Višnja

Da li je potrebno stititi visnju od monilije u drugoj godini ako nema cvetanja?
 
Oprskao sam visnje sa Duofen-om i nakon nekih sat vremena je pocela da pada sipuca kisa. Da li da ponavljam tretman ili je biljka stigla da usvoji?
 
Oprskao sam visnje sa Duofen-om i nakon nekih sat vremena je pocela da pada sipuca kisa. Da li da ponavljam tretman ili je biljka stigla da usvoji?
ako se osusile pre kise a predpostavljam da jesu sat vremena je dovoljno nema potrebe da ponavljas

- - - - - - - - - -

Da li je neko koristio Yara Nitrabor u visnji?
Ja bacam Yaru nitrabor i mogu ti reci da se isplati povecao sam prinos dosta bor visnji mnogo znaci plus prskam fitofertom boromax 20 i to tri puta pocetak cvetanja pun cvet precvetavanje
 
Ja bacam Yaru nitrabor i mogu ti reci da se isplati povecao sam prinos dosta bor visnji mnogo znaci plus prskam fitofertom boromax 20 i to tri puta pocetak cvetanja pun cvet precvetavanje
Tako sam i ja cuo,da povecava oplodnju i formiranje cvetnih pupoljaka. Kad ga bacas? U jesen ili u prolece?I ja prskam bormaxom ali nisam primetio neku razliku.
 
Nisam stigao da zavrsim rezanje visanja, jel nije problem da se reze voce koje je u cvetanju ili posle?
Pitam neko kaze kao ne valja, greh da se seku cvetovi ili rod ovo-ono...

Ja sam ove godine djubrio malo drugacije, naime 3x15 djubre sam bacao pre par dana. U pitanju su mlade visnje 2-3-4 godina pa sam hteo da iskoristim azot za vecu bujnost. Lepo zam freziranjem uneo djubre u zemlju i onda je pala ova lepa kisa, nadam se da sam pravu stvar uradio...
 
Tako sam i ja cuo,da povecava oplodnju i formiranje cvetnih pupoljaka. Kad ga bacas? U jesen ili u prolece?I ja prskam bormaxom ali nisam primetio neku razliku.
ja bacam u prolece, rano prolece ove godine 10 marta prosle 26 marta bacam 300 kg po hektaru yaru nitrabor a sto se tice boromaxa ne mogu da kazem ni lose ni dobro ali ga ipak stavljam dva komada dva pakovanja po hektaru cini mi se da su pakovanja po 1 kg to mu dodje 2kg na 700 l vode ali nece da pogresite sa yarom sigurno...

- - - - - - - - - -

Šumadinka, 2 pune godine, 3. vegetacija. Trenutno u punom cvetu.


svaka cast lepota! za raglednicu :bravo:
 
Lepo je ovo uradio Zicaprom, ali ja bih i ovu travu izmedju redova tanjiracom prosao i odrzavao jalov ugar.
Zemlja mnogo bolje drzi vlagu a visnje samim tim mnogo bolje napreduju. Leti kad je susa ovde gde je trava sva vlaga iz zemlje ima da izadje. Kondicija visanja ne moze da se uporedi gde ima trava izmedju i gde je sve obradjeno.
 
Lepo je ovo uradio Zicaprom, ali ja bih i ovu travu izmedju redova tanjiracom prosao i odrzavao jalov ugar.
Zemlja mnogo bolje drzi vlagu a visnje samim tim mnogo bolje napreduju. Leti kad je susa ovde gde je trava sva vlaga iz zemlje ima da izadje. Kondicija visanja ne moze da se uporedi gde ima trava izmedju i gde je sve obradjeno.

A kako uci u vocnjak radi prskanja ako je blato. Iskustvo te nauci.
 
Mnogo je losije po visnje nedostatak vlage u zemljistu nego da jedan dan zakasni ili porani prskanje.
Danas postoji internet i vremenska prognoza koja je poprilicno tacna.
Meni se licno ne svidja taj nacin obradjivanja zemlje, pogotovu kod mladih visanja.
Ja sam pre Zice pitao da li neko reze voce koje je procvetalo, voleo bi da cujem misljenje nekog kolege.
 
Ja sam pre Zice pitao da li neko reze voce koje je procvetalo, voleo bi da cujem misljenje nekog kolege.

