Ovo na ovoj slici je vrlo moguće da je pseudomonas, verovatno kada si prekratio sadnicu nisi premazao voskom presek i trebao si malo bliže pupoljku, onom što ti je sada prva grana. Ako imaš dovoljno grana ispod, ti odseci ceo taj deo do ispod smole.
Evo ti slika pseudomonasa koja je baš ista kao ova tvoja, preuzeta sa stranice
http://www.goodfruit.com/bacterial-canker-requires-an-integrated-approach/
Dalje slike koje su slične sa tvojima gde se suši kora, ali je odmakliji stadijum
Stranica:
http://www.omafra.gov.on.ca/IPM/english/tender/diseases-and-disorders/bcanker.html
Stranica:
http://www.goodfruit.com/update-on-bacterial-canker-of-stone-fruit/
I tako dalje. Kao što primećuješ, rak kreće od mesta gde je odsečena grana ili oštećena kora, kao i u račvi ramenih grana kada one kreću sa iste visine tj sa iste tačke.
Zato je jako važno da kada se radi prolećna rezidba, svi preseci se namažu voskom, jer se rak formira na presecima i oštećenoj kori a pogoduju mu niže temperature kakve obično budu na proleće. Zato treba izbegavati i jesenje/zimsku rezidbu voćaka. Ovo je koliko ja znam bolest samo na koštičavim voćkama, pa za ostale uslovno rečeno ovo oko rezidbe ne važi, ali je treba izbegavati iz drugih razloga tipa pucanje i odvajanje kore na preseku tokom zime.
Ja to radim tako što forsiram letnju rezidbu trešanja drugom polovinom juna, a na proleće slabo šta režem, mlade kojima formiram tek krošnju moram, ali mažem voskom.
Ono što ti sada treba da uradiš je da odsečeš zaražene grane do ispod raka, da namažeš voskom, a da makaze zatim dezinfikuješ posle svakog reza da ne bi prenosio bolest na druge grane i sadnice. Ja ih dezinfikujem sredstvom za pranje kupatila sa varikinom (bleach), sipam u isečenu plastičnu flašu pa umačem makaze. Nakon rada makaze obriši krpom namočenom rakijom i namaži uljem za podmazivanje.