Višnja

ZICAPROM, ako bi bio ljubazan da objasnis ukratko tehniku rezanje sumadinke, da li grane koje su donele rod rezemo do osnove ili ne. Izvinjavam se ali bi mi znacio tvoj odgovor jer vidim da su bas napredne i uredne. Marko
 
Moja šumadinka je sad u drugoj vegetaciji i ja rodne grane jos nisam rezao, ali upravo si objasnio celu suštinu rezanja šimadinke. Ona ne zanosi plod na granama koje su rodile ove godine, vec na lastarima koje je ove godine isterala kao mlade priraste, tako da se u starijim voćkama rezidba radi tako sto se skine sve sto je prosle sezone rodilo. Međutim kod mladih sadnica to u prvoj i drugoj godini ja ne radim jer mi je potrebno da se grane malo produze, i bez obzira sto su mi visnje na vretenu ne treba mi da mi svaka rodna grana ide od stabla, tako da ostavim tj. ne kratim jedne godine ono sto je rodilo, nego naredne i na taj nacin dobijem u formiranju malo jace i duze grane nalik skeletnim, a onda svake godine po prostom pravilu.
 
Bas lepo objasnjeno, jedino me jos zanima sto si napisao da li sa formiranjem malo duze skeletne grane se rizikuje i da grane u nekom procentu i ogoljavaju baz zbog odlaganja rezanja? Hvala ZICAPROM, ovo mi je bas znacilo, jer cinjenica je da sumadinku retko ko reze i formira u skladu sa njenim karakteristikama.
 
[IMGn][/IMG]
DSCF5501.jpg
[/URL][/IMG]
DSCF5503.jpg
[/URL][/IMG]
DSCF5504.jpg
[/URL][/
 
Dosta ljudi se zali ove godine na grinje. Verovatno je takva godina. Ja nemam u starom zasadu,ali u mladom ima,doduse stare sam prskao akaracidom posle cvetanja,a mlade tek pre 10-ak dana nakon sto sam uocio grinje.
 
Nekada sam i ja imao takvu frezu samo što sam ja napravio i klupicu da onaj ko pomera frezuu sedi,evo iskopah slike sa kompa mada je ovde već bila u procesu ugradnje pumpe i klipa za pomeranje
lURc3kn.jpg
CFAN0H5.jpg

Ja i jos dva drugara smo kupili traktorsku frezu koju je pravio jedan majstor. Samo sto je freza za stare vocke i sama se odbija o stablo. Sad posto mi imamo mlade zasade, kako je najbolje da se prepravi na "pipalicu"? Mnogi kazu da je bolje i jeftinije da bude na vazduh preko kompresora!? Koje je vase misljenje?
 
Zavrsio berbu visanja,prva klasa 37 din/kg,druga klasa 30din/kg,sve mi je otislo u drugu klasu zbog pojave crva,iako sam dva puta tretirao protiv tresnjine muve,prvi put u promeni boje ploda sa Tonusom,i drugi put sa Actarom,i crva opet imaa,ne znam kako da se izadje na kraj sa tresnjinom muvom..Inace skoro sva visnja je otisla u drugu klasu
 
Jedino tretirati na 7-10 dana, ali ne sa iskljucivo neonikotinoidima. Insekti postaju ove godine izuzetna zajebancija. Sto vise prskam sve je veci napad i sve teze citaj: skuplje se borim sa njima.
 
Ako nisi prskao u precvetavanju insekticidom, znaci da si to prskanje propustio. Ako nisi stitio 15 dana pred branje, ili si stitio pa si branje odugovlacio opet moze da se pojavi crv..

I u sticenoj visnji ako ne beres kad treba nego pustis da prezri, moze da se pojavi crv. Nesprskanu visnju ako oberes odmah nakon zrenja, moze da se desi da nemas crva. Crv raste u zreloj visnji, sto duze cekas berbu crva sve vise, pogotovo ako ne oprskas u pravo vreme...
 
Kod koga si kupio i koja je cena?

Kupljena je u Knjazevcu, a pravio neko po Italijanskom sistemu tj. Kopirana. Nisam isao ja licno od nekog Gorana, cena 550e trebale coveku pare za novu pipalicu. Pozadi je pomeranje na makazama,a odbija se o drvo na tocak freza je ko nova... Ako hoces da izbacim neku sliku?
 
Poslednja izmena:
Ako nisi prskao u precvetavanju insekticidom, znaci da si to prskanje propustio. Ako nisi stitio 15 dana pred branje, ili si stitio pa si branje odugovlacio opet moze da se pojavi crv..

I u sticenoj visnji ako ne beres kad treba nego pustis da prezri, moze da se pojavi crv. Nesprskanu visnju ako oberes odmah nakon zrenja, moze da se desi da nemas crva. Crv raste u zreloj visnji, sto duze cekas berbu crva sve vise, pogotovo ako ne oprskas u pravo vreme...


