Višnja

Danas 7 stepeni i malo vetra, iskoristio sam da opalim jednu turu bakarnim oksihloridom (posto nisam stigao ranije, tj na vreme)... Lepo se osusilo na stabljici,nadam se da nista nisam zajebao...
 
Danas 7 stepeni i malo vetra, iskoristio sam da opalim jednu turu bakarnim oksihloridom (posto nisam stigao ranije, tj na vreme)... Lepo se osusilo na stabljici,nadam se da nista nisam zajebao...
Ma nema sta da zajebes,kod mene na visnjama tek pre neki dan otpao list.I ja sam mislio da danas predjem ih nekim plavim preparatom ali vraga.Do podne neka oblacina,tek kasnije se malo razvedri,i onda mi je bilo kasno da krecem jer ne bih stigao da ih sve oprskam.Sutra na posao i tek u nedelju ako vreme dozvoli.
 
Oko 12-13h sam ga opalio, da se osusi do mraka ... planirao sam ranije, ali bilo je hladno. Taman sam iskoristio da lepo proverim stanje u visnjaru. Definitivno je ona prica sto sam vec pricao, da ne treba saditi dvogodisnje sadnice. Naucio sam to na tezi nacin Sad imam trogodisnji zasad, cije su vocke realno petogodisnje, stabla vec omatorela,kora hrapava,a vocke su mahom tek debljine palca i visine maksimum 1.5 metara, plus jako lose formirane . Bolje je saditi prutice,nego ove kao prst debele. Kod slabijih vocki sam ostavio proslogodisnje izdanke i vec prestizu visinom maticne. Moracu da forsiram azot malo, da dobijem jacu bujnost,inace dzaba sam krecio :zli:

Konacan bilans- trecina izuzetno lepih vocki, trecina solidnih, ali trecina katastrofa! Bice super ako dogodine (u cetvrtoj godini) u proseku dobijem 100-150 grama po stablu...
 
Iz mog iskustva (sa trešnjama doduše), najbolje sadnice su visine metar i po. Čak sam čuo da ih u narodu zovu primače :)

Niže od metar će slabo napredovati jer ako su niže od metar, definitivno imaju problem već u startu, bila to podloga ili kvalitet kalemljenja.

Ako su višlje od dva metra, kada ih prekratimo, na mestu ispod prekraćivanja je jako debela i pupoljci su polu mrtvi, zdrvenjeni, ne znaš iz kog će i dal će da krene grana i kad krene neka slabo krene a neka pravo u vis bujno.
 
Ja sam svoje sadnice dobio prekracene (prekracene zbog transporta), kontam da su bile 1.5 do 2 metra tamo gde su vadjene. Po mom skromnom iskustvu,izgleda da su najbolji "prutici" od 80-max100 cm (striktno o oblacinskoj govorim), debljine jedne hemijske i da se krate tek naredne godine. Govorim o izdancima, a ne kalemu...
 
Oko 12-13h sam ga opalio, da se osusi do mraka ... planirao sam ranije, ali bilo je hladno. Taman sam iskoristio da lepo proverim stanje u visnjaru. Definitivno je ona prica sto sam vec pricao, da ne treba saditi dvogodisnje sadnice. Naucio sam to na tezi nacin Sad imam trogodisnji zasad, cije su vocke realno petogodisnje, stabla vec omatorela,kora hrapava,a vocke su mahom tek debljine palca i visine maksimum 1.5 metara, plus jako lose formirane . Bolje je saditi prutice,nego ove kao prst debele. Kod slabijih vocki sam ostavio proslogodisnje izdanke i vec prestizu visinom maticne. Moracu da forsiram azot malo, da dobijem jacu bujnost,inace dzaba sam krecio :zli:

Konacan bilans- trecina izuzetno lepih vocki, trecina solidnih, ali trecina katastrofa! Bice super ako dogodine (u cetvrtoj godini) u proseku dobijem 100-150 grama po stablu...

