Višnja

2,5m je malo za vazu. U sustini moze da se formira vaza ali manja, a sa takve vaze neces imati dobar prinos. Formiraj vreteno, nadji nekog dobrog rezaca koji ima iskustva u formiranju Sumadinke ona se ne orezuje kao Oblacinka.
 
Interesuje me bacanje stajnjaka u vocnjaku. Ako moze neko da mi objasni razliku izmedju pregorelog i nepregolelog? i koliko bi trebalo da se baca na starija stabla a koliko na mladja i kad je najbolje to da se uradi (mladja su usla u trecu godinu, ova druga su zasadjena jesenas) ? Hvala unapred. Pozdrav i ziveli
 
U jesen bacas jedne-dvoje vila na svaku vocku. Mi to radimo prva spora na 539 i stizu 2 radnika da sa prikolice bace na svaku sadnicu po jedne vile. Koliko je to t/ha nemam pojma, ali je dovoljno ako radis na 2 godine jer radis lokalno u zonu korena. Bacamo po povrsini, a zimske padavine to spuste u zonu korena. Najbolje je da nekako uneses u zemljiste, samo meni to nije izvodljivo sa mehanizacijom koju imam.
 
bio sam optimista i pokusao sam da procitam celu temu o visnjama ali sam uvek odustajao posle 20-tak strana. molio bih stucan kadar sa ovog foruma da mi malo pomogne jer sam nov u vocarstvu. jesenas sam posadio oko 200 stabala oblacinke kalemljene na magrivi. prilikom sadnje nisam koristio nikakvo djubre. sad bih bacio malo vestackog djubriva ali me interesuje nesto drugo. treba li da se orežu višnjice iako su još tako mlade? mogu li ja to sam jer imaju malo grana? kako bi to trebalo da se uradi? molim vas za savet
 
Sad baci kan na njih, cim bude malo lepse vreme, saku dve, tacnije oko njih, sto se tice rezanja, ni ja se ne razumem previse ali ti je moj savet da ako ne znas da rezes da ne diras slucajno nista, mozes samo da im naskodis. Pozdrav

- - - - - - - - - -

Ljudi znate sta mene interesuje, znaci njiva gde su mi visnje usle u 3 godinu, ima dosta sirka, ispostavilo se da uopste nije dobro njiva bila spremna za sadnju, nisam ja to radio, tako da tako mi i treba ali, kako bi ja sad mogao da resim taj sirak? Jer tacno se vidi da se one muce da "izdzikljaju", kapirate o cemu pricam? Znaci kako bi mogao tj cime, neko kaze da se prska, neko da prodje freza par puta, neko motika, ne znam ni koga da slusam vise. Aj zivi bili.
 
Pozdrav,nisam stigao da oprskam visnje bakrom,planiram da to uradim za neki dan,da li nije kasno?I da li bi bilo stetno da oprskam ako su krenuli pupovi da bubre?Odnosno ako se pridrzavam koncentracije po uputstvu da li ih mogu sprziti?Hvala
 
bio sam optimista i pokusao sam da procitam celu temu o visnjama ali sam uvek odustajao posle 20-tak strana. molio bih stucan kadar sa ovog foruma da mi malo pomogne jer sam nov u vocarstvu. jesenas sam posadio oko 200 stabala oblacinke kalemljene na magrivi. prilikom sadnje nisam koristio nikakvo djubre. sad bih bacio malo vestackog djubriva ali me interesuje nesto drugo. treba li da se orežu višnjice iako su još tako mlade? mogu li ja to sam jer imaju malo grana? kako bi to trebalo da se uradi? molim vas za savet

Treba da ih prekratis na zeljenu visinu, obicno oko 70cm. Prevremene grancice prekrati 1/3, ostavi samo one koje ti trebaju visak odseci...
 
Ako nisu predugacke skrati ih za 1/3, ako su bas dugacke skrati na pola. Kad prekracujes obavezno ih skrati na spoljni pupoljak. Najbolje slikaj jednu poslavi pa cu da ti nacrtam kako treba...
 
Juce sam isao u visnjar, ali bolje da nisam. Sa jedne strane ga ogulile koze, sa druge srndaci, a tu i tamo i zecevi. Mazao sam ostecenja fitobalzamom, ali mislim da ce biti malo koristi od toga. Na kraju ima da ga izvadim, toliko mi se sve smucilo! Odsekao sam dve losije visnje da bi izdanci zauzeli njihovo mesto, jedna je bila 2/3 suva na preseku, druga je imala i neki kanal kroz stablo, kao neki crv da je busio. Sumnjam na zilogriz... Ako sam uspeo da ga zapatim u cetvrtoj godini visnjara- nek ide sve do djavola! Kako god, orezah, oprskah,malo motikom, malo trimerom oko stabala, pa sta im (mi) bog da...
 
Juce sam isao u visnjar, ali bolje da nisam. Sa jedne strane ga ogulile koze, sa druge srndaci, a tu i tamo i zecevi. Mazao sam ostecenja fitobalzamom, ali mislim da ce biti malo koristi od toga. Na kraju ima da ga izvadim, toliko mi se sve smucilo! Odsekao sam dve losije visnje da bi izdanci zauzeli njihovo mesto, jedna je bila 2/3 suva na preseku, druga je imala i neki kanal kroz stablo, kao neki crv da je busio. Sumnjam na zilogriz... Ako sam uspeo da ga zapatim u cetvrtoj godini visnjara- nek ide sve do djavola! Kako god, orezah, oprskah,malo motikom, malo trimerom oko stabala, pa sta im (mi) bog da...

To je bas velika steta! Doziveo sam isti problem i znam kako ti je. Kod mene su srne brstile i brstile, na kraju jedan pijani cuvao ovce zaspao pijan, ovce udju u moj visnjar i obrste vise od pola. Da sam ga zatekao sad bi verovatno bio na robiji. Srecom nasao sam ko je cuvao ovce tek posle 2 dana pa sam se ohladio. Povadio sam taj visnjar nije vise imalo rezona ulagati.
Na to mesto sam posadio Sljivu, koju sam dobro zastitio od stetocina. A cobane ako zateknem i blizu vocnjaka, slatko cu da ih bijem...
 
Nazad
Vrh