Višnja

E sad koliko sam ja razumeo za moje visnje koje su sadjene jesenas i nece cvetati, njih treba da prskam insekticidom i fungicidom?
Citajuci prethodne strane doneo sam neki moj zakljucak a vi procenite sami da li sam u pravu, jer mi je ovo prvo voce koje sadim i iskustva sa prskanje u zivotu. Ali opet bih hteo da naucim i da znam za na dalje i nikako ne bih da ucim na svojim greskama.
Ja bih odabrao za prskanje Kubik i Abastate?? Evo i slika kako to izgleda, a ako nisam u pravu molim da ispravite gde gresim!


































 
Mladjo hteo - ne hteo na greskama ces uciti i one ce ti biti najbolja skola, jer ne postoje dva ista visnjika. Abasate ti je akaricid, moras tu malo jace a ako vec koristis gelenikin program, onda ubaci nesto jace tipa Fobos, Dimetogal ili nesto trece....
 
Mladjo, kubikom ces dzabe prskati on sluzi za prskanje u cvetu. Uzmi funglicid (mankogal) a Posto je mlada vocka (nema ploda) moja preporuka je funglicid (Impact 25SC) i uzmi neki jak insekticid NurelleD i isprskaj sto pre...

Vocke u prvoj godini se ne prskaju samo u svetu (normalno jer ga nema) sva ostala prskanja se rade obavezno! Na jednogodisnjim sadnicama ako bude cvet ili dva to se poskida!
 
Ja moju višnju sutra tretiram Nurell-om (agromarket, mada ga radi dosta firmi ), mada je to kontaktni insekticid, i Captanom za zaštitu lista, što ti je sad i najbitnija stvar. Možeš da koristiš za list i mankogal (malo je jeftiniji od Captana, mada u svakom slučaju sa jednim preparatom odradi sad a sa drugim za 15-20 dana). Znači moja preporuka ti je Captan+NurelleD, ili mankogal + Dimetogal ili Decis. Sva ova sredstva imaš u Brazdi kod tebe.
 
Eto, a svi ovamo kazu obavezno kubik da ih ne uhvati monilija. A kad nema cveta nema monilije koliko sam ja zakljucio. Samo mi kazi jos neku alternativu ako ne budem mogao da nadjem ova dva gore navedena proizvoda, i da li treba da vodim racuna o kisi da ne spere to posto je vreme trenutno uzas!?

Hvala ZICAPROM, sada sigurno nalazim!
 
pozdrav ovako 4.4.2016 sam odradio prvi tretman sa preparatom neon e sad sutra planiram da odradim drugi tretman protiv monilije e sad dali mogu da dodam sa neonom kaptan hvala u napred za svaki savet:ppozdrav:
 
Svi mi kazu da prskam i protiv monilije, e sad jel postoji bilo kakva sansa da se ona pojavi u prvoj godini. Imam iznad mene visnjar star 15 i vise god. i nije odrzavan dok ga nije kupio jedan covek pre par godina, a koliko vidim ni on ne radi nesto ozbiljno. Tako da je pun bolescina raznih verovatno. Da prskam ja svoje protiv monilije ili ne?
 
Mladja064;1125831 Da prskam ja svoje protiv monilije ili ne?[/QUOTE je napisao(la):
Zaboravi na kubik ove godine! Citaj post Gorskog gore, covek ti je lepo objasnio. Zelis potvrdu?! Monilia laxa ulazi u visnju preko cveta, tebi nece cvetati ove godine, znaci bacas pare za dzabe. Uzmi brate nesto da sacuvas list, npr. mankogal (mankozeb) i jaci insekticid i to je to. Za 15-20 dana ces ponoviti to isto (mozda da promenis sredstva, a ne moras).

Nadam se da smo te uverili sada :osmeh:
 
Pozdrav svima,
Interesuje me da li neko ima iskustva sa prihranom visnje folijarno marke FITOFERT ( humistart, aminoflex, bioflex itd...) i da li ih preporucujete?
U kojim fazama ide sta i kad im najvise treba folijarna prihrana?
 
