Višnja

To se i ja pitam ali to kaze covek koji odrzava hektare i hektare a meni prosto sto se vise raspitujem sve mi je manje jasno
 
Ja kao potpuni hobi vocar ti mogu reci da monilija NE NAPADA grancice. Chorus (koji sam ja koristio) sprecava moniliju, kao i susenje grancica i listova. Medjutim, susenje listova i grancica NIJE monilia laxa. Tako da ima smisla prskati preparatima koji pored monilia stite od jos kojecega poput chorusa, to je moj neki zakljucak. Ako ti imas preparat koji stiti samo od Monilie onda nema svrhe prskati ako ti je voce mlado i nije cvetalo.
 
Evo da ti predlozim moje iskustvo. Visne u punoj cvetnju idem sa chorus 5 gr. na 10L. vode. Mankozeb 25gr.na 10L.vode i otrov Pirel 10ml. na 10 L. vode. Prskaj popodne pre zalaska sunca zbog pcele, pozdrav. Kod mene Visne precvetavaju 50% latica su otpale.
 
sport

"Evo da ti predlozim moje iskustvo. Visne u punoj cvetnju idem sa chorus 5 gr. na 10L. vode. Mankozeb 25gr.na 10L.vode i otrov Pirel 10ml. na 10 L. vode. Prskaj popodne pre zalaska sunca zbog pcele, pozdrav. Kod mene Visne precvetavaju 50% latica su otpale. "

a ko ce da ti oprasi preostalih 50% kad pcele ne udju u visnjik zbog Pirel-a???
 
Voće se ne prska insekticidom dok 90% latica ne opadne, onih 10% što preostanu su takođe precvetali cvetovi ali nisu još opale latice....
 
Voće se ne prska insekticidom dok 90% latica ne opadne,

A šta raditi u sledećoj hipotetičkoj situaciji, koja je praktično vrlo moguća, i ove godine ima toga kod višnje:

Usled specifičnih vremenskih prilika u fazi cvetanja na stablima je već formiran mlad list.
Na tom mladom listu se pojave lisne vaši.
Šta uraditi? :)

Ne primenjivati insekticide je načelo koga se treba držati, ali postoje situacije kad oni moraju biti primenjeni i u fazi cvetanja.
 
Pa nemam pojma, vaške jesu gadne jer ako se ne suzbiju odmah, krenu da polažu jaja koje insekticid ne guši i onda imaš problem, pobiješ žive a za dva dana eto novih iz jaja pa moraš insekticid 3 puta za 10 dana da prskaš...

Zar insekticid ne ostaje u cvetu pa ubija i pčele narednih dana? Ima li tu razlike dal se koristi sistemični ili nesistemični, kontaktni ili digestivni itd, gledano iz ugla zaštite pčela pa da se prska uveče kad ih nema, pobiju se vaške, a sutra kad se pčele pojave, insekticid od juče im ne smeta?
 
Pa te detalje do kad je insekticid štetan po pčele, da li i u tom slučaju važi karenca, bi pčelari trebali bolje da znaju.

Ono što voćar u tom slučaju treba da uradi je da obavesti pčelare da će da tretira kako bi ovaj zatvorio ili premestio pčele, i da prska.
Kad će pčelar da pusti svoje pčele je njegova odluka.
Ja stvarno ne znam, nisam se ni potrudio da saznam, koliko treba da prođe od primene sredstva koje je otrovno za pčele do momenta kad one mogu bezbedno da lete po tom cvetu.
 
Post postavljen u temi visnja i sljiva jer imam i jedno i drugo.

Ja sam juce i prekjuce oprskao moje vockice sa nekim Vertimec 018 EC preparatom od Syngente, ovi zastitari su me ubedili da je to ok ali evo malocas sam bio da obidjem mrava i dalje ima...doduse znatno manje nego pre prskanja ali ih ima...

Gledao sam da li ima jos nesto od insekata ali nisam nasao nista sto mrda sem par buba mara i dva pauka...

Interesuje me ova pojava mrava na mladim sadnicama, rekao bih da su tu zbog mladih pupoljaka jer neki tek sada dolaze u fazu misijih usiju i jos uvek su onako smolasti na dodir pa mislim da su zbog te medne rose tu i mravi. Moras i dobro pogledati ima li biljnih vasi jer i oni mogu proizvoditi rosu koja mami mrave da se njom hrane.
I kod mene sam primetio da ih ima na sadnicama ali koliko sam video biljnih vasi nema, 10ak paukova i 5bubamara nije previse na hektar. Zasada nebih prskao insekticidima dok se ne razviju pupoljci jer tada nestaje i ta pojava smolastih pupoljaka koliko sam primetio pa ako i tada budu mravi prisutni upotrebicu neki od preparata da se resimo svih gamadi.
Ima li neko jos savet sta raditi i na sta treba obratiti paznju?
 
