Višnja

Nisi me razumeo, nije ni bitno. Probaj da malo procitas bolje predhodne postove. :ppozdrav:
To sto ti mislis (prekrate sadnicu i nagruvaju da se dobro razvije) rade u rasadniku i to se zove prporenjeili ga oni tako zovu.
Kalemljenje na sopstvenom korenu (podlozi) ne postoji jer se gubi sam smisao kalemljenja.
 
Nisi me razumeo, nije ni bitno. Probaj da malo procitas bolje predhodne postove. :ppozdrav:
To sto ti mislis (prekrate sadnicu i nagruvaju da se dobro razvije) rade u rasadniku i to se zove prporenjeili ga oni tako zovu.
Kalemljenje na sopstvenom korenu (podlozi) ne postoji jer se gubi sam smisao kalemljenja.

:osmeh: razumeo sam ja tebe nego ti mene nisi :ppozdrav:
Hteo sam samo da kazem da nema potrebe za bacanjem para kada takvu sadnicu mozes sam da proizvedes isto brzo kao i u rasadniku mozda jos i boljeg kvaliteta.
Zasto bi neko kupovao oblacinku (prporenu,izdanak,na sopstvenom korenu) Kad vec kupujes sadnicu kupi na margivi :ppozdrav:
 
Vazi, ramislicu o tome kad budem sadio iduci vocnjak :ppozdrav: Videcu kako ce mi se pokazati na sopstvenom korenu jer mi takva najvise odgovara, a mislim i njoj da pase ovaj tip zemljista kao sto imam pa nebi trebalo da bude nesuglasica, zasad smo u savrsenom skladu:osmeh:

Koliko si upravu da je bolje vaditi izdanke nego kupiti sadnicu prve klase to ce pokazati vreme.:osmeh: Ja bih voleo da ti budu dobre kao ove sto sam ja platio ili ih drugi placaju sto "neznaju" da mogu da nakopaju iz visnara izdanke i tako "prodju jeftinije".
Kod nas se kaze "za starijim samo netreba ici uzbrdo":haha:
 
Poslednja izmena:
I ja sadim na vlastitom korenu(izdanak).
Kazu ljudi koji sade na margivi da bolje podnosi losija zemljista i da bas zato sade na margivi i vise radja. Iskreno nemam licna iskustva. :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Vazi, ramislicu o tome kad budem sadio iduci vocnjak :ppozdrav: Videcu kako ce mi se pokazati na sopstvenom korenu jer mi takva najvise odgovara, a mislim i njoj da pase ovaj tip zemljista kao sto imam pa nebi trebalo da bude nesuglasica, zasad smo u savrsenom skladu:osmeh:

Koliko si upravu da je bolje vaditi izdanke nego kupiti sadnicu prve klase to ce pokazati vreme.:osmeh: Ja bih voleo da ti budu dobre kao ove sto sam ja platio ili ih drugi placaju sto "neznaju" da mogu da nakopaju iz visnara izdanke i tako "prodju jeftinije".
Kod nas se kaze "za starijim samo netreba ici uzbrdo":haha:

Bolje da nakopaju sami nego da im nakopa neko drugi za 1,5 evro po komadu. Ko je ispao smesan u svemu tome videcemo. Slikaj tu sadnicu koju si kupio za 1,5 evro ja cu da slikam izdanak koji sam sadio da vidimo u cemu je razlika.
Svi rasadnicari sad vade izdanke i prpore za jesen licno sam svojim ocima video, do jeseni ce i njihov izdanak i moj biti isti. Mozda ce moj izdanak koji sam posadio cak biti i bolji zbog redjeg sklopa. Na jesen kad kupis ovogodisnji izdanak od rasadnicara i posadis opet ce moj biti bolji jer se vec ukorenio i formirao za sledecu godinu.
Skrecem paznju ljudima da ne bacaju pare bez potrebe. :osmeh:
 
