Натурална размена на паорску штету
Пет, 02/11/2011 - 21:12
чланак | економија | пољопривреда
У уговарању предстојеће сетве кроз натуралну размену сељаци неће добро проћи јер ће њихова задужења бити добрано већа него лане. Рецимо, размена летине
за азотна ђубрива коштаће их чак 20 до 30 посто више него прошле године.
По сазнањима „Дневника”, велики откупљивачи припремили су паритете по којима за 100 килограма НПК ђубрива „три петнаестице” пољопривредници треба да дају 132 килограма соје и сунцокрета. Кукуруз „иде” у односу 3:1, што значи да три килограма овог жита вреди као килограма ђубрива, док је паритет за пшеницу 2,5:1. Када је у питању „уреа”, за соју и сунцокрет важи паритет 1,36 према један, за кукуруз 3,10, а за пшеницу 2,80. Ово за паоре није повољно ако се зна да је лане соја, рецимо, „ишла” у паритету 1:1, а сада за килограм „урее” треба да дају 1,3 килограма ове уљарице.
– Увек је то шишање сељака, али шта се ту може када су у општој беспарици приморани на такве услове. Како год, зараду однесе неко други, а не пољопривредници – каже за наш лист председник Удружења пољопривредника Суботице Павле Кујунџић, напомињући да је поскупело ђубриво, а очекују се и више цене паорске робе, те да то што држава ове године није регресирала ђубриво и није велика штета за сељаке. Јер, када су даване те погодности, највише су вајде имали они што производе ђубрива, а пољопривредници би га купили свакако.
По његовим речима, паори са севера Бачке још увек испипавају терен и нису кренули у озбиљније набавке семена, ђубрива...
Поменимо, и Влада је, барем по ономе што пише у њеном саопштењу након прекјучерашње седнице, „притекла у помоћ примарним произвођачима”, као и Робним резервама. Међутим, не би се рекло да акција коју је држава припремила има неког великог значаја за паоре.
Влада је, наиме, сагласна с тим да Робне резерве обаве натуралну размену семенског кукуруза за меркантилни рода 2010. и 2011. с овлашћеним складиштарима Републичке дирекције за робне резерве и земљорадничким задругама које су регистроване код Агенције за привредне регистре. Одобрена је и натурална размена са свим носиоцима пољопривредног газдинства уписаним у Регистар.
Предложени паритети за размену семенског кукуруза за меркантилни формирани су на основу ценовних паритета, а цена меркантилног кукуруза је, по извештају Продуктне берзе у Новом Саду од 3. фебруара, 23 динара килограм, с порезом на додату вредност, наведено је у саопштењу.
Како је „Дневнику” речено, у питању је око 200 тона семенског кукуруза који ће „ићи” у размену, и то сорита Института за кукуруз „Земун поље„ (око 160 тона) и новосадског Института за ратарство и повртарство. Све у свему, Резерве ће на овај начин бити попуњене с 3.000 тона меркантилног кукуруза, што и није значајна количина. Утврђени су паритети по којима ће семенски кукуруз бити понуђен у замену за меркантилни. Они су, као и досад, различити за меркантилни кукуруз овогодишњег и лањског рода. Тако ће, када је реч о НС-хирбидима, за килограм семенског „ићи” 15 килограма меркантилног из 2010. године, а 17 овогодишњег. Код ЗП-хибрида ситуација је мало другачија – кило семенског вредеће као 13 килограма меркантилног лањског или 15 килограма овогодишњег. При том, они који учествују у овом послу треба да дају одговарајућа средства обезбеђења, односно гаранције или хипотеке.
С. Глушчевић
Опет позајмица панчевачкој Азотари
Уз сагласност Владе, Дирекција за робне резерве је продужила позајмицу панчевачком предузећу ХИП „Азотара„ у реструктурирању од 26.785 тона меркантилне пшенице, с роком враћања најкасније до 1. фебруара 2012.
ХИП „Азотара„ је у обавези да Дирекцији врати позајмљену робу исте количине и квалитета. Уколико потребе Робних резерви захтевају, а предвиђено је годишњим програмом, предузеће ће моћи да врати робу и у противвредности – паритету минералних ђубрива из свог производног асортимана, наведено је у Владином саопштењу.