Višnja

Planirao sam da prskam Mankogalom,od insekticida da ubacim Cipkord i protiv grinja Invert. Jel sme sve to da se mesa?
 
Mozes sve to da pomesas,a moj ti je savet da obavezno ubacis i prihranu.Ako prskas sa vodom iz vodovoda,prvo stavljas prihranu.
 
Da i prihranu sam planirao,ali sam zaboravio da napisem. Prskam sa vodom iz seoskog vodovoda i uvek prvo ubacujem prihranu a,posle mankogal(ili neki drugi prasak) pa sve ostalo. A sta mislite da li da zurim da prskam danas ili da sacekam jos dan-dva da se malo prosusi blato,posto je bas veliko blato? Prskao sam pre 16 dana sa Merpan-om.
 
Slikano ove godine,treca vegetacija,u februar baceno djubrivo (151515),oprskano bakrom,nakon toga dva tretmana protiv monilije odradjeno,u prvom chorus,u drugom signum,bacen Kan sredinom aprila,sad sledi zastita lista i insekticid..sta bi ste preporucili od preparata protiv tresnjine muve?

 
Zdravo. Moja visnja Oblacinska ove godine se nije dovolnjo oplodila mada je bilo puno cvetova i pcela. Monilije nema, a ipak oplodnja nije kako treba i slaba je. Mrazeva nije bilo, temperatura vazduha merena je svako jutro. Prskao sam dva puta sa Borom radi oplodnje. Pitam Forumase dali neko ima iskustva sta bi moglo da bude sto visnje imaju malo plodova. Evo i slike.
 
Mnogo je faktora koji mogu da uticu na losu oplodnju...niska temperatura vazduha, kisa, ishrana biljaka, djelovanje insekticida i fungicida, a o prisustvu pcela kao faktoru oprasivanja da ne pricam...15-25% cvijetova bi trebalo da se zametne u plodove. Tesko je sa distance odgovorno govoriti o tome. Napravite neku analizu, cime ste prihranjivali i u kojoj fazi, cime ste prskali vocnjak i u kojoj fazi, da li ste koristili neke insekticide- u kojoj kombinaciji i u koje vrijeme ste prskali, kakva je bila temperatura vazduha od bijelih balona do precvjetavanja, da li su pcele bile prisutne u vocnjaku.....itd
Usput, koliko ste azota dali biljkama ove godine?
 
Poslednja izmena:
Ima zilogriza dosta i u mom kraju ali sam nekako stekao utisak da slabije napada dobro uradjene visnjare.
Pod dobro uradjenim visnjarima smatram odrzavanje zemljista bez korova i ful zastitu (fungicidi+insekticidi+prihrana(i preko zemlje i preko lista)
 
Zilogriz najvise napada vocnjake koji se nalaze sa juzne i istocne strane sume ili nekog drugog rastinja. Matica izlazi iz zemlje pre nego sto voce olista i hrani se privremeno u tom oruzenju. Onda prelazi u susedni vocnjak. To se lako moze videti i na google maps.
 
Ja imam 720 mladih stabala treca godina uz visnjar koji je masakrirao zilogriz, taj vocnjak je raskrcen prosle godine. Sta mogu da ocekujem?
Ispod tog visnjara covek ima visnje slicne genracije koje nije takao zilogriz. Razlika izmedju ta dva vocnjaka je u odzavanju ovaj dobar je redovno odrzavan a ovaj sto je masakriran je bio livada...
Logicno je da frezirana i podrivana zemlja bolje zadrzava vlagu oko korena i samim tim pravi lose uslove za razvoj larve u korenu dok livada ispuca i ima hiljadu nacina da larva dospe do korena i udje u isti.
I kazu bubu ne ubija nista, ja sam licno hvatao bube i prskao ih sredstvom sa kojim prskam visnje i svi su pocrkali.
 
Mexico, slazem se sa tobom da ih Nurelle D ubija, ali trebas da pogodis svaku bubu, a nijedna ne dolazi da se hrani liscem visnje nego da polaze jaja, a najgore je sto jedna dodje danas druga sutra pa one koje pogodis pogodio si a sta je sa onima koji ce doci za dva dana da legu jaja ili tri>>>... Nije kao najezda skakavca pa udri otrovom... LIcno vise bih voleo kada bi bilo nekog sredstva za unistavanje larvi, vecu delotvornost bi dobili nego unistavanje tvrdokrilca (Zologriz).
 
Nazad
Vrh