Višnja

imate temu "podizanje višegodišnjih zasada", tamo se trenutno vodi i rasprava oko đubrenja, savetovao bih svima da pročitaju i pridruže se :)
 
Аleksandar101, требаш саднице везати уз колац јер мокри снијег који се залијепи на мрежицу може да садницу сломи или искриви. Ја држим колац двије године. Може се десити и да се мрежица спусти и да зец оглође садницу.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja koristim taj oprasivac za sljivu i kajsiju ,jedne godine sam koristio i na tresnji pa je bilo:zli: sitna samo tako svaki cvet je bio zametnuo.

- - - - - - - - - -

Aleksandar101 Po mom skromnom videnju ove parcele bice problema mislim da visnja kao ni tresnja ne voli podvodni teren to je trebalo uraditi drenazu ili saditi kruske
 
Nisam nikada koristio taj oprašivač, sad ću baš malo da se informišem o tome.
Da li se koristi jedna vrsta za sve voćke ili svaka voćna vrsta posebno?
 
Mrežica se podigla moram je spustiti, ima dosta jednogodišnjih sadnica koju su se uvile, a prodane kao dvogodišnje..hmm, da sadnicu vežem uz kolac? koliki kolac treba da bude, 100cm? hvala

- - - - - - - - - -

Tu je bila jedna udolina i nasipao sam zemlju par kamiona, ali nije dovoljno i sada se snijeg otopio i ostala voda..
 
Ja koristim taj oprasivac za sljivu i kajsiju ,jedne godine sam koristio i na tresnji pa je bilo:zli: sitna samo tako svaki cvet je bio zametnuo.

- - - - - - - - - -

Aleksandar101 Po mom skromnom videnju ove parcele bice problema mislim da visnja kao ni tresnja ne voli podvodni teren to je trebalo uraditi drenazu ili saditi kruske

Moguce je , ja ga nisam koristio na visnji, ali njegov sastav nebi trebalo da deluje kao oprasivac (hormon oprasivanja i slicno) vec kao stilulator tj i kao prihrana da bi vocka bila u dobroj kondiciji da ponese i iznece dobar rod sa lepo formiranim plodovima. :sta:

- - - - - - - - - -

Mrežica se podigla moram je spustiti, ima dosta jednogodišnjih sadnica koju su se uvile, a prodane kao dvogodišnje..hmm, da sadnicu vežem uz kolac? koliki kolac treba da bude, 100cm? hvala

- - - - - - - - - -

Tu je bila jedna udolina i nasipao sam zemlju par kamiona, ali nije dovoljno i sada se snijeg otopio i ostala voda..
Mozes tu napraviti kanal da se ta suvisna voda odliva i to mi deluje kao bolje resenje ako ima u blizini neki potok to bi bilo idealno da se odvede u njega kanalom za drenazu i resio bi problem zadrzavanja trajno. Kada bi tu podigao teren opet bi se voda zadrzavala u "donjim slojevima" korena i ista stvar.
Ovo mi deluje da su sve sadnice jednogodisnje sa prevremenim grancicama?
 
I neško mi je to preporučio i meni djeluje kao najbolje riješenje, dve brazde sa dve strane. Ne znam da li da odmah to radim? Imam jednu parcelu od 12duluma brdašce tu planiram još višaanj zasaditi..ili kruške i jabuke. Pa primam savjet od Vas:) poz i hvala na savjetima

jedan dio sadnica su sigurno jednogodišnje, ali KALEMPROM berek, kažu da su sve dvogodišnje, trebao sam pregledati sadnice. Drugi dio parcele su dvogodišnje i vjerovatno trogodišnje, jer ih ima baš razvijenih
 
Poslednja izmena:
Uradi čim budeš u prilici te kanale, mada ako je takav snijeg i mokrina neće to biti lako izvesti.
I to traktorom po sredini (otprilike) što doblje dvije brazde, i to tako da u jednom međurednom prolazu naoreš na slog sa dvije strane, da voda može da ulazi u brazdu iz oba reda. Znači kroz svaki red odeš i vratiš se sa plugom, i naoravaš na sredinu.
Taj kanal ne mora ni da odvodi vodu u potok, sasvim je dovoljna njegova funkcija da "kupi vodu" u onoj zoni u kojoj ne smeta voćki. Te brazde će kiša do proljeća skoro i zatvoriti i onda jednim prolaskom tanjirače, ili kultivatora to će sve biti ravno.
I meni djeluju kao jednogodišnje mada nisam siguran
 
Pa u principu, pravo rešenje bi bilo da iskopaš bagerom mali ili ašovom kanal, u njega staviš šljunak, pa cev perforiranu, pa opet šljunak sitan i po želji zatrpaš zemljom. Cev treba da orijentišeš tako da se što više vode sliva u nju a da i ona ima pad da odvodi tu vodu...
 
@aleksandar neznam kako ali vodu treba obavezno odvesti iz višnjara.znam sigurno da će ti u toj lokvi višnje biti slabije na proleće neće napredovati kao ostala stabla a nije isključeno da će se i posušiti.višnja zato i voli bregovite terene gde se voda cedi.govorim iz iskustva i sam imam jedan deo u strani gde voda kao da izvire u proleće.stabla su duplo manja i slabije napreduju

@neško a što se tiče tog stimulatora BM treba biti oprezan sa njime kada ga primenjivati a kada ne.ne kazem da on nije dobar i da ne radi.naprotiv odradi posao odlično ali moze da napravi problem ukoliko se zametne previše plodova i onda sušna godina, malo djubra i ostadose samo kostice.govorim iz iskustva znam kako izgleda sa prskanjem i bez.
koristi se kada je voće u punom cvetu to je ono drugo prskanje protiv monilije u cvetu(I beli baloni,II pun cvet,III precvetavanje)
moja preporuka je da se on koristi recimo posle neke intenzivnije rezidbe recimo ili ako je manji broj cvetova od ocekivanog ili ako je mraz zakačio pupoljke pa da se time nadomesti manjak oplodjenih cvetova.
a ako su višnje u dobroj kondiciji sa dobrim rodnim grančicama i pune cveta bolje je ništa ne dirati. dobiće se kvalitet a neće izostati ni količina
 
Ja ga koristim za sljive i to Cacansku ranu i Cacansku najbolju i sa njim nije neki rod i kajsiju obavezno,Kecmensku ruzu
 
Nazad
Vrh