Višnja

Hvala na savetima! Sad slusam da najavljuju lepo vreme od utorka, tako da cu da se pripremam polako. Sadnice su iz rasadnika Stefanovic Zorana iz Konjuha! :ppozdrav:
 
Ja sam zasadio sada 700 komada, poceo sam 24.11 pa je prekinula kisa pa sam nastavio 250g. Ne razumem zasto bi bio problem da se sadi ako je zemlja vlaznija? Ovo pitam ne zato sto se pravim pametan, nego i mene interesuje, zato sto ne znam. Znam da smo u Plandistu sadili ovh dana bez problema, cak su sadili i po kisi ljudi. Pozdrav braco :)
 
Trebao mi je jedan prijatelj dati svoj zapusten vocnjak oblacinske da navadim izdanke sledece nedelje, naprasno mi je otkazao, zna li neko da li je u okolini Kraljeva-Trstenika-Krusevca moguce naci nekog ko bi dao da se povade izdanci???
 
Niko nece da ti pokloni izdanke, kad se isti prodaju 50din po komadu idu kao 'alva... Prporeni idu od EVRO pa navise, visnja se mnogo sadi i potraznja je velika. Znam mnogo ljudi koji su izdanke povadili i uprporili za iducu godinu... Ako hoces da kupis izdanke javi se na pp brat prodaje 50din komad na vecu kolicinu daje popust :ppozdrav:
 
WP_20151128_020.jpg
[/URL][/IMG]
WP_20151128_021.jpg
[/URL][/IMG]
WP_20151128_023.jpg
[/URL][/IMG]

Stigle su sadnice 320 komada. Iskopao sam rupu dubina jednog asova, poredjao i nabacao pesak. Nisam zalivao posto je zemlja bila dosta mokra a i pesak je bio vlazan koji je stavljan preko!
 
Ljudi sta je ovo, prvi put vidim...Konsultovao sam se sa par ljudi niko sa sigurnoscu ne moze da kaze o cemu se radi...
2bs77l.jpg

2ahfd6t.jpg
 
Meni deluje na ne daj bože početni stadijum pseudomonas canker, mada nema smole još uvek, pogledaj na google slike.
 
Sad sam pogledao, nisam uspeo da nadjem slicnosti... Ovo kod mene je kao da se ljusti povrsinski sloj kore... Inace biljke na kojima sam ovo primetio solidno napreduju...
KAd pomenu smolu, primetio sam i ovo...
2kr60.jpg

Dal da odsecam ovo?
 
Ovo na ovoj slici je vrlo moguće da je pseudomonas, verovatno kada si prekratio sadnicu nisi premazao voskom presek i trebao si malo bliže pupoljku, onom što ti je sada prva grana. Ako imaš dovoljno grana ispod, ti odseci ceo taj deo do ispod smole.

Evo ti slika pseudomonasa koja je baš ista kao ova tvoja, preuzeta sa stranice http://www.goodfruit.com/bacterial-canker-requires-an-integrated-approach/

47c1c755656c0fc574b59e0632a12995.jpe


Dalje slike koje su slične sa tvojima gde se suši kora, ali je odmakliji stadijum

Stranica: http://www.omafra.gov.on.ca/IPM/english/tender/diseases-and-disorders/bcanker.html

bcanker1_zoom.jpg


Stranica: http://www.goodfruit.com/update-on-bacterial-canker-of-stone-fruit/

f2d603d9da0c2f45a8075167a8e20124.jpe.jpeg


057.jpg


I tako dalje. Kao što primećuješ, rak kreće od mesta gde je odsečena grana ili oštećena kora, kao i u račvi ramenih grana kada one kreću sa iste visine tj sa iste tačke.

Zato je jako važno da kada se radi prolećna rezidba, svi preseci se namažu voskom, jer se rak formira na presecima i oštećenoj kori a pogoduju mu niže temperature kakve obično budu na proleće. Zato treba izbegavati i jesenje/zimsku rezidbu voćaka. Ovo je koliko ja znam bolest samo na koštičavim voćkama, pa za ostale uslovno rečeno ovo oko rezidbe ne važi, ali je treba izbegavati iz drugih razloga tipa pucanje i odvajanje kore na preseku tokom zime.

Ja to radim tako što forsiram letnju rezidbu trešanja drugom polovinom juna, a na proleće slabo šta režem, mlade kojima formiram tek krošnju moram, ali mažem voskom.

Ono što ti sada treba da uradiš je da odsečeš zaražene grane do ispod raka, da namažeš voskom, a da makaze zatim dezinfikuješ posle svakog reza da ne bi prenosio bolest na druge grane i sadnice. Ja ih dezinfikujem sredstvom za pranje kupatila sa varikinom (bleach), sipam u isečenu plastičnu flašu pa umačem makaze. Nakon rada makaze obriši krpom namočenom rakijom i namaži uljem za podmazivanje.

3.jpg


4.jpg
 
Hvala na lepom odgovoru...
Znaci da ceo vocnjak lepo pregledam i sve lepo posecem...
Malo je komplikovano da se svaki presek zatvori smolom...
 
Simptomi od neke bolesti, ni sama bolest ne mogu bas tacno da se utvrde i indefikuju golim okom, ni uzivo a kamoli tek na slikama. Jer kada bi se sve bolesti otkrivale golim okom, cemu bi onda sluzili razni instituti i laboratorije itd.
Da me ne shvatite pogresno ne kazem da kolega @oktopod nije u pravu, nego ako je ovo na slikama uzelo maha treba konsultovati neku strucnu instituciju...

Sto se tice visnje, svaka visnja ima smolu negde vise negde manje. Na kori postoje razna ostecenja: Grad, Mraz, Insekti, Zivotinje itd...

@mexico

Odseci jednu granu, pitaj strucnu sluzbu za misljenje:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Zasadio sam juce 300 visnjica. U rupu sam stavljao zemlju da pokrije koren, pa pregoreli stajnjak pa opet zemlja. Sad cu da stavim zastitne mrezice od srna i zeceva ovih dana. Jel treba da znam jos nesto, sto treba da se uradi na njima ovih dana?
 
Uzmi neki bakar: funguran, bakar oksihlorid, cuproxat, cuprozin, bilo šta i obavezno odradi plavo prskanje. Koliko god da ti govore da to ne mora u prvoj godini, odradi obavezno, svašta dolazi sa sadnicama, treba dezinfikovati drvce bez obzira na starost, takođe ne propusti da uradiš i plavim uljem krajem zime drugi bakarni tretman. Ove slike koje je Mexico gore postavio su upravo dokaz šta nam sve rasadničari uvaljuju, tako da nijedan tretman ne treba zaobilaziti.
 
Ako ne padne kisa verujem da cu da ubodem temperaturu pogodnu za prskanje, da bude u plusu da nebi izmrzlo. Sad kapiram ako suzbija bolest ne moze da steti bez obzira sto je tek sadnica stavljena u zemlju. Mozda gresim, ali ne bih da zeznem stvar u pocetku, posto pored mene ima dva visnjara koja se prskaju jednom godisnje i puni su raznih bolesti i monilija hara u njima!
 
Lepo je vreme i moze da se prska, za vikend 7 stepena
Slusaj iskusne ljude a ne seoske price...
Prskaj i uzivaj, gledaj kao sto ti je receno da bude preko 5 stepena i to je to
 
Nazad
Vrh