Poslednja izmena:
Tintoreti; Tintoreti;e drugari nemojte se svadjati i prepirati... ispade da je moje pitanje sad povelo veeeeliku diskusiju u obliku svadje,...samo polako slazem se i sa jednim i sa drugim,ali ima nesto sto niste uzeli u obzir-prskanje protiv korova,u mom kraju nemas gde uzeti sadnicu tj iskopati, a plus ljudi su kosiliokonjih.....zato pitam,al privuklo mi paznju to sa kosticama, pa me zanima ako ove 2013 uzmem kostice i posadim u dubinu od 20cm, za jedan riljac, kad cu dobiti sadnicu?godinu dve? :)

- - - - - - - - - -

Tintoreti;Gorski Care drugari nemojte se svadjati i prepirati... ispade da je moje pitanje sad povelo veeeeliku diskusiju u obliku svadje,...samo polako slazem se i sa jednim i sa drugim,ali ima nesto sto niste uzeli u obzir-prskanje protiv korova,u mom kraju nemas gde uzeti sadnicu tj iskopati, a plus ljudi su kosiliokonjih.....zato pitam,al privuklo mi paznju to sa kosticama, pa me zanima ako ove 2013 uzmem kostice i posadim u dubinu od 20cm, za jedan riljac, kad cu dobiti sadnicu?godinu dve? :)
 
Tintoreti; Tintoreti;e drugari nemojte se svadjati i prepirati... ispade da je moje pitanje sad povelo veeeeliku diskusiju u obliku svadje,...samo polako slazem se i sa jednim i sa drugim,ali ima nesto sto niste uzeli u obzir-prskanje protiv korova,u mom kraju nemas gde uzeti sadnicu tj iskopati, a plus ljudi su kosiliokonjih.....zato pitam,al privuklo mi paznju to sa kosticama, pa me zanima ako ove 2013 uzmem kostice i posadim u dubinu od 20cm, za jedan riljac, kad cu dobiti sadnicu?godinu dve? :)

- - - - - - - - - -

Tintoreti;Gorski Care drugari nemojte se svadjati i prepirati... ispade da je moje pitanje sad povelo veeeeliku diskusiju u obliku svadje,...samo polako slazem se i sa jednim i sa drugim,ali ima nesto sto niste uzeli u obzir-prskanje protiv korova,u mom kraju nemas gde uzeti sadnicu tj iskopati, a plus ljudi su kosiliokonjih.....zato pitam,al privuklo mi paznju to sa kosticama, pa me zanima ako ove 2013 uzmem kostice i posadim u dubinu od 20cm, za jedan riljac, kad cu dobiti sadnicu?godinu dve? :)

jugi druze ne svadjamo se samo diskutujemo. Nemoj da sejes kostice procice vecnost dok poraste u sadnicu.
Koliko sadnica ti treba?
 
Tintoreti;Gorski Care drugari nemojte se svadjati i prepirati... ispade da je moje pitanje sad povelo veeeeliku diskusiju u obliku svadje,...samo polako slazem se i sa jednim i sa drugim,ali ima nesto sto niste uzeli u obzir-prskanje protiv korova,u mom kraju nemas gde uzeti sadnicu tj iskopati, a plus ljudi su kosiliokonjih.....zato pitam,al privuklo mi paznju to sa kosticama, pa me zanima ako ove 2013 uzmem kostice i posadim u dubinu od 20cm, za jedan riljac, kad cu dobiti sadnicu?godinu dve? :)

Ako nema u okolini ima kod nekog drugog sto nije u okolini. Dao bi samo za benzin. Mislim da mozes da nadjes, idi u Merosinu raspitaj se gde ima da se navadi izdanaka ako tako hoces da sadis. (Kad sam sadio svoj visnjik nudili su mi dole dzabe izdanke iz njihovih visnjika da navadim iako se prvi put vidimo)
P.S- Gorski car i Ja se ne svadjamo nego raspravljamo kako on rece, nista lose tu nema jer "kad svi misle isto znaci da niko ne misli dovoljno" .Zato forum i sluzi, a na citaocu je da zakljuci sta je za njega najbolje.:ppozdrav:
 
