Višnja

Ooo Bećarino ne prijavljujes novi stroj za berbu visanja? Daj malo vise podataka, daj neku sliku vise same masine. Znas da ima zainteresovanih za te novotarije. Jos ako je rucni rad iz garaze...
Bas sam imao u planu nesto slicno vuceno. Ima par dobrih idwja na youtubu.
Sta je bilo sa elektronikovim tresacem jel jos uvek kod vas?
 
Ima li ko od vas Visnju Sumadinku? Zanima me , kako je zadovoljan sa prinosom, otkupnom cenom, da li moze da je reze obican rezac ili da se trazi neko ko poznaje tu sortu visnje, zbog boljeg prinosa itd..
 
postovanje višnjari danas sam bio u vocnjaku i primetio na stablima nesto slikao sam ali nemgou nikako da stavim slike alj ajd da pokusam da objasnim nesto ljigavo lepi se za stablo sad neznam dali je to smola i kolika je opasnost od te bolesti i ono što je naj vaznije dali ima leka za tu bolest hvala u napred za svaki odgovor
 
Jedna slika iz ovogodišnje berbe višanja.

2ykhlc1.jpg



I slika zadnji trzaja lista na krošnji ove jeseni.
Ako imas postavi još koju sliku mašina da vidimo kako izgleda i zašto služi.
 
Imaš slike na prethodnoj strani, neko je postavio, verovatno je nešto slično i kod tebe, jer sam imao i ja na mladim sadnicama šljive, a i na ponekoj višnji. Ovih dana kratimo sadnice do ispod tog mesta i mažemo fitobalsamom prekraćena mesta. Nisam ni ja siguran šta je, imao sam jako puno izmrzavanja zimus, i nisu se sva ovog proleća videla, tako da ima i toga, a možda bude i neka bolest. Na mestu gde je sadnica crna kad se preseče vidi se da je trula unutra, tako da se to mora izbaciti pa šta god da je.
 
Ooo Bećarino ne prijavljujes novi stroj za berbu visanja? Daj malo vise podataka, daj neku sliku vise same masine. Znas da ima zainteresovanih za te novotarije. Jos ako je rucni rad iz garaze...
Bas sam imao u planu nesto slicno vuceno. Ima par dobrih idwja na youtubu.
Sta je bilo sa elektronikovim tresacem jel jos uvek kod vas?

Nemam kad "prijavit". Imam još samo ovu sliku.

jheird.jpg


Na ovom linku na YT imaš snimke tog tresača Samober kojeg je konstruirao Ante Smoljan (Žabalj) i njegov partner Živko Berić(Novi Sad).

https://www.youtube.com/results?search_query=samober&search_sort=video_date_uploaded

Dakle radi se o tresačima koji mogu biti vučeni ili samohodni. Kardan traktora (kod vučenog) ili Perkins motor (kod samohodnog) pogone agregat koji proizvodi struju za elektromotore koji na tresaču pogone: ekscentar za trešnju, donju dugačku traku, gornju kraću traku, ventilator i hidrauličnu pumpu koja pokreće hidraulični cilindar koji stišće deblo voćke. Kod samohodnog je još jedan el. motor za pogon vozila-tresača. Tresač bez problema trese male, srednje i velike voćke, na vlastitom korijenu i kalemite, višnje, šljive... dakle nema problema sa veličinom voćke niti sa količinom uroda na njoj (20-50-100 kg, totalno je nebitno). Koncipiran je da može pod dobrim tempom raditi 24 h (jasno sa pauzama za podmazivanje i odmor radnika) što će reći da se ne grije (ne pregrijava) niti jedna stavka na njemu što je kod konkurencije prilično velik problem. Mi smo sa njim bez problema brali 2+ ha, a ako je ekipa stvarno brza onda se to penje i na 2,5+ ha dnevno. Imamo ga dvije sezone i nismo imali značajnijih kvarova, prije bi reko sitnica, koje su u vrlo kratkom roku otklonjene što će reć da nije bilo gubljenja pola dana-dan, čekanja dijelova, otpadanja kose, gubljenja živaca, trošenja elektroda, ulja... ko što smo prije znali. Dakle post prodajna podrška i izlazak na teren od strane servisa (u slučaju zastoja stroja) je bio u vrlo kratkom roku (2-3 sata) što je za svaku pohvalu. Da dalje ne objašnjavam konstrukciju stroja i način berbe pogledaj video pa će ti sve biti jasno. Inače proizvođač proizvodi tresač sukladno tvom nasadu (među redni razmak, unutar redni razmak, visina i oblik krošnje) i dogovoru s tobom. U planu nam je (u dogledno vrijeme) nabavka još jednog takvog tresača. Kod nas u Hrvatskoj ih radi nekoliko i još nekoliko ih treba doć iduće godine. A što se tiče tvog zadnjeg pitanja, oni su ošli iz avlije uz ::000:: , ::vino:: i :veseljak::.



Mala napomena. Ovo što sam napisao je moje vlastito iskustvo i viđenje tresača. Ako moderatori smatraju da je to reklama nek izbrišu post.
 
