Višnja

Višnja,msm da je španska,ovo joj je 4 godina i ni jednom nije cvetala?Šta joj je?
Normalno se razvije,nikakve znake bolesti na listu ne bude.
 
Nije problem novac. Najbolji me interesuje.

Pa kolega ti je vec odgovorio, vecina misli da je signum najbolji. Sad da li zato sto je najskuplji? Nisam nikada radio uporedni test da deo prskam signumom a deo necim drugim. Obicno jedno prskanje odradim jednim a drugo drugim. Ako ima potrebe za trecim prskanjem ponovim prvi preparat. Znam samo da ciprodinil deluje vec na 5 stepeni pa ga forsiram kad je hladno kao prosle godine. A i preparati sa njim su jeftiniji od signuma i to dosta. Nadam se iduce godine da ce i signum imati konkurenciju u Bosco gold te da ce to uticati da budu povoljniji.

Danas sam gledao kod Urosa nekog strucnjaka koji kaze da treba prskati kad se otvori 25% cvetova, ne pre. Kaze monilija ulazi preko tucka i ako isprskamo u balonima kad se cvet otvori preparat ostaje sa spoljne strane i ne stiti ga.
 
Mislim da je strucnjak upravu, nemam nekog iskustva ali mi deluje logicno.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Mislim da su oni tu da prodaju što više preparata, za razliku od ranije kada se za moniliniju koristili kontaktni preparati i kada se moralo raditi više puta da bi zaštitili i neotvoren cvet sada svi radimo sistemicima koje biljka usvoji preko kruničnih i časičnih listica i zaštiti tučak koji je u balonu. Ove godine nema opasnosti od monilinije jer nema ni kiše. Jedno prskanje u cvetu od 50 do 100% otvorenog cveta je sasvim dovoljno.
 
Može li mi neko napisati plan zaštite visnje i da li je Dimetoat insekticid zabranjen? Ako jeste, cime ga obicno mijenjate?
 
Ja sam ranije isto toliko bacao, radim analizu svake godine, zemlja je dosta plodna i od kada sam smanjio djubrenje nema nikakve razlike. Jesenje ide obicno eurofertil 200kg/ha i zadovoljan sam ovom kombinacijom. Uradi analizu. Kada ponesu vise nego uobicajeno, prerode, dobiju 100kg/ha KAN-a plus. Pre cvetanja bacam 100kg, posle precvetavanja u zavisnosi od roda dobijaju 100-200kg/ha
 
U starom vocnjaku 15+ godina djubrim celu povrsinu a u mladim do 5-te planiram rucno, svakoj sadnici posebno a kasnije na celoj povrsini. Na visnji po udaljenosti izdanaka od reda se lako vidi dokle se rasirio koren pa tako i povrsina koja se djubri...
 
Da li djubrite po celoj povrsini ili samo u redove i ako u redove kako to izvodite?

Moje su trenutno cetvrta godina. Jesenas sam bacio 900 kg na 2 ha mesano 8-16-24 pre dva dana 900 kg AN-a

Od jesenas sam poceo da bacam nasire do metra sa jedne i druge strane. Bacao sam rucno ( kad si lud mozes kako hoces :osmeh: ) naravno iz prikolice u pokretu :osmeh:

Mozes i ciklonom koji ima usmernike da baca sa strane. Posle seste-sedme godine kada se skroz razviju mozes po celoj povrsini bacati.
 
Ja na moje u trecoj godini(ali malo su slabije,zbog ostecenja od srna) planiram sad na prolece da bacim 400 gr SAN po stablu,podeljeno na 2 prihrane. Tako mi je rekao covek sto ih je rezao. Kaze da ih pogura malo. Takodje planiram i pregoreo ovciji stajnjak da bacim po 2-3 lopate. Jel to mnogo/malo ili taman?
 
Mnogo ti je to vestaka, to dodje 400kg/ha u trecoj godini, neka on na svojim baca toliko pa neka vidi kakve ce biti, prepolovi vestak slobodno a stajnjak dupliraj, ja bih tako...
 
Nazad
Vrh