@Jugi danas i sutra sam u selu pecem rakiju.znaš gde je Pločnik pa dodji slobodno na degustaciju.dobiješ dobar budak ili rilj po volji i mozes da nacupaš tih mladara koliko mozes da poneseš a i malo više
 
@Jugi danas i sutra sam u selu pecem rakiju.znaš gde je Pločnik pa dodji slobodno na degustaciju.dobiješ dobar budak ili rilj po volji i mozes da nacupaš tih mladara koliko mozes da poneseš a i malo više

Eto vidis iz prve ruke javio se neko da ti pomogne, cak sta vise olaksavas mu posao oko sredjivanja da mu izneses to iz visnjika. Jos nije ti daleko i rakija pride, pa gde ces lepse.:ppozdrav:

Neško neznam dali ima neko okupljanje visnjara ali postoje dani visnje u Velikoj Plani, a ima i u Merosini to ce znati da ti objasne sta i kako ljudi kojima je to blizu i koji su bili ranije. Mi iz ovog kraja smo pocetnici po pitanju visnje ali se sve vise sirimo....:osmeh: i raspolozeni smo uvek za akciju.
 
Velika Plana je selo u Prokupačkoj opštini pod Jastrepcom da se razumemo da ne dodje do zabune.i tu mogu da vas vodim ali više je to neko opštenarodno veselje i krkanje i alkoholisanje nego neki stručni skup.bar ono što sam ja video.ništa pametno mnogo nemože da se vidi.kao i obično pozovu nekog gosta koji nema veze sa višnjama i koji dodje samo da krka pečenje

nemam ja tih mladara u mom višnjaru ja sam to obradio sve i pokosio prošlo leto pre berbe i sada ih nema.ali mogu da mu pokazem gde ima pa moze da načupa
 
pa onda ti je idealna prilika da sad prikupiš te sadnice nebitnih veličina,uprporiš negde pored vode i polivaš stalno,skratiš sve na 10-ak cm od zemlje i kad krenu održavas jedan mladar i imaš dobro užiljene sadnice iste visine i debljine na jesen.i posle nemoras da juris i trazis a ono svi pokosili ili prskali
 
ja sam prošle godine sebi tako spremio još 400 komada za prošlu jesen da sadim.ali udari suša nismo imali u selu vodu jedva i za piće ja nisam imao čime da vučem sa reke i sve mi se posuše i to na kraju leta.zato je što se mene tiče jesenja sadnja voća daleko bolja.ali sadnice treba sad spremati definitivno
 
Ja sam imao isti problem.
Sadnice su bile odlične, ja sam konkretno radio šipak (nar) i isti slučaj prisušilo mu kad sam ja bio najviše zauzet. Još sam kupio i vojnu žabu 1,5 m3 kuju stavim na traktorsku prikolicu i da zaljevam, međutim zakasnio sam.
To su isto bili izdanci koje sam htio da podgojim i napravim stotinjak sadnica čisto onako za sebe za sok i te stvari, međutim ništa od toga nije bilo.
 
Peshut slazem se u potpunosti sa tobom,i meni su savetovali da sad navadim,posadim u trap i da prekratim na 20-25 cm,i da je forsiram sa djubrenjem,okopavam,zalivam,i da cu imati najesen dobro spremljenu sadnicu,cak sam cuo i da treba da se prekrate zile pre nego sto se stave u trap da bi krenule bolje,i da kad prekratim na 20-25 cm da negujem jedan mladar koji ce biti kasnije stablo (poduznica)
 
Da li sad u prolece da izvadim izdanke i da ih kuci lepo odrzavam i polevam, da ojaca koren itd...? Pa da ih u jesen sadim na stalno mesto?
Ili u jesen vadim izdanke i odma sadim na stalno mesto? U pitanju s manje kolicine za moje potrebe oko 30kom.
Sta je bolje po Vasem misljenju?
 
Nazad
Vrh