Vesti-novosti-obavestenja

Evo jedna vest iz moje ulice.

Vetar srušio toranj crkve u Apatinu - izvor blic.rs

APATIN - Jedan od dva toranj na katoličkoj crkvi Srca Isusovog, koji je pre nekoliko godina oštetio grom, pod naleteima vetra je srušen.

Od pada dela lima sa tornja oštećena je i krovna konstrukcija. U saniranje oba tornja, kao i uklanjanje urušenog tornja, uključila se opština Apatin koja je već izdvojila sredstva od oko milion dinara.



- Zahvaljujući razumevanju opštine urušeni toranj će biti uklonjen. Cela investicija za sanaciju oba tornja, oblaganje limom, vraćanje krstova i uzemljenje koštaće oko 2,9 miliona dinara. Dodatna sredstva će se pokušati obezbediti donacijama Nemaca, poreklom iz Apatina i drugim fondovima - kaže Boris Mašić, osnivač muzeja Podunavskih Švaba, koji se nalazi u ovoj crkvi.

A evo i dve slike kako to sada izgleda, majstori sad razgledaju kako da reše problem.




 
Akter.rs:

[h=2]ZAPLENJEN KUKURUZ[/h][h=4][/h]Uprava carina saopštila je danas da su carinici na Dunavu, u naselju Kulič nedaleko od Smedereva, sprečili krijumčarenje gotovo 10 tona kukuruza u rinfuzu

U noći između 4. i 5. aprila, carinici su kontrolisali taj deo Dunava i primetili grupu ljudi, koja je prebacivala kukuruz sa broda na baržu.

U saopštenju se navodi da je 15 krijumčara uspelo da pobegne čim su primetili carinike, dok su 9.760 kilograma kukuruza u rinfuzu, čamac i barža privremeno oduzeti.

 
Blic.rs:

[h=1]Neispravni rezervoari „Knez petrola“ i „Spida“[/h]


Tržišna inspekcija je utvrdila da su neki rezervoari za skladištenje nafte i naftnih derivata kompanija „Knez petrol“ i „Spid“ neispravni, jer nemaju ugrađene elektronske sonde za merenje količine goriva. Njima se tako pruža mogućnost za nelegalnu trgovinu i utaju poreza.
597244_knez-petrol-01rasfoto-mitar-mitrovic-------------------------------_f.jpg
ROK: Kompanije imaju dva meseca za nabavku sonde za merenje količine goriva

Izvor „Blica“ iz tržišne inspekcije tvrdi da im je naloženo da u roku od dva meseca uklone nedostatke, jer im preti zatvaranje skladišta ili oduzimanje licence.

- Nedostatak sonde u rezervoaru je velika nepravilnost, jer se njom kontroliše svaka promena, istakanje ili dolivanje nafte. Sumnja se da su te dve kompanije imale nelegalne transakcije u toku prošle godine, što će biti predmet provere nadležnih organa - tvrdi izvor „Blica“ iz tržišne inspekcije.




Da je taj uređaj značajan za ispunjavanje minimalnih tehničkih uslova za promet naftom, potvrđuje i Toma Mićević, sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije.
- Ugradnja sonde je izuzetno skupa investicija koja je važna zbog kontrole legalnih tokova nafte i naftnih derivata. Ako nje nema, onda se državi otežava mogućnost da utvrdi da li se legalno posluje i plaća porez - objašnjava Mićević za „Blic“.


Goran Peić, direktor veleprodaje „Knez petrola“, kaže za „Blic“ da oni od 20.000 kubika skladišnog prostora samo u Ponikvama ne ispunjavaju propisane uslove.
- To skladište nema ugrađenu sondu i ne ispunjava neke ekološke uslove. Ali to ćemo narednih dana otkloniti - kaže Peić.


I u „Spidu“ tvrde isto:


- Sonde ugrađujemo i iduće nedelje inspektori će proveriti njihovu ispravnost.
 
Rtv.rs:

[h=1]Из Војводине се извози и у Јапан и Анголу[/h]НОВИ САД - Војвођански извоз чини чак трећину укупног извоза из Србије, а овдашње компаније стигле су и на најудаљенија светска тржишта. Сунцокретом произведеним у Новом Саду засејане су њиве у Јапану, семе ове уљарице сеје се и у Финској, а пашетете, такође из војвођанске престонице, продају се чак у Анголи.

Највећа домаћа семенска компанија, новосадски Институт за ратарство и повртарство извози у тридесетак земаља, а по речима помоћника директора за међународне комерцијалне послове Владимира Миклича освојена су и нова тржишта какво је финско.
"Семе сунцокрета и кукуруза извозимо и у Казахстан, имамо тржиште и у Мароку, Белорусији.. Ипак, најзначајнији партнери су нам Русија, Украјина, Бугарска, Италија", каже Миклич.
beli-kukuruz_660x330.jpg

Тржиште Анголе освојила је, и тамо остала, новосадска месна индустрија Неопланта, у Аустралију месне прерађевине извози Карнекс, а војвођанске фирме на светској пијаци продају и делове за обућу од коже, хулахопке, самодрживе чарапе, пише Дневник.
Ипак, кукуруз је извозни адут Војводине и предњачи на листи производа. Жутог зрна је прошле године Војводина извезла за око 390 милиона долара, што је 7,5 одсто њеног укупног извоза, а на другој позицији били су лекови за малопродају вредни 143 милиона долара.
Према подацима које смо добили у Привредној комори Војводине (ПКВ), трећи највећи извозни производ лане је био шећер, којег смо свету продали за 135 милиона долара, а следе гвожђе, сетови проводника за паљење, бутумен од нафте...
Током 2014. године војвођански привредници су остварили укупну робну размену са иностранством од 11,3 милијарде долара, што је 4,3 одсто више него претходне године. Извоз је вредео 5,2 милијарде и порастао је 5,2 одсто, док су Војвођани на светској пијаци купили робе за 6,1 милијарду долара, 3,5 одсто више у односу на претходну годину.
Прошле године спољнотрговински дефицит био је око 900 милиона долара и смањен је око пет одсто, а забележено је и повећање покривености увоза извозом.
Лане су војвођанским привредницима најзначајнији партнери у извозу биле земље Европске уније, у којеје пласирано 62,7 одсто свих овдашњих производа намењених страном тржишту, а потом земље ЦЕФТА региона и остале.Према најновијим подацима којима располаже ПКВ и у фебруару ове године Војводина је имала знатан удео у укупном српском извозу - 32,5 одсто.
Наиме, продала је на иностраном тржишту робе за око 630 милиона долара, док је увоз вредео 774 милиона долара. Најзначајније земље у које су војвођански привредници пласирали своје производе биле су Румунија, Немачка, БиХ, Италија..., а као и обично, предњачио је кукуруз (70 милиона долара).
Све у свему, ови подаци били би много бољи када бисмо успели да барем залечимо нашу велику бољку - извоз сировине.
Некако стално слушамо приче о томе како треба више да продајемо производе више фазе обраде, а мање материјала за репродукцију, то јест више кобасица, а мање кукуруза, али то никако да остваримо. У извозу Војводине у 2014. години, посматрано по наменама производа, доминантну вредност има управо извоз материјала за репродукцију - 66,7 одсто њеног укупног извоза.


 
Zemljište bez naknade i skoro 3 miliona EUR za nepalskog investitora




Vlada Srbije će subvencionisati nepalskog investitora sa 2,86 mil EUR, saopšteno je iz kabineta premijera, uz zemljište koje lokalna samouprava daje bez nadoknade, prenosi opštinski sajt.
„Učinili smo sve da bismo ovu investiciju realizovali baš na teritoriji naše opštine. Ova firma gradiće svoja postrojenja u Rumi i izuzetno smo zadovoljni zbog toga. Reč je o investiciji vrednoj oko 9 mil EUR“, rekao je Slađan Mančić, predsednik Opštine Ruma.
Nepalski investitor nije slučajno odabrao Rumu u kojoj postoji tradicija u oblasti prehrambene industrije, gde se, što je za investitora veoma bitno, školuju mladi ljudi baš za tu oblast i gde sirovine ima u izobilju. Ova grupa proizvodiće mnogobrojne vrste testenina, nudle, makarone, supe, a zaposliće više od 500 radnika.
Izvor: eKapija
 
Ko su gerila baštovani u Srbiji? - izvor rs.n1info.com

Gerila baštovani nisu neko besplatno komunalno preduzeće već im