Hvala na obajšnjenju. Prepoznao sam rad(kao što sam ti i napisao u pm) samo nisam znao da rade i vučene. Odgledao sam ko zna koliko puta njihove klipove zaista lepo rade berači
A što se tiče elektronika malo je zaista zadovoljnih. Jedino oni koji su baš pukli pare pa ih sramota da priznaju da su se zajebali ili rade male površine. Jednostano pucaju na sve strane jer smatram da im je sam sistem trešenja jako loše uradjen i neuskladjen.
Mada i oni imaju neki novi tip berača koji se kači sa strane traktora i vrlo je sličan ovom, samo je opet hidraulika u pitanju. Eno ga na youtubu ima klipova
I Neško je imao elektronikov tresač jednu sezonu pa je batalio
 
Imaš slike na prethodnoj strani, neko je postavio, verovatno je nešto slično i kod tebe, jer sam imao i ja na mladim sadnicama šljive, a i na ponekoj višnji. Ovih dana kratimo sadnice do ispod tog mesta i mažemo fitobalsamom prekraćena mesta. Nisam ni ja siguran šta je, imao sam jako puno izmrzavanja zimus, i nisu se sva ovog proleća videla, tako da ima i toga, a možda bude i neka bolest. Na mestu gde je sadnica crna kad se preseče vidi se da je trula unutra, tako da se to mora izbaciti pa šta god da je.

pozz taj fitobalsam nije mozda kao kalemarski vosak i sto sad kratiš sadnice nije bolje za prolecnu rezidbu moja greska je bila kad sam skracivo sadnice i orezivo nisam koristio taj fito balsam ili kalem vosak
 
Ove godine sam gledao na sajmu u Novom sadu ovaj tresač, bio je izložen samohodni, i mislim da je najbolji tresač koji sam ja do sada video. Imam i klip u toku prezentacije sa objašnjenjem proizvođača šta kako radi, naći ću pa postavljam. Ovaj tresač može da se prilagođava i gušćem i ređem razmaku u redu, kao što reče Bećarina. Meni je bilo malo čudno kako je zakačena ona suprotna platforma tj. kran sa sajlom mora da bude baš visok za neka starija stabla, ali nema drugog rešenja. Sve u svemu na prvi pogled dobar stroj, voleo bih da ga vidim i u radu, ali mislim da je samohodni imao neku baš veliku cenu, pregledaću slike sa sajma, da ne lupam ali mislim da je baš dosta skuplji od Elektronikovog. Takođe sam razmišljao da li je moguće praviti neku kopiju (kolega Pešut je sigurno već razradio neki plan), s obzirom da je ovaj čovek koristio nov, čini mi se Perkinsov motor, koji sa menjačem košta jako puno para, i mašina nikako ne može da bude jeftina.

"Jocica", fitobalsam je zamena za kalemarski vosak, ali mu je prednost što je mnogo mekši i može da se maže i na hladnom vremenu. Sad kratim zato što ne znam šta je i koliko je opasno pa ne bi da čekam do proleća, a mazanje je obavezno u prvim godinama na svakom većem seku ili bar kod prekraćivanja stabla, jer se tu ostavlja otvorena rana.
 
I ja sam tako kupio sa yoz tube i sa sajma, ali batalite to.
Iskustvo je jedno a realnost drugo. Dovezi u voćnjak probaj ili otiđi kod nekoga pa pogledaj. Imaju ti tresači masu nedostataka, možda oni i nisu nedostaci da mi je voćnjak nacrtan na papiru i da su sve idealni uslovi, ali kod nas to ne postoji.
 
Pa naravno kolega da se može kopirati a još bolje doraditi i ubaciti nešto svoje. Pa nije to sveto pismo i oni su od nekoga kopirali sve to. Ovakvi berači su postojali još 92 godine naša neka firma proizvodila nije to ništa novo niti je to neki bauk, svaka malo bolja mašinska-bravarska radionica može ovo napraviti
Evo nekih mašina skoro da su snimane u crno beloj tehnici koliko su stare


A evo i kako je to čovek slično i prosto napravio

Uvek sam za samostalnu izradu tih mašina jer se dosta uštedi i u izradi i u radu. sada sam recimo napravio krckalicu za orahe nije me koštala ništa samo da je ofarbam a prošle godine sam onu roto kosilicu napravio koštala me oko 5-6000 dinara. tako da sve ovo ne bi smelo da predje 1000 evra ni pod razno samo normalno malo primitivnije

A možda bi moderatori trebali ovo sve da prebace u odgovarajuću temu malo smo se raspisali u pogrešnom smeru
 
Jedan od razloga smole može biti i negde pomenuti pseudomonas canker tj bakterijski rak, nadajmo se da nije to.

Da li je kora tu oštećena ili su tu bile prekraćene?

Na kajsiji smola uglavnom jeste bele boje, a na trešnjama je ovako tamnija kao na višnjama. Na trešnjama bude bela kad je manji izvor lučenja, tj nije oštećena kora već se npr potkornjaci ubuše iznad pupoljka, pa je izvor lučenja rupica a ne veliko oštećenje pa se brže i suši i bude providna.
 
ehh drugari imam jos jedno pitanje drugar mi ima farmu svinja i u dogovru sam da mi vuce svinjsku oseku ili djubre sa cisternom od 3000 litara e sad sta mene muci posto ta cisterna ima nazad tu lulu ili taj rasprsivac ona ce mi okupati sigurno sadnice e sad dali to sme tako da se nadjubri hvala u napred :sta:
 
Ne gde sam citao da kad se ta osoka sipa po njivi treba da bude hladnije vreme ili vlazan vazduh.To je valjda zbog isparenja amonijaka,ja mislim da mozes slobodno da sipas(sacekaj da ti jos neko odgovori)ili proguglaj po netu.
 
Nazad
Vrh