Višnja

Pa opet 9. din. komad?! Msm. dzaba. I nek ne valja svaki drugi koren pa opet je jeftino. A i od tih 50 % izdanaka na kojima nije dobar koren, primice se opet bar 50 % jer visnja je kao vrba skoro, prima se i da ima jednu zilicu.
Ovoga sto prodaje mora da je poterala neka muka kad ovako jeftino prodaje. Iskreno, ne bih "majao" budakom za 9. din. :osmeh:


U pravu si, kakav god da je koren primice se. Ali te sto imaju "samo jednu zilicu" kad se prime stoje u mestu ne mrdaju, dok ove sto imaju malo bolji koren rastu i napreduju...
 
Mladja064 pa seci slobodno, zar ti je to problem. Ja sam skoro pa zavrsio sa rezidbom visnje, jos par dana i isto toliko sljive, tako godinama radim vec. Narocito jer gledam prognozu, bice do iza nove godine lepo vreme, a sokovi su stali, kalemovi su u snu. Vinograd cu od Svetoga Trifuna, po tradiciji! :pcelac::

Ok ako tako kazes. Mada je kod mene hladno, brdovit kraj zabeli se sve ujutru! Opet ne znam pa se plasim da ne sjebem nesto u startu posto su tek posadjene?
 
Gorski care, slazem se u potpunosti sa tobom, mislio sam da takve sadnice sa losijim korenom "utrapite" i posvetite im malo vise paznje, polivate, kontaktno preko lista im dodate hrane, bilo bi to sasvim OK. Ukoliko se sade na stalno mesto, verujem da ne bi ni ti, kao sto ne bih ni ja sadio za zivu glavu.

Mladja064, seci slobodno, 25 godina radim visnju, sadim, dodajem gde fali, krcim gde mora, rezem skoro stalno (bas ono kad su veliki mrazevi sigurno ne). Sadnice su sada u dubokom snu, nece im ama bas nista faliti.
 
U Šapcu danas sadnice višnje 150 din kom. Rasadnik (nikako da zapamtim kako se zove) ima kućicu pored stočne i buvlje pijace i prodaje pijačnim danom-petkom. Uzimao sam tu i ranijih godina po koju sadnicu raznog voća za oko kuće i lepo napreduju. Ove sadnice višnje kao prst debele a koren baš razgranat, pune pupoljaka a bez grančica. Imaju dole presek sličan kao kalemljenje. Uzeo sam 42 kom da nadopunim, iako neprijatno iznenađen cenom, nisam očekivao da su skuplje od 50 din. Kaže rasprodale se ostalo 400+komada, nema više. A pre dve sedmice uzimao šljive po 170 kod istog. Možda bi mi bilo pametnije da sam proširio šljivik umesto višanja, inače su na istoj parceli.
 
Ove jeseni je bila opsta pomama za sadnjom visnje pa je i cena sadnica porasla. 150din za kalem ili prpor nije puno. Obicne izdanke iz visnjara ljudi su prodavali do neverovatnih 80din po komadu, islo k'o alva...
 
U kojo količini kog đubriva treba da se nađubri voćnjak višanja u 10-toj godini.
Dvije zadnje godine sam đubrio pregorjelim kokošijim stajnjakom.
 
Pa naravno kolega da se može kopirati a još bolje doraditi i ubaciti nešto svoje. Pa nije to sveto pismo i oni su od nekoga kopirali sve to. Ovakvi berači su postojali još 92 godine naša neka firma proizvodila nije to ništa novo niti je to neki bauk, svaka malo bolja mašinska-bravarska radionica može ovo napraviti


Uvek sam za samostalnu izradu tih mašina jer se dosta uštedi i u izradi i u radu. sada sam recimo napravio krckalicu za orahe nije me koštala ništa samo da je ofarbam a prošle godine sam onu roto kosilicu napravio koštala me oko 5-6000 dinara. tako da sve ovo ne bi smelo da predje 1000 evra ni pod razno samo normalno malo primitivnije

A možda bi moderatori trebali ovo sve da prebace u odgovarajuću temu malo smo se raspisali u pogrešnom smeru

