Srpsko-albanski šverc bataka
Švercovani pileći bataci, bez deklaracije, dolaze sa Kosova u Srbiju 10 godina i ovaj biznis kontroliše nekoliko klanova sa juga Srbije i Kosova, prenosi B92. U opsežnom istraživanju, koje je objavljeno na sajtu B92, prikazan je ceo lanac krijumčarenja.
Policija i carina povremeno zaplene isporuke pilećeg i ćurećeg mesa, ali nikada sem posrednika i prevoznika robe nijedan od krupnijih igrača nije uhapšen.
Jedan od najvećih distributivnih centara pilećih bataka koji se ilegalnim kanalima dopremaju sa Kosova je Bujanovac. Gotovo da nema stanovnika u ovoj multietničkoj opštini na administrativnoj granici sa Kosovom koji vas, ukoliko upitate gde možete kupiti batake, neće poslati na jednu od tri adresa u gradu. Pileći bataci sa Kosova u Bujanovac i Preševo stižu iz Albanije. Piletina, ćuretina, ali i svinjsko i juneće meso doprema se velikim prekookeanskim brodovima iz SAD-a i Latinske Amerike u albansku luku Drač. Tu brodovi obično zastaju na putu ka krajnjoj destinaciji i mornari koji već imaju razrađen sistem u tranzitu „zaborave“ određeni broj kontejnera. Istoga dana roba iz kontejnera tovari se na traktore ili u kamione sa prikolicama i odvozi u Kukas, gde je centar za „pakovanje“.
Tu se kutije ubacuju u kombije, džipove ili manje kamionete i odvoze do kosovskog grada Prizrena, a odatle idu prema Srbiji u nekoliko pravaca. Najčešće preko Gnjilana i preko policijskih punktova u kopnenoj zoni bezbednosti za Bujanovac i Preševo.
Nedžat Dauti, biznismen iz Gnjilana i vlasnik preduzeća „Dea“, kaže da jedan deo robe ostaje u Gnjilanu i to meso odmah „na veliko“ kupuju vlasnici mesara, privatnih radnji i restorana. To potvrđuje i lekar iz Gnjilana Milorad Todorović koji kaže da u tom biznisu učestvuju i Srbi i Albanci i objašnjava gde se švercovano meso skladišti i kuda ide dalje.
- Jedan deo se šalje za Srbiju, jedan se distribuira po albanskim mestima u gnjilanskoj opštini, a treći ide Srbima koji žive u enklavama u Kosovskom Pomoravlju - objašnjava Todorović.
Poznavaoci prilika na Kosovu tvrde da su policija i carina u dosluhu sa krijumčarima, pa čak i da su pripadnici međunarodnih snaga uključeni u ovaj biznis sa švercom piletine. Zvanično, naravno, ni policija, ni carina, ni Kfor o tome ne znaju ništa. Jedan od policajaca u Bujanovcu, međutim, kaže da među njegovim kolegama ima onih koji su se obogatili na ovom biznisu.
„Krijumčarska računica je jasna - u Albaniji kilogram bataka košta od 0,50 do 0,80 centi, na kosovskom tržištu od jedan do 1,5 evra, dok u Srbiji njihova cena dostiže i do tri evra, zavisi od grada u kojem se prodaje“, kaže policajac i dodaje da pojedini policajci imaju dogovor sa krijumčarima da za svaki propušteni tovar bataka dobiju po 50 evra.
„Skoro se desilo da su šverceri ‘zaboravili’ na patrolu i došli u Bujanovac a da nisu svratili na dogovoreno mesto i ostavili im njihov deo. Policajci su ih pronašli u jednom od kafića u gradu i naočigled svih uzeli im 100 evra - 50 koje su regularno trebali da plate i 50 kao kaznu i opomenu da ubuduće ne zaboravljaju“, priča on.
Bataci stari 14 godina
Direktor veterinarske stanice u Bujanovcu Miodrag Milković rekao je da svi, pa i policija i inspekcija, dobro znaju gde se u Bujanovcu čuva, pakuje i odakle se distribuira prema centralnoj Srbiji švercovano meso sa Kosova.
„Vršili smo kontrolu samoinicijativno i strašan je podatak da prekomerne količine hormona u švercovanoj piletini iz Amerike prouzrokuju kod dece stomačne i druge tegobe, kao i prevremeni pubertet i maljavost“, kaže Milković.
I Dejan Tričković, veterinar iz Vranja, potvrđuje Milkovićeve navode i kaže da piletina iz distributivnih skrovišta u Bujanovcu u druge gradove Srbije odlazi neispravna.
„Među zaplenjenim batacima sa Kosova pronađeni su i oni koji su stari čak četrnaest godina“, kažu veterinari.