U precvjetavanju višnje trešnjina muha još uvijek spava zimski san. Prskanje 15 dana pred branje je kasno za rješavanje problema crva. Crv raste i u višnji koja nije dozrela, ovisi kad je imago odradio polaganje. Za uspjeh u zaštiti višnje od crva je bitno na vrijeme odradit prvi tretman, ali i ostale tretmane (još jedan ili dva) te koristit insekticide koji imaju dozvolu za primjenu u višnji i da su dokazani u suzbijanju trešnjine muhe. Još jedan bitan faktor u suzbijanju muhe je aplikacija insekticida. E tu ima svega. Od neispravnih, nepotpunih, neuštimanih, neodržavanih... atomizera, pa preko nepravilnog rukovanja pa sve do korištenja male količine škropiva gdje uglavnom sredina krošnje (i vrh) ostaju suvi tj. bez škorpiva. Sa 300-400 l škorpiva po hektaru uglavnom (rijetki su takvi slučajevi tj. voćari koji sa tolko vode imaju zdrav voćnjak i plod bez crvi) nema kvalitetne aplikacije, a ni zaštite od štetnika.
 
Ja sam ove godine koristio feromonsku klopku za trešnjinu muvu, i čim su počele da se hvataju u većem broju radio sam Decis, mada su mi iz PSSa preporučili da čekam da se brojno stanje smanji pa da onda štitim, plašio sam se da će biti kasno. Rezultat ćemo videti za nedelju dana kad budemo brali, za sada se ne vidi da ima crva.
 
U precvjetavanju višnje trešnjina muha još uvijek spava zimski san. Prskanje 15 dana pred branje je kasno za rješavanje problema crva. Crv raste i u višnji koja nije dozrela, ovisi kad je imago odradio polaganje. Za uspjeh u zaštiti višnje od crva je bitno na vrijeme odradit prvi tretman, ali i ostale tretmane (još jedan ili dva) te koristit insekticide koji imaju dozvolu za primjenu u višnji i da su dokazani u suzbijanju trešnjine muhe. Još jedan bitan faktor u suzbijanju muhe je aplikacija insekticida. E tu ima svega. Od neispravnih, nepotpunih, neuštimanih, neodržavanih... atomizera, pa preko nepravilnog rukovanja pa sve do korištenja male količine škropiva gdje uglavnom sredina krošnje (i vrh) ostaju suvi tj. bez škorpiva. Sa 300-400 l škorpiva po hektaru uglavnom (rijetki su takvi slučajevi tj. voćari koji sa tolko vode imaju zdrav voćnjak i plod bez crvi) nema kvalitetne aplikacije, a ni zaštite od štetnika.

Platili smo skolu 2011 sa 600l/ha u jabuci. Od tada 1000l/ha a sada kada je volumen krosnje velik idem sa 1200l/ha.
 
Postovani forumasi, vocari. Zasadio sam nesto oko 360 stabala oblacinske visnje novembra 2015. Sadnice su bile dvogodisnje ali krzljave, krivog stabla sa slabo razvijenim prevremenim granama (placena skola internet kupovine i verovanje sarlatanima).
Od sadnje do danas sam ih tretirao na sledeci nacin:
-30.11.2015. tretirane su bakarnim uljem
-01.03.2016. bakarno ulje
-06.03.2016. angazovao sam rezaca koji je orezao vocke neke na ''vazu'' ,neke na ''vitko vreteno'' u zavisnosti od toga kako su se formirale grane u prethodnim godinama.
-11.04.2016. koristio sam preparat ''tebusha''
-26.04.2016. fungicid ''mankogal''+ insekticid ''dimetoat''
-06.05.2016. fungicid ''akord''+ insekticid "tonus"
-14.06.2016. fungicid ''dodin''+ ''mankogal''
Marta sam prihranio AN (oko pola case jogurta po sadnici), njiva je pre sadnje nadjubrena stajnjakom, uz skoro svaki tretman fungicidima koristio sam folijarnu prihranu NPK 16:20:20 djubrivima ili fermentisanom koprivom.
Danas izgledaju ovako:
IMG_20160621_202959.jpg
[/URL] [/IMG]
IMG_20160621_202732.jpg
[/URL] [/IMG]

Da li je potrebno sprovesti ''zelenu rezidbu'' na ovim sadnicama ili sacekati prolece?

Cime tretirati ovo?:
IMG_20160621_202700.jpg
[/URL] [/IMG]
IMG_20160621_203248.jpg
[/URL][/IMG]
IMG_20160621_203446.jpg
[/URL][/IMG]
IMG_20160621_202915.jpg
[/URL] [/IMG]

Ako imate neku sugestiju, slobodno pisite.
Hvala unapred.
 
Nazad
Vrh