Višnja

Mnogo je ovo prskanja u fazi cvetanja, cak 4...ne znam kakvi vremenski uslovi treba da budu da bi bilo potrebno 4 prskanja...
Ja prskam dva, bele koke i puno cvetanje...posle ide kad je plod velicine graska, pa promena boje ploda i mozda ako ima potreba pred berbu i to je to do berbe...
 
Naravno da ne mora 4 puta, ako je vreme u toku cvetanja sunčano i ne pada kiša, kao recimo sada. U ovakvim prilikama se može sačekati 1 ili 2 dana i spojiti prskanje u belim balonima i u punom cvetu, ja sam tako ove godine u šumadinki, ali samo ako je svo vreme suvo, i bez padavina. Inače da ovde neko ne stekne pogrešan utisak, Chorus i Signum su najbolja sredstva protiv monilije u cvetu, zato toliko i koštaju. Sa druge strane ništa ne smeta čak i ako Chorus oprskan u belim balonima štiti samo 7 dana (mada štiti do prve kiše pa makar bila i posle 3 dana), kad ćete i tako u punom cvetu posle samo par dana opet raditi, ja recimo tad radim signum. Inače ova godina je za cvetanje u našim krajevima bila dobra, jer nismo imali cvetanje za vreme kiša i onih mrazeva, a sada je jedini problem što u toku dana bude 27-28 stepeni, pa se mora prskati posle podne i ujutru.
 
Pozdrav.
Da li ste se sretali sa zlatnom marom-insektom (Cetonia aurata)?
Kako je suzbijate?
Pronasla sam danas u visnji na svakom stablu u prosjeku po jednu bubu.
Hvala :)
 











Evo kako izgleda moja šumadinka. Sada joj je druga vegetacija, a podloga je magriva. trenutno je u punom cvetu, i danas je štitimo od monilije Chorusom+ Bormax, Nisam radio bele balone jer je neravnomerno cvetala a bilo je lepo i sunčano vreme pa nije bilo problema sa monilijom. Danas moramo zbog najavljene kiše noćas ili sutra u mom kraju. Mislim da će precvetavanje posle vikenda i tada planiram NurelleD + Captan.
 
Sađene pretprošle jeseni, prošle godine im je bila 1. vegetacija, a sada su u drugoj godini. Bile bi bolje ali sam imao problema sa prevremenim granama prošle godine, jer smo ih ostavili više nego što treba, a onda ih naknadno skidali. Drvca su se iznurila u cvetanju još u prvoj godini, pa su se oporavljala par meseci, ali evo jesenas su dobile stajnjak i npk, pre 15 dana ureu, dobiće još jednom ureu za oko mesec dana, pa neka rastu.
 
DSCF0140.jpg
[/URL][/IMG]
DSCF0141.jpg
[/URL][/IMG]
DSCF0142.jpg
[/URL][/IMG]
DSCF0144.jpg
[/URL][/IMG]

- - - - - - - - - -

DSCF0140.jpg
[/URL][/IMG]
DSCF0141.jpg
[/URL][/IMG]
DSCF0142.jpg
[/URL][/IMG]
DSCF0144.jpg
[/URL][/IMG]
 
Pozdrav svima. Pre dvadesetak dana sam posadio oblacinsku visnju. Sadnice su bile razlicite visine, neke oko 80cm, a neke i vise od 1,5 met. Sada su krenuli listici , pa me zanima da li ove visoke mogu da skratim na recimo 80 cm , bez obzira na to što će ostati samo stablo bez ikakvih grancica i listica ili moraju da se seku iznad prvih listica? Hvala
 
Aj molim te drugarski pojasni malo to sto si napisao za radnu karencu... Ako sam te dobro razumeo rekao si da je radna karenca vreme koje treba da prodje od tretiranja do ulaska radnika u parcelu... Da li to znaci da je opasno po zivot radnika ako udje u oprskan vocnjak u tom periodu?? Drugo, da li znaci da je voce koje si prskao zasticeno taj period??? Ta definicija je sirok pojam vreme koje treba da prodje od ulaska radnika u parcelu... Deluje ovako na prvi pogled pogubno po zivot svakog ko udje u vremenu karence... Meni to tako deluje Nebojsa , znaci cisto drugarski objasni molim te:osmeh:
sreca pa imate internet pa mozete nesto i pretraziti tamo,a sta reci za one sto to mogu cuti samo u kafani tvrdoglavi, zatucani,kako njih ubediti da recimo ne moraju prskati svakih 7 dana ako je karenca 7 dana pa to ima da bude voce puno otrova.

