Nažalost, šteta se ponekad ne može u potpunosti nadoknaditi, pa čak ni ako je ona "apsolutna".
Prva opcija je uvek da zajedno pokušate što realnije proceniti štetu, kako trenutnu tako i posledičnu. Ako se dogovor napravi (obavezno uz prisustvo svedoka ili ugovorom), onda raditi na tome da se što pre realizuje, u ovom konkretnom slučaju naprimer priprema zemljišta, nabavka (kvalitetnih) sadnica, gnojiva, sađenje itd, kako bi se sprečilo dalje povećavanje štete odnosno nedobijanje koristi. (U prevodu, da ne bude ono "lako ćemo, nema problema itd").
Druga opcija je ako se dogovor ne ostvari, nadoknadu štete i neostvarivanje koristi možete potražiti sudskim putem, što nažalost neretko može potrajati godinama. Požar se mora prijaviti ako nije evidentiran, odnosno ako nije bilo intervencije Vatrogasne službe. Potom privatna tužba i angažovanje sudskog veštaka, ili više njih iz odgovarajuće struke. Po izlasku veštaka i napravljenog zapisnika, može se pristupiti radovima, pre toga nikako.
Lično bih iz iskustva preporučio ovu prvu varijantu ako je ikako moguća, jer druga može dosta koštati a epilog (u smislu visine nadoknade) biti neizvestan, mada je na svakom individualno da odluči kako dalje, jer mi iz naše perspektive ne možemo baš objektivno rasuđivati, ni vizuelno, ni emotivno.
Bilo kako bilo, u oba slučaja će vam biti potrebni i jaki živci i dobra volja. Srećno ...