Zaboravi na kubik ove godine! Citaj post Gorskog gore, covek ti je lepo objasnio. Zelis potvrdu?! Monilia laxa ulazi u visnju preko cveta, tebi nece cvetati ove godine, znaci bacas pare za dzabe. Uzmi brate nesto da sacuvas list, npr. mankogal (mankozeb) i jaci insekticid i to je to. Za 15-20 dana ces ponoviti to isto (mozda da promenis sredstva, a ne moras).

Nadam se da smo te uverili sada :osmeh:

Kada sam postavio pitanje ovde, i tako sedim cekam odgovor. A cale mi kaze. Jel ces ceo dan da buljis u komp i da trazis odgovore odi pitaj u apotecu tamo moraju da znaju sta treba pa ce da ti kazu. Tamo mi jedan preporucio Kubik, drugi da mesam zajedno Mankogal i Dimetogal. Niste svesni koliko mi pomaze ovaj forum. Sta bi ja bez vas :ppozdrav: Uzeo sam Mankogal i Dimetogal, tako da cu posle ove kise da prskam!
 
sta mislite dali bi smeo sa totalom da prskam u redu primer sadnice su mi sadjene na 2,5m e sad ja bih tih pola metara okopavao oko vocke a ovih 2 m bih prskao sa totalom po mirnom vremenu e sad sta me muci vocnjak je u trecoj vegetaciji dali ce to nesto skoditi hvala u napred za svaki savet :ppozdrav:
 
Prskaj slobodno
sta mislite dali bi smeo sa totalom da prskam u redu primer sadnice su mi sadjene na 2,5m e sad ja bih tih pola metara okopavao oko vocke a ovih 2 m bih prskao sa totalom po mirnom vremenu e sad sta me muci vocnjak je u trecoj vegetaciji dali ce to nesto skoditi hvala u napred za svaki savet :ppozdrav:
 
sta mislite dali bi smeo sa totalom da prskam u redu primer sadnice su mi sadjene na 2,5m e sad ja bih tih pola metara okopavao oko vocke a ovih 2 m bih prskao sa totalom po mirnom vremenu e sad sta me muci vocnjak je u trecoj vegetaciji dali ce to nesto skoditi hvala u napred za svaki savet :ppozdrav:

Ja sam isto to pre 10 dana radio na sljivi, izmedju ostalih i na onim mladim jesenas posadjenim. Vazno je da je okopano oko sadnice i da na sadnici nema donjih listova. Kad prskas ne prskas uz samu sadnicu i nema problema.
 
Verovatno podrazumevaju koriscenje jacih prskalica i prskanje do samog stabla. Ja sam prskao obicnom plasticnom prskalicom 10l i polako, ne prskam nikad do samog stabla, prskam predvece kad nema ni malo vetra. Godinama tako radim i nikad nije bilo problema...
 
LJudi ne plašite se toliko totala, pogotovu ne u proleće kad biljka buja i gura sokove napoje. Najopasnije je raditi sa njim u kasnu jesen kad se sokovi povlače, tada je i na travu najbolji efekat. ja sam počeo da radim totalom u redu pre oko 3 godine, i sad se ne libim da odradim 1-2 puta godišnje i stare i mlade. Jedino prvo morate očistiti izbojke iz zemlje, i naravno da pazite kako prskate, mora do zemlje na mladim sadnicama da ne zanosi vetar. Mi obično pravimo u traktorsku prskalicu od 330 litara sa 3 litra totala i idu 2 čovek ajedan levo drugi desno i tako rade onaj pojas od oko 1m u redu. Upravo ovih dana smo prošli sve zasade sutra završavamo i primetno je da se trava jako sporo suši iako smo na hektar voćnjaka trošili celu prskalicu od 330 (radi se o prskanju od 30% celokupne površine), što je podosta. Inače kontaktni herbicidi su luk i voda, posle 15 dana opet sve zeleno.
 
Zbog cega dolazi do predvajanja u pucanju casica kod visnje??? jedna je velicina graska druga zrna psenice... ???
 
Nazad
Vrh