radna karenca je vreme koje treba da prodje od tretiranja do ulaska radnika u parcelu i da to jeste opasno za tog istog radnika jer moze da udise ta isparenja(sve je to hemija) ili da ono sto je palo na travu ili ako ocesemo rukom granu pa putem koze unosimo otrov u organizam i to nekada zaista moze biti i pogubno

karenca je period od kada je sticeno nekim preparatom do bezbedne konzumacije recimo u luku ako danas ides insekticidom dimetogal za crva njemu je karenca 63 dana i ako posle 10 dana ides sa nekim fungicidom za plamenjacu gde je karenca 7 dana ti ipak moras sacekati da prodje 63 dana od primene insekticida da bi ga mogao jesti bez opasnosti

voce je zasticeno u zavisnosti od vremenskih uslova i nema veze sa bilo kakvom karencom tako da ako cesto pada kisa trebace prakati cesce a ako je suvo tj nema opasnosti za bolesti onda ces manje i prskati,takodje interval prskanja odredjuju i sami preparati neki se lakse spiraju a neki teze i to uglavnom pise na uputstvima gde daju preporuku za prskanje i obicno kazu kada treba ponoviti prskanje i naglase u kakvim vremenskim uslovima, obavezno kad kupujete preparat trazite i uputstvo koje se uglavnom nalazi na posebnom papiru a uglavnom ga prodavci ne dele nego kasnije bace tj ostane u kutiji u kojem je preparat stigao a kutiju bace

sto se tice toga sto kazete da je preparat sa 7 dana karence skuplji od signuma to nije zato sto je on losiji i mora se ici sto vi kazete svakih 7 dana vec je to zato sto je skuplje proizvesti takav preparat a on je znacajan kad se koristi pred berbu da moze karenca brze da istekne da bi se proizvod mogao brati
nadam se da sam vam bar malo pomogao a ako treba jos nesto slobodno pitajte
 
Po tome drugar, mene je trebala zelena trava odavno da prekrije.:osmeh: Ali ok kako vi kazete... Ozbiljno ne ljutim se, ja sam iz svog iskustva napisao , a i posle prskanja i pre isteka karence obilazim vocnjak:ppozdrav:.
Mozda sam stekao rezidentnost ka tim otrovima:bravo:
Svako svoje iskustvo ima...
 
Sa otrovima nema zajebancije! Za sve je kriva drzava koja je otrove stavila na otvoreno trziste, i svako moze da koristi sta god hoce i koliko hoce!

Nasi trgovci su prica za sebe, po nasim poljoapotekama rade razni "strucnjaci".
Ovih dana u mom kraju je aktuelno prskanje visnje u precvetavanju, svakog koga god sam video kupio je Mankogal i Perfektion za prskanje, kazu tako im rekli u apoteci. Ubih se objasnjavajuci ljudima (aman bre ljudi) Jasno pise u uputstvu za upotrebu, da se preparati ne mesaju. Ali cudo jedno koliko je narod bandoglav i koliko ne cita uputstvo za upotrebu otrova!

Ako se ne donese zakon kao u svim normalnim zemljama (da svako ko radi sa hemijom, mora da ima neki osnovni kurs za koriscenje hemije) crno nam se pise, potrovacemo se!
 
Poslednja izmena:
Što se tiče mešanja mankogala i dimetigala (mankozeb i dimetoat) posle dobijene preporuke prskanja od mog zaštitarau kojoj su bila baš ova dva preparata ,ja sam ga kontaktirao i on je rekao da nigde do sada nije bilo negativnih efekata usled korišcenja ta dva preparata zajedno.Posle toga zvao sam i zaštitara galenike i postavio mu isto pitanje, on je odgovorio da su morali napisati da se nemeša (zašto neznam) ali da redovno u svojim ogledima mešaju ta dva preparata i da nema nikakvih štetnih posledica. Ja sam isto koristio prošle godine te preparate u šljivi trešnji breskvi kajsiji i nisam primetio ništa loše. Pozovite sami ,pitajte i vidite šta će vam reći baš me zanima dali će biti isti odgovor kao meni
 
@ jugi
Ja zakasnio sa odgovorom, ali covek je sve objasnio.
Neces ti mrtav pasti ako udjes u vocnjak pre isteka RADNE karence, niti ako pojedes voce pre isteka karence. Ali skuplja se to u organizmu i jednom ce doci na naplatu. Da te to odmah zvekne po glavi drugacije bi se ponasali. Ovako te truje lagano. Sta mislis odakle nam ovi silni rakovi i kojekakve bolestine. Ne sekiraj se ti nista, zelena trava ti ne gine.
Obicno je radna karenca 1 dan, sto u praksi znaci danas prskas sutra mozes da radis. Samo za neke insekticide je nesto duza radna karenca, 2-3 dana.
Tako da pamet u glavu i masku na lice

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Nazad
Vrh