Odavno sam pisao o tome. Kad je oblacinska visnja u pitanju, mlada sadnica je zakon! Lakse se primi a kad krene prestize ove matore dvogodisnje! Najbolja sadnica je obican izdanak izvadjen iz visnjara i posadjen direktno u njivu!


Sto rece kolega Oktopod, ne valjaju ni mnogo male sadnice ali kad je kalem u pitanju. Ovo sto sam ja napisao vazi za Oblacinsku visnju izdanacku.

Ja recimo ni kod sljive nisam imao problema sa malim sadnicama (sa dobrim korenom) vec u prvoj vegetaciji, te male su prestigle one sa prevremenim granama...
 
U globalu, vrlo korisna informacija za one koji nameravaju da dizu zasad od izdanaka. Ja sad znam kako cu da radim ako budem dizao jos neki zasad
 
Poslednja izmena:
Ista je situacija i sa kalemom. Ako je sadnica podebela, obično nema dovoljan broj aktivnih pupoljaka da ispod mestagde se krati formira dovoljan broj grana. Ovo je isključivo krivica rasadničara. Slabije sadnice bolje napreduju, s tim da takođe kalemljena višnja treba da ima 1m visine, pa do maksimalno 1.5m, sve višlje od toga bi trebalo prekratiti na oko 1.5m i ostaviti veću broj prevremenih grana, ali za ovako nešto vam trebaju solidne žile i kap po kap. Takođe moje iskustvo sa Šumadinkom je da joj treba u prvoj godini skinuti sve grane jer obavezno na svim granama koje se ostave cveta još u prvoj vegetaciji, i ako su žile slabe sadnica se osuši jer ne može da iznese ni same cvetove.
 
Isplati se kupiti i zasaditi po dva na rastojanju od 10cm i prekratiti oba na 2 pupoljka i ostaviti jedan izdanak koji je bolji, jedina mana je sto je teza obrada, lakse je da se odskoluju kuci...
 
I meni je cudna toliko niska cena

Vazno je da sadnica (izdanak) nije ostecen/a po kori, da kora bude zdrava a ne crna, da ima dobar korenov sistem, da bude bar debljine cigarete i visine bar 120cm. Takav izdanak zavrsava posao i takav treba saditi.
Ne moze jednogodisnji izdanak da ima neki preveliki koren, ali da bude koliko toliko dobar. Niska cena ne znaci nista ako sadnica nije dobra! Bolje plati 100 din. komad da valja, nego da sadis neko djubre: sadis, raids, obradjujes, prskas i sve uzaludno...
Za ove izdanke iz oglasa ne bih dao ni jedan jedini dinar, jer na vecini njih koren prakticno ne postoji. Ovi izdanci sto imaju malo korena mogli bi da se odskoluju za sledecu godinu, ovi bez korena su djubre koje treba baciti...
 
Poslednja izmena:
Pa opet 9. din. komad?! Msm. dzaba. I nek ne valja svaki drugi koren pa opet je jeftino. A i od tih 50 % izdanaka na kojima nije dobar koren, primice se opet bar 50 % jer visnja je kao vrba skoro, prima se i da ima jednu zilicu.
Ovoga sto prodaje mora da je poterala neka muka kad ovako jeftino prodaje. Iskreno, ne bih "majao" budakom za 9. din. :osmeh:
 
Ljudi stavljam mrezice na visnje. Sta da radim sa onim prevremenim niskim granama, posto moram da ih umotam mrezom a treba da se seku na prolece!? Ako moze pomoc!
 
Mladja064 pa seci slobodno, zar ti je to problem. Ja sam skoro pa zavrsio sa rezidbom visnje, jos par dana i isto toliko sljive, tako godinama radim vec. Narocito jer gledam prognozu, bice do iza nove godine lepo vreme, a sokovi su stali, kalemovi su u snu. Vinograd cu od Svetoga Trifuna, po tradiciji! :pcelac::
 
Nazad
Vrh