Višnja

necu mnogo da smaram. nekako sam orezao visnje koje sam posadio jesenas. izbacicu kasnije slike da mozete da me kritikujete ako sam nesto zajebao. treba mi samo savet sa cime treba da ih prskam sada i u toku ove godine. neki raspored prskanja bi mi dobro dosao. ali mi je sada najvaznije sta i koliko za ovo prvo prskanje. hvala momci
 
raya

Dok ne olistaju nista ne diraj, samo se raduj svom rezackom umecu. :osmeh: Kad olistaju mankogal (mankozeb) i neki insekticid u par prskanja.
 
raya, pozdrav.
Cim se pojave bijeli baloni prscemo sa sredstvom protiv monilije. Kazu da je chorus najbolji,ali najvaznije je da je sredstvo protiv monilije. Dodajemo mankozeb (aktivna materija,a nazivi zavise od proizvodjaca) i preparat bora.
U fazi cvijeta prscemo, ukoliko je toplo i kisno, opet sa necim protiv monilije, a zavisi da li i u precvjetavanju (zavisi od vremena i potencijalne zaraze). Ove godine smo nabavili neko sredstvo koje je organsko,ali nakon sto probamo- o tome cu pisati vise.
Pozdrav :)
 
Protiv monilije mozete prskati samo ako ima lista, ovako ne efikasno je :osmeh:. A i u prvoj godini moze visnja da da rod ihiiiiii :osmeh:.
 
Kakva monilija kakvi bakraci. Za plavo ulje si zakasnio, kad olista Funglicid i Insekticid, mlade sadnice obavezno prskam nekim Akaricidom...


neki preparati imenom i prezimenom bi mi znacili. ovako uopsteno mi izgleda ko formula za raketno gorivo.

- - - - - - - - - -

Protiv monilije mozete prskati samo ako ima lista, ovako ne efikasno je :osmeh:. A i u prvoj godini moze visnja da da rod ihiiiiii :osmeh:.

bice lista, ali ne verujem da ce biti cvetova. znaci, da ne prskam protiv nje??
 
Raya, previdjeh da su tek zasadjene visnje, sorry....
zupa 100.... to ne znaci da odmah isukujete mac....polako, smirite se.
pozz :)
 
U belim balonima idem sa kubikom ( retko kada otrov),U trenutku cvetanja ne prskam (Rade pcele) u precvetavanje( trznes vockicu i ako opadnu 60 posto cvetova kreces sa prskanjem, bar tako ja radim) acord plus prihrana Nurelle D, u misije usi acord prihrana nurelle D, Pre je isao Perfektion, vise ne ide... Posle u pucanje casica otrov prihrana jedan plus sedam do deset dana kasnije druga prihrana i otrov protiv zizka) ili kada visnja pocinje da menja boju... Posle berbe ide prihrana i kombinacija dva otrova ... I to mu je to ako nesto nisam zaboravio... Zimsko prskanje ne racunam uradio ga ili zakasnio par dana ili nedelju dana nikakvu ulogu ne igra, a kada zakasnis protiv monilije jebo si jeza u ledja!
JEdan savet: Oko prskanja najbolje je na licu mesta videti sta treba i kako treba, ili da slikas pa da ti neko od kolega da savet...
PS: U vezi mladih zasada pitaj kolege jer moj zasad je star 15 godina...
 
Poslednja izmena:
raya;1122666[B je napisao(la):
]neki preparati imenom i prezimenom bi mi znacili[/B]. ovako uopsteno mi izgleda ko formula za raketno gorivo.

- - - - - - - - - -



bice lista, ali ne verujem da ce biti cvetova. znaci, da ne prskam protiv nje??



Sacekaj da izrastu mladati 10tak centimetara, pa kreni sa prskanjem, Mankogal-Cipkord. Od Akaricida je dobar SANMAIT pakuje agromarket...
 
