Višnja

Ok svako sadi kako misli da treba i kako mu odgovara ali se po knjigama i iskustvu visnjara, oblacinska sadi na 4X3 proslih 50g+ a u poslednje vreme i na 4X2,5 a mozda i gusce, e sad moze se saditi i na 5x5 sve je stvar izbora, to kazem.
 
Zemljoradnicka zadruga koja je nedaleko od mene ima preko 100 hektara pod visnjom, kako koja godina sade sve gusce i gusce, ranije su sadili 4x3 kasnije na 4x2,5m. Ove jeseni sadili su na 4x2m, visnje obradjuju Rakovicama R-65 bez problema.
Dugo sam razmisljao da li da sadim visnju, juce sam pripremao parcelu preorao jesenje oranje ostalo jos da istanjiram, ako vreme dozvoli od polovine februara krecem u sadnju oblacinke(izdanci), tako da sam u dilemi po pitanju razmaka dvoumim se izmedju 4x2,5 i 4x3m...
 
A isto ti to dođe što se tiče traktora tj prohodnosti, ići ćeš ionako međuredno traktorom a to ti je kod oba razmaka 4 metra.
 
Zemljoradnicka zadruga koja je nedaleko od mene ima preko 100 hektara pod visnjom, kako koja godina sade sve gusce i gusce, ranije su sadili 4x3 kasnije na 4x2,5m. Ove jeseni sadili su na 4x2m, visnje obradjuju Rakovicama R-65 bez problema.
Dugo sam razmisljao da li da sadim visnju, juce sam pripremao parcelu preorao jesenje oranje ostalo jos da istanjiram, ako vreme dozvoli od polovine februara krecem u sadnju oblacinke(izdanci), tako da sam u dilemi po pitanju razmaka dvoumim se izmedju 4x2,5 i 4x3m...


Moja preporuka je na 2,5 po mom mišljenju to je sasvi solidan razmak.
Kod mene je oblačinska na tom razmaku 4x2,5 i nemam nikakvih problema što se toga tiče.
 
Oblačinsku izdanke, i pokajao sam se.
Kalemljena na Magrivu (trenslu) se kod mene dosta bolje pokazala. Prvo radi suše, a onda i žilogriz koji je kod mene strašan problem, nema izdanaka itd.
Mada da ne bude zabune ja sam mojom oblačinskom zadovoljan, ali je ipak bolja kalemljena.
 
Što se tiče oblačinske višnje rod je malo bolji nego na kalemu i još jedna vrlo bitna stvar rod je redovniji, jer je korjenov sistem dosta jači pa i u najtežim godinama i u najgorim uslovima uspije da formira rodne pupoljke, bez obzira da li je bila u ponom rodu ili ne.
Što se bujnosti tiče ona je malo bujnija nego izdanak i zato joj treba minimum 3x4m razmak. Ja imam Marasku na magrivi ali maraskaje je druga priča.
Kod nas ko sada podiže voćnjake uglavnom sadi na magrivi.
 
Nesko ima li neko kod vas ili blizu tebe da ima visnu oblacinsku kalemljenu na magrivi da si video?I ako si video sta mozes da mi kazes o tome?
 
prvo zavisi zemljiste a posle toga podloga oblacinska visnja je najbolja kao takva na sopstvenoj podlozi dobar plod miris i ukus takvu stranci traze
 
Kad bi pred tebe stavio plodove Oblačinske višnje nebi razlikovao plodove po okusu i mirisu od Oblačinske na vlastitom korjenu, sa podloge divlja trešnja, sa podloge mahaleb-magriva i Oblačinske iz kulture tkiva. Sve pod uvjetom da je agrotehnika ista.



Podloga Magriva-Mahaleb ide na skeletna tla, tla koja su propusna, di u profilu nema problema sa zadržavanjem vode. Inače zna doć do sušenja voćki. Kalemljene Oblačinske nije nikakva novost, to se radi dosta dugo. Ta stabla su puno bujnija, krošnje su veće tako da je i urod po stablu puno veći nego kod višnje na vlastitom korjenu-izdanku. Ali taj prinos nije nedokučiv za izdanačku višnju.
 
Što se tiče oblačinske višnje rod je malo bolji nego na kalemu i još jedna vrlo bitna stvar rod je redovniji, jer je korjenov sistem dosta jači pa i u najtežim godinama i u najgorim uslovima uspije da formira rodne pupoljke, bez obzira da li je bila u ponom rodu ili ne.
Što se bujnosti tiče ona je malo bujnija nego izdanak i zato joj treba minimum 3x4m razmak. Ja imam Marasku na magrivi ali maraskaje je druga priča.
Kod nas ko sada podiže voćnjake uglavnom sadi na magrivi.

Na koji razmak sadite oblacinku na margivi?
 
Ja naravno govorim kako se pokazala kalemljena oblačinska u mom kraju, gdje su velike i redovne suše. Razlike u plodu nema i to se slažem sa kolegom Bećarinom, ali ima prednosti.Kod nas je sade na 4x3 eventualno 5x3.
 
Pozdrav svima. Imam jedno pitanje koje sam postavio i u temi "Sljiva" a radi se o sledecem:

Posedujem mladi zasad od oko 2200 stabala oblacinske visnje na sopstvenom izdanku posadjen u novembru prosle godine. Sadnice nisam prekracivao odmah jer sam imao dilemu oko visine pa se spremam to da odradim ovih dana. Obzirom da planiram masinsku berbu tresenjem planirao sam da sadnice prekratim na 90-ak cm. Voleo bi da cujem misljenje iskusnih vocara da li je to dovoljno visoko ili ne.

Takodje, imam dilemu sto se tice prskanja. Koje tretmane treba da odradim obzirom da je zasad tek zasnovan?

Hvala unapred svima...
 
Pozdrav.
I mene isto interesuje nesto u vezi Oblacinske visnje.
Na 2km od mene nalazi se jeda od vecih plantaza visnji u Srbiji na jedno 150 ha.
Visnje su stare sigurno preko 10 godina.
Ima puno izdanka oko drveca.

Pa me interesuje da li ce da rode ti izdanci ako bi ja izvadio i posadio kod mene?
Posto vidim da oni sad povecavaju povrsinu pod visnjama ali ne vade izdanke nego kupuju iz nekog rasadnika.
Pa mi to nije bas najasnije, sto tako...?
 
Genca,naravno da ce roditi ako posadis,ona se i najvecim delom sadi izdancima,a oni kupuju jer im je lakse nego da vade te izdanke a i te kupovne su bolje,jer su maksimalno odrzavane kod rasadnicara
 
Kupuju možda da bi oprali pare, a možda i jer je kalemljeno na podlogu koja njima odgovara za zemljište, uzgojni oblik, mašinsko branje i slično...
 
Nazad
Vrh