odlično Bećarino kod vas baš cveta u najveće.zelim ti vise sreće sa mrazevima ove godine da te ne ojadi kao prošle.šteta bi bilo

kod nas je krenulo nekako neujednačeno.neke su se otvorile neke su u belim balonima a neke nisu ni krenule.totalno su zbunjene.ja sam sinoć odradio prvi tretman fungicidima za svaki slučaj već su za danas popodne najavili kišu.kod nas dosta kasni ove godine cvet
 
pozdrav iz mog visnjika,

u goste su pcele iz 40 kosnica sa pcelinjaka u blizini visnjika, osecaj je neopisiv, svugde zuji i leti po stablima ne mozes izbrojati pcele!

ne zanimaju me hipoteze, svaki problem ima svoje resenje, pa tako i vaske, postoje prednosti u resavanju problema,

zasto vam smeta mrav koji se penje na vishnju? uzmite lupu i posmatrajte mrava kako silazi sa stabla visnje, dali nosi larvu vaske?


] [/IMG]
72775e250320398.jpg
[/URL] [/IMG]
 
Ja juce prskao sredstvom impact 25 sc, otiso sam oko 13h i ocekivao bele koke, visnjar je ispod planine pa sam ocekivao da je tek u pocetnoj fazi cvetanja, kad vidim one se vec dosta otvorile, neke 90%, neke 70% a neke tek pocele, zbog pcela nisam smeo da stavljam insekticid i samo sam stabla koja su se bas dosta rascvetala na brzinu isprskao, sledeceg vikenda ce ako potraji lepo vreme vec biti spremne za drugo prskanje tj. u precvetavanju. Mislim da ce tada biti tretirane kronusom ili kubikom mozda mankogal i incekticid afinex ili citrin. Jel valja ova kombinacija?
 
Vidim diskutujete o prskanju insekticidima u cvatu.Ovako ja radim i uspesno je.Meni je najvaznije da vocnjak odbranim od monilije i prskam samo sa tim u cvatu+preparati na bazi bora.Insekta ima i neka ih,vazno je da pcele sve oprase da bi bilo roda,e kad visnja,sljiva precveta i opadne 90% latica odmah prskam Perfektionom-dimetoatom i sve u vocnjaku pocrka pa cak i ja:osmeh:.Posle nema brige za crva i insekte,kasnije moze jos jednom ali uz paznju na karencu zbog branja.Ovu metodu sam oprobao vise godina i nemam problema,uvek imam bolji rod od ostalih koji prskaju insekticidima u polu-precvetavanju i razjure sve pcele,posle kukaju sta to bi a ucvatala je sacuvaj boze.
I jos nesto da dodam,ovi insekticidi sto se prodaju i proizvode su slabi,odlicni su da najure pcele iz vocnjaka ali da ubiju gamad tesko.Samo dimetoat ubija gamad totalno.
 
Dimetoat je majka, ubija i onog ko prska :D Preparati dimetogal ili perfektion, dimetogal je domaći, perfektion nemački, ista cena, isti đavo...
 
Ja juce prskao sredstvom impact 25 sc, otiso sam oko 13h i ocekivao bele koke, visnjar je ispod planine pa sam ocekivao da je tek u pocetnoj fazi cvetanja, kad vidim one se vec dosta otvorile, neke 90%, neke 70% a neke tek pocele, zbog pcela nisam smeo da stavljam insekticid i samo sam stabla koja su se bas dosta rascvetala na brzinu isprskao, sledeceg vikenda ce ako potraji lepo vreme vec biti spremne za drugo prskanje tj. u precvetavanju. Mislim da ce tada biti tretirane kronusom ili kubikom mozda mankogal i incekticid afinex ili citrin. Jel valja ova kombinacija?



Mogao si da oprskas sva stabla,vocari prskaju kod nas i u fazi belih balona,i u cvetu punom i u precvetavanju protiv monilije,to su ta tri prskanja,ja cu sutra moje da isprskam za chorusom,inace nalaze se u fazi punog cvetanja,pa cu ponoviti u fazi precvetavanja jos jednom,a inskekticid kad otpadne 90% cveta i folijarno djubrivo
 
Ma isprskao sam sva stabla ali se nisam zadrzavao kod mnogo kod onih koja su bila u punom cvatu njih sam samo na brzinu obisao i uglavnom prskao odozdo na gore, odjurio sam pcele ali su se kasnije vratile.
 
Folijarno uvek kad ima lista dodajem u svakom prskanju.da li je vuksal ili neko vodotopivo djubre sa mikroelementima tipa fito fert ili je otopljena urea uglavnom osveženje uvek dobro došlo.dobro je za očuvanje lista.a što duže ocuvaš zdrav list to bolje

evo od sinoć prskao sam pšenice pa bacio oko malo.sutra-prekosutra pun cvet i drugi fungicid.ima još uvek neotvorenih balona

 
Nazad
Vrh