...ma sve se organskim sredstvima prska od monilije, ne znas koje je od koga organskije... inace, to "aman" u Bosni ima drugacije znacenje nego u Srbiji, kolko ja znam, u Bosni ima smisao nesto poput "izgleda", a kod nas je zapomaganje, "kuku, lele" :osmeh: Peace, brate, da izvedemo zakljucak, sotrovi se ne prska u cvetu, sorgansko sredstvo moze :cool:... a posto organsko gotovo i ne koristimo,ne prska se u cvetu i resen problemus
 
Raya, previdjeh da su tek zasadjene visnje, sorry....
zupa 100.... to ne znaci da odmah isukujete mac....polako, smirite se.
pozz :)

Ne "isukujemo" mac jer ga nemamo, odnosno ne posedujemo.
Nisi ti meni kriv ni malo, samo ovde se po nekad pise samo da bi se napisalo nesto. Momak (covek) je lepo napisao da je visnja posadjena jesenas, tako da nema cvetanja. A monilija ulazi preko cveta jelda?!
Sad, neko kasnije napisa da hoce da cveta i u prvoj godini? Taj mora da je neko magiju upotrebio. U drugoj godini od sadnje ako bude po neki cvetic, da peva. Tek od trece godine moze da ocekuje da iscveta nesto, pod uslovom da ga odradi sto rece bata Mila u selo gori...za.ebalo sve! :osmeh:

Pozdravljam te sa triput ZDRAVO!!! ::vino::
 
2pan, jeste li ikad culi za organska sredstva u vrijeme cvijetanja....neki od nas imaju i pcele....i ne valja se cuditi toliko....aman :)

Lepo je kolega oktopod napisao i uvek ću to ponoviti koliko god treba:

Ako je i ta tečnost što se tretira 'organska' ne znači da će se pčelama svideti da se okupaju u tome. Ako je bezopasno da se svi po malo okupamo u tom organskom sredstvu... Bez da ikoga osuđujem ili da ulazim u dalje rasprave.... ako se neko osetio uvređenim - izvinjavam se unapred.
 
Poslednja izmena:
2pan.... Peace, sestro- bilo bi tacnije...hahahhaha
Ja prskaLA u subotu bijele balone sa chorusom i borom....
Kada cvijeta, navece cu,najvjerovatnije, sa organskim sredstvom sa kojim cu ove godine eksperimentisati, a potom podijeliti iskustvo sa Vama, ukoliko bude pozitivno. Sredstvo je, navodno bezopasno, vise dezinfekciono sredstvo, ali o tome vise kada se uvjerim. Sa monilijom sam imala grdnih problema prosle godine, tako da to iskustvo ne bih pozeljela nikome....''aman" kod nas znaci nesto kao- da li si normalan?....A sad, cime prscete u precvetavanju? Pozdrav :)

zupa 100....otpozdravljam....:)
 
Ja sam spremio Signum. Njega reklamiraju kao apsolutno neskodljivog na pcele. I naravno, prskam sto kasnije pred mrak, kad se smire pcele.

Послато са GT-S7582 уз помоћ Тапатока
 
Sto chorus aktivna materija ciprodinil??? EM je najskuplji em mu je karenca 7 dana... Bolje da uzmes fungicid cija je aktivna materija Tebukonazol ili prohrolaz ili boskalid + piraklostrobin (Signum fungicid) ima duzu karencu i ne moras na 7 dana da letis po visnjaru... Cilj ti je sa manje goriva i manje puta prskanja bolju i duzu zastitu... Ove dve materije koje sam naveo imaju Acord Galenika Fitofarmacija i MIrage AgroChemicals...
Chorus 7 radnih dana karenca,
Signum 14 radnih dana karenca,
Acord 21 radni dan karenca,
Mirage 45 EC radna karenca obezbedjena vremenom primene.
Pa odlucite cime cete prskati....
 
Nazad
Vrh