Višnja

Ok. A jel da bacim svih 200 gr odjednom ili da podelim? I sta preporucujes SAN ili KAN?
 
2dsnwuq.jpg

2je1g9i.jpg

Kad smo vec kod stete od srndaca... a evo i resenja, makar za sad
2lsgyg2.jpg

Sledece je prskanje sredstvom kao onaj kunilent, nema u prodaji ali ja nabavio a poslednja opcija je elektricni pastir. Za sad kese vrse posao, nema tragova vise ali videcemo kad puste grancice da li ce tada ulaziti

- - - - - - - - - -

Ok. A jel da bacim svih 200 gr odjednom ili da podelim? I sta preporucujes SAN ili KAN?

Ja bih bacio po pola, sad i do sredine maja najkasnije i bacio bih KAN, naravno kopanjem da se unese u zemlju
Lm, kolega Cika Lazo, posalji broj u poruci pa mozemo da se upoznamo kad dodjem iz NS-a da radim oko vocaka...
 
Kao da gledam u moje sadnice od prosle godine. :osmeh: I ja sam vezivao kese i one novogodisnje ukrase sto bljeste na 2000 stabla,poludeo sam. Moram da te razocaram,ali nakon nekog vremena se verovatno naviknu i pocnu da ih jedu. Stavljao sam i ljudsku kosu na svako trece stablo. Ni to ne deluje. Takodje sam mazao sa uzeglom svinjskom i govedjom mascu. Cini mi se da to bolje deluje,samo mora nekoliko puta u toku godine da se maze.
 
Ja na moje u trecoj godini(ali malo su slabije,zbog ostecenja od srna) planiram sad na prolece da bacim 400 gr SAN po stablu,podeljeno na 2 prihrane. Tako mi je rekao covek sto ih je rezao. Kaze da ih pogura malo. Takodje planiram i pregoreo ovciji stajnjak da bacim po 2-3 lopate. Jel to mnogo/malo ili taman?

Vestak moze. Bacam i ja SAN. Stajnjak nije preporicljiv u prolece. Jer se stvrdne. Stajnjak jedino stavljajte u jesen. Iz iskustva vam kazem.
 
Ja na moje u trecoj godini(ali malo su slabije,zbog ostecenja od srna) planiram sad na prolece da bacim 400 gr SAN po stablu,podeljeno na 2 prihrane. Tako mi je rekao covek sto ih je rezao. Kaze da ih pogura malo. Takodje planiram i pregoreo ovciji stajnjak da bacim po 2-3 lopate. Jel to mnogo/malo ili taman?

300 grama po stablu ti je sasvim dovljno u trećoj godini. Ako bacaš i stajnjak možeš smanjiti veštaka i na 200 jedino što si taj veštak trebao u jesen da baciš i da ga uneseš u zemlju jer je ovako pitanje da li će stići da ga usvoji na vreme.

- - - - - - - - - -

Kao da gledam u moje sadnice od prosle godine. :osmeh: I ja sam vezivao kese i one novogodisnje ukrase sto bljeste na 2000 stabla,poludeo sam. Moram da te razocaram,ali nakon nekog vremena se verovatno naviknu i pocnu da ih jedu. Stavljao sam i ljudsku kosu na svako trece stablo. Ni to ne deluje. Takodje sam mazao sa uzeglom svinjskom i govedjom mascu. Cini mi se da to bolje deluje,samo mora nekoliko puta u toku godine da se maze.
Mojih 2000 sam prve godine stavio mrežice i odradile su posao. Sledeće godine nastaje problem jer srne počinju da jedu mladare koji su počeli da rastu. Dve zime sam uspeo negde ispod tezge da nabavljam kunilent i sa dva prskanja preko zime rešavao problem ALI drugi problem je bio što su ih srne jele tokom godine a preko zime ih sačuvam. Preko godine sam pobadao naizmenično motke sa krpama natopljenim svinjskom mokraćom i mokraćom od bikova. Nisam našao neku štenaru da sakupim od kerova to bi bilo još bolje ali i to treba ponavljati nekoliko puta godišnje. Cini mi se da je to imalo efekta. Sada su višnje četvrta godina i već su se odmetle i zec ne dira stablo a srne ne diraju sad već stare grane. Jedino čuvam one što sam dosađivao jer su manje. Dobro rešenje je nabaviti riblje ulje i pomešati ga sa sumporom jer je to glavna baza KUNILENTA ( sumporisano riblje ulje ) i to bi radilo posao samo nigde nisam mogao naći litarsko pakovanje. Jesenas sam kuvao riblje brašno ( za stočnu ishranu ) i to posle proceđivao i prskao te mlađe sadnice što sam dosađivao i nije ih ništa diralo.Inače u suštini to je prve tri četri godine igra bez granica sa srnama i zečevima. Ko ima para najbolje ograda i rešio je probleme. ☺
 
Pogledaj po cvetovima maslačka da li možda imaš rutave bube. Danas sam ih nalazio na tim cvetovima pa je bilo puckanja....
 
