Višnja

Manji procenat bakra ili ulja i prskanje.
Ja mislim da se može poprskati ali sa nekom manjom koncentracijom od koncentracije predviđene za zimsko prskanje. Na preparatu pise koliko ide u fazi mirovanja a koliko u vegetaciji pa procijenite i napravite takav rastvor.
Štete neće biti ako se i ne poprska ali je mnogo bolje da se to odradi jer bakar "čisiti" boćku produžuje joj vijek trajanja a i lakše se boriti protiv kokomicesa kasnije...
 
Ja sam pre neki dan prskao Funguranom recimo piše za fazu mirovanja utrošak rastvora je 1000l po ha a od kretanja vegetacije do faze mišjih ušiju smanjiti na 600l po ha. sad se ne sećam tačno procentualno mislim da je išlo 1kg na 500 litara vode što bi valjda trebalo da je 0.2%
 
Ja to ne bih radio, bez obzira što se slažem da je moguće raditi sa manjim procentom bakra, upola od odze u fazi mirovanja, kad ste već zakasnili, ne dirajte u cvetu.
 
I kod mene je isto. To je faza misjih usiju verovatno. Moje su usle u drugu godinu ne znam da li ce da cvetaju?
 
A jbg,cekaj da orezu,onda cekao ovog da mulcira..nije do mene..ja sam odavno bio spreman fa ih oprskam..al sta sad da se radi..
 
Ja sam tako prethodnih godina cekaj ovo cekaj ono sad poprskam krajem februara do prve polovine marta, obično se i rezidba završi, ali i ako ne sta sada poprskam.
 
Sada trenutno je već kasno za zimsko prskanje. A što se tiče zimskog prskanja, ne treba ga ni obavljati u potpunom mirovanju nego treba prskati kada pupoljak počne da "radi" tj. kada pukne i počne da bubri. Tada je pupoljak maksimalno zaštićen a kada je u mirovanju onda ga je nemoguće u potpunosti zaštititi jer je u njegovoj ljusci i onda prskanje nije maksimalno efikasno. O tome sam čitao i slušao od mnogih zaštitara. Ja sam svoje višnje ( četvrta godina ) prskao prošlog četvrtka.Ovo mi je mladi zasad a do pre dve godine sam imao voćnjak jabuka koji sam izvadio u njegovoj 35-oj godini.

- - - - - - - - - -

Htedoh pitati šta bacate sada na voće AN ili SAN i šta je bolje?

Da li ga bacate od jednom ili u dva puta?

Ja sam do sada u proleće bacao AN i to odjednom, mada sada mi neki pričaju da je bolji naš SAN i da ga treba bacati iz dva puta.

Kakva su vaša mišljenja,iskustva.
 
Nije kasno, kosticavo voce se reze i u cvetu, recimo u americi tad rezu tresnju...
Uvek je bolje rezati nego preskociti, potencira se novi porast a samim tim i rodni potencijal u narednoj godini.
A gde su ti visnje pa su u fazi misijih usiju?
 
Nije kasno, kosticavo voce se reze i u cvetu, recimo u americi tad rezu tresnju...
Uvek je bolje rezati nego preskociti, potencira se novi porast a samim tim i rodni potencijal u narednoj godini.
A gde su ti visnje pa su u fazi misijih usiju?
Bio danas da vidim,jos nisu u misijim usima.:osmeh:
Visnje su mi u Donjoj Sokolovici. Sutra ako Bog da krecem u rezidbu.
 
A kada prskaju zimsko ako režu u cvetu??? Što se tiče rezidbe može se rezati cele godine ali zimsko rezanje se vrši u fazi mirovanja zbog toga da kad krenu prvi sokovi koji su najkvalitetniji da odu u grane i pupoljke koji će ostati a ne da odu u grane koje posle odrežeš.

- - - - - - - - - -

Primetio sam danas usput da na nekim starim voćnjacima počinju i baloni polako da se bele.
 
Naravno da je bolje prskati posle rezidbe ali ne stigne se bas svake godine... Evo linka o cemu sam pricao...https://youtu.be/j8rngr20lAU Ukucajte na youtube cherry pruning i vecina klipova je u cvetu, sumnjam da je korektivna reziba jer se radio o giseli podlozi. Poz
 
Koje je najbolje sredstvo u fazi belih balona protiv monilije. Kubik.chorus. signum ili neko drugo?
 
U balonima (stadium kad imate recimo 10% otvorenih cvetova) je bolji (preporuka više zaštitara) Chorus, Chormax, Neon ili Ciprodex, svi imaju istu aktivnu materiju, ali je najveća koncentracija u Cormaxu a najslabija u Neonu i Ciprodexu. Dok u punom cvetu radimo isključivo Signum, bez obzira na njegovu visoku cenu i dosta veću dozu primene od gore pomenutih. Stvar kod ovih zaštita je u tome da treba pratiti da li imate neku vlagu na cvetu (kiša, rosa) ako nema mogu se ova dva prskanja i sastaviti u jedno, tj. sačekati 2 dana više pa onda raditi samo u punom cvetu, ali kao što rekoh, mora cvet da bude suv, vreme sunčano i jutra bez rose, magle i sl.
 
Nazad
Vrh