Može da se reže i u cvetu,mislim da je bolje orezati čak i u cvetu nego ne orezati. Viđao sam breskve koje se režu u cvetu, jedino je kako bi rekao greota čekati pa rezati u cvetu jer jedan dobar deo energije koju boljka upotrebi za cvetanje ti rezanjem jednostavno baciš. Tako da je moje mišljenje bolje orezati u cvetu nego ne orezati ali isto tako mislim da to treba dozvoliti samo u ponekim godinama a ne da to bude način rada.
 
Druze, da si makar jednom vukao crevo da poprskaš hektar voćnjaka a traktor i atomizer stoje na ovratinama nebi tako razmišljao
Mnogo je losije po visnje nedostatak vlage u zemljistu nego da jedan dan zakasni ili porani prskanje.
Danas postoji internet i vremenska prognoza koja je poprilicno tacna.
Meni se licno ne svidja taj nacin obradjivanja zemlje, pogotovu kod mladih visanja.
Ja sam pre Zice pitao da li neko reze voce koje je procvetalo, voleo bi da cujem misljenje nekog kolege.
 
Što se tiče trave, to je iznuđeno i jednostavno mora tako. Kod mene je crna teška, klijava zemlja, koja jako dobro drzi vlagu ali zato po 3-4 dana posle kiše ne možete u voćnjak. tako da sam, kako neko reče, silom prilika naučio u starijim zasadima da nema posla bez trave. Naravno nisam je ejao, nego je samo zapuštena, a lagano proširujemo ove pojase kako voćke rastu, u starijim sam proširio gde sam mogao po metar sa jedne i toliko sa druge strane. Jednostavno ne mogu da pratim prognozu (mada kao i svi vi pogledam 3 puta dnevno), jer radimo nešto veće površine i nemožemo da za 1 dan uradimo svih 35 hektara. Sad je bila takva situacija, znali smo da moramo pre kiše da štitimo od monilije a voće tek u belim balonima, pa što više sačekati da se više cvetova otvore, a opet ne zakasniti zbog kiše.
Inače ovaj pojas je , kako @Vasovac reče, urađen tanjiračom, jer smo razbacali Ueju pre nekih 10-tak dana, i uprkos prognozi nije pala kiša sutradan pa je bilo brže bolje zatrpavanje svim alatima koje smo imali na raspolaganju da ne isparava. Naredni put će morati pipalica da malo razgrne zemlju.

https://www.youtube.com/watch?v=pz7P89ej45w

https://www.youtube.com/watch?v=qj5d2_tvBnQ
 
Mnogo je losije po visnje nedostatak vlage u zemljistu nego da jedan dan zakasni ili porani prskanje.
Danas postoji internet i vremenska prognoza koja je poprilicno tacna.
Meni se licno ne svidja taj nacin obradjivanja zemlje, pogotovu kod mladih visanja.

Svi koji su prisutni na ovom forumu ocigledno imaju internet i verovatno cesto gledaju vremensku prognozu. Ipak ne verujem da ima neko ko cesce i na vise sajtova gleda nego ja. Mozda zato sto mi je ujak bio meteorolog a i ja sam prvo upisao meteorologiju pa se posle predomislio i otisao na drugi fakultet.
Ali sta mi to vredi kad posle malo obilnije kise ne moze da se udje po nekoliko dana u njivu.
A evo situacije ovih dana. Visnje jednom oprskane na pocetku cvetanja pre kise i od utorka kisa, vetar i hladno vreme. Urgentno je prskanje drugi put protiv monilije i moglo bi sutra da nije crveno slovo, znaci mora u ponedeljak. Da je palo samo malo vise kise to ne bi moglo a za sledeci utorak najavljuju ponovo kisu. Mogao bi samo da sednem i placem da sam celu povrsinu isfrezirao. Niko ne spori da bi bilo korisno za vocke isfrezirati celu povrsinu ali to jednostavno nije prakticno. Uvideces i sam vremenom.
 
kolege da se nadovezem na pricu o zatravljivanju vocnjaka i jalovom ugaru.u razvijenim zemljama su svi vocnjaci zatravljeni ali i svi imaju kap po kap.i kod nas u modernim vocnjacima obavezno idu trava i kap po kap.e sad visnja je specificna ja sam do sada vido samo jedan visnjik koji se navodnjava,zapravo pitanje je da li u uslovima nase klime visnji uopste treba navodnjavanje.bez navodnjanja kad zatravljena povrsina ispuca gubi se vlaga pa je zaista jalovi ugar bolji
 
Nazad
Vrh