Ja danas obilazio moje,u belim balonima su tek po 1-3 cveta po stablu otvoreno,imam nekoliko stabla marele koja je procvetala i puna je rutavih buba,šta raditi dali višnju prskati sada protiv monilije i dodati insekticid ili samo od monilije
 
Pa znam,neću nego razmišljam pošto se nisu razvili cvetovi nema pčela a za 2 dana će da izvetri insekticid
 
Ja sam prosle i ove godine u tresnjama na pocetku cvetanja koristio mavrik ( insekticid-akaricid), normalno uvece kad nema pcela, nije otrovan za pcele i korisne insekte, protiv rutave bube i lisnih vasi. Posle toga sam stavljao klasicne klopke-plave posude sa vodom i unutra bombone sa jakim mirisom.
 
Ja bas citao, reko da nisam nesto propustio. Prskaj ti, prskaj, a onda ce komsija da te saceka negde, jer su mu pocrkale pcele.
 
Danas oprskao prvo prskanje protiv monilije (KUBIK PLUS), oko 10 % bilo otvorenih cvetova, plus bacio oko 300 grama KAN-a po stablu... Drugo idem kad precveta, za desetak dana. Zurio sam da preteknem kisu, ocekujem je od utorka, taman da otopi djubrivo. Mnooooogo suva zemlja
 
Izgleda da komsija nece da me saceka zbog insekticida mavrik sto cu da mu pobijem pcele, sreca pa ima uputstvo i u Srbiji http://www.fitofarm.rs/?page_id=1339
Ja sam moj kupio 2015 u Italiji, i bio je jedan od vrlo retkih fungicida,insekticida koji je mogao da se kupi slobodno bez dozvole u polj.apoteci. Znaci neko ko i ne zna da koristi pesticide, nije mogao nesto mnogo da nanese stete sebi i drugima. Pre nego sto je i preparat dobio licencu za prodaju, sigurno je morao da prodje rigorozna testiranja za tako delikatnu upotrebu kao selektivni insekticid u cvetanju. U Italiji su sigurno stroziji propisi nego kod nas u vezi koriscenja i kupovine preparata. Normalno ni ja nisam izmislio da moze da se prska, nego od rasadnicara gde sam kupio sadnice koji ima i svoju plantazu tresanja i ima puno iskustva, i od druga koji ima oglednu plantazu. Otprilike su mi slicno rekli. Na pocetku cvetanja:
-selektivni insekticid mavrik
-alge sa mikroelementima: bor, mangan,cink
-fungicid protiv monilije
-merpan
Naravno uvece kada nema pcela. Nerazumem onda zasto NIKAKAV INSEKTICID na pocetku cvetanja, kada je u zemljama gde su stroziji zakoni o koriscenju pesticida dozvoljen?
 
Pa prvo zato što je to dosta skup insekticid i plave posude su jeftinije ( 100 lavora od 5l košta ju 7 000 kao jedna bočica Maverika) i traju 20 godina a rade posao super. Drugo zato što sa njim isprskaš danas i rešiš problem a cvetanje traje 5-7 dana i bube non stop dolaze, čak i da ih nema sutra doći će prekosutra. On se koristi isključivo kada imate neku najezdu i nemate šta drugo da radite. A treće, on nije vitamin za pčele, tu da se razumemo. Čak i Signumom za koji se svi kunu da je selektivan i još je fungicid, ako isprskate neku pčelu. kad se vrati u košnicu druge ju ubiju zbog drugačijeg mirisa, a sutra pitanje koliko će ih biti na cvetu. Ja sam voćar nisam pčelar, ali moramo uraditi sve da imamo što veći broj pčela u voćnjaku tokom cvetanja a ne što manji. Ako već u precvetavanju moramo da koristimo insekticid, a i tu zakačimo poneku pčelu jer još ima ponekog zaosalog cveta, onda to ne moramo svesno da radimo u punom cvetu.
 
Nazad
Vrh