Kopiranje ne ide samo tako. Pored zaštite u patentnom uredu tu je masa drugih stvari koja se ne daju baš tako lako prekopirat. Ovo je prvi, i sa sada jedini, tresač kojeg pogoni struja. Ideja o izradi takvog tresača čovjeku je došla zbog "vrpe" problema u berbi vlastitih višanja sa par tresača od jednog proizvođača. Kroz nekoliko godina silnih modanja i kombiniranja konstruiran je ovaj tresač. Na prvi pogled ima dosta dodirnih točaka sa nekim tresačima, al sve do pogona tresača gdje posao hidraulike preuzima struja koja se niti grije, niti "curi" niti pucaju crijeva, niti stradavaju pumpe, razvodnici, ventili, manžetne..., a ni vlastiti živci. Znači "struja" je na tom tresaču "orginal".Ali to sve treba uskladit i napravit da bi sve bilo sigurno jer se tu ipak radi o visokom naponu. Stoga je tresač prošao sve inspekcije i kontrole do dobivanja certifikata-atesta o ispravnosti i mogućnosti korištenja tj. puštanja u prodaju. Mi sami imamo radionu i mogli bi napravit 70-80 % tog tresača, ali ostalih 20-30% bi nas bacilo na koljena, a da ne pričam o (u slučaju da bi i napravili-kopirali taj tresač) da netko strada od struje uslijed neke naše greške i neimanja atesta. To si nikad ne bi dozvolio. Nije to baš tako jednostavno jer ima začkoljica, cakica kod izrade određenih detalja, izbora kvalitete materijala, oblika, položaja... Imam dosta primjera sa terena di su ljudi pokušavali kopirati tresače (više različitih) pa je bilo sto problema. Dosta ih ne radi, a jedan dio ih radi sa malim kapacitetom i uz česte intervencije majstora što je za male proizvođače sa dosta mobe (radne snage) solidan izbor.

Malo ću se osvrnit na cijenu stroja i cijenu kod zapadne konkurencije. Za cijenu jednog Munckhofa može se kupit 4 ovakva, a za jedan samohodni Corvan skoro 10 ovakvih. Imao sam prilike gledat dosta tih (Munckoh, Schaumann, Weremczuk (tri modela), Skip...) tresača i ovaj je po meni best buy što se tiče svega.

@Neško: Ne mora ti voćnjak bit pod špagu za ovaj tresač. Pred postavljam da te muči bujnost stabla i nisko deblo tj. niske skeletne grane. Proizvođač ga napravi "prema" tvom voćnjaku.
 
Postovanje svima. Pocetnik sam u vocarstvu imam visnju sumadinku kalemljenu na divlju tresnju. Ove godine bice joj druga vegetacija, prosle godine cvetalo je par komada i tada nisam znao da treba skinuti cvet i sve su se osusile. Da li ove godine treba da skidam cvet ?
 
Ove jeseni nisam stigao da bacim vestak zasadu koji je sadjen u prolece 2015. Da li mogu da mu bacim ovih dana posto se sneg otopio,a za 2-3 dana najavljuju padavine ponovo. Imam NPK 6-12-24
 
Pozdrav narode, jel ima neko ili da je cuo ili video visnje piramis,erdi ipari,dukat? cuo sam da oko tavankuta ima piramisa,guglao sam ga malo i kaze vreme berbe 2-5 jun tezina 8-9 gr velicina 25-28 mm(ima i oznaku R sto bi valjda znacilo da je zabranjeno nekontrolisno razmnozavanje),erdi ipari oko 20 maja zri tezina 3-4 gr velicina 20-22mm a dukat isto zrenje 6-7gr i 23-25 mm

nasao sam o tome ovde(str 3) https://www.bordeaux.inra.fr/cherry...eting_Novi Sad/Abstract book_Novi-Sad2014.pdf

preko ovog http://agris.fao.org/agris-search/search.do?recordID=HU2005000567
 
Izdanci divlje tresnje, sta mislite o korenu i uopste o stanju generalno ??

slike.php
[/URL][/IMG]
 
Tesko je oceniti stanje sadnice kada stoji svezana u snopu. Pogotovo korena zato sto je koren spojen sa korenom drugih sadnica, pa se cini da je veliki i ako je npr manji. Sa slike je tesko odrediti visinu sadnica. Za kalemljenje su dobri. Sta ces kalemiti?
 
Visnju Sumadinku, poceo sam sa sadnjom pre nekoliko dana pa me prekinuo sneg, videcu kad mogu da nastavim pa cu kalemiti verovatno u martu.
 
Da li je neko saradjivao sa rasadnikom Kostic iz Lazarevca ? Hteo bih da porucim sadnice pa ne znam koliko su pouzdani i da li je uopste pametno preko brze poste, njima sigurno treba dva dana da stignu sto znaci i koren je dva dana bez zemlje i vlage. Mozda gresim ne znam kako se upakuju te sadnice kad idu brzom postom
 
Ja sam ove godine prvi put narucio sadnice brzom postom , zafalilo da dopunim 15ak kom , pa sam resio da ne idem po njih.
Isto me je bio srtah od susenja korena, ali sadnice su lepo bile upakovane u strec foliju i mogu ti reci da koren uopste nije bio suv, vec dovoljno vlazan i sve je bilo ok sa transportom.
 
Da li može kod višnje sumadinke da se formira vaza kao oblik krošnje ako je posadjena 4x2.5 ili ako može savet šta je dobro da se formira ?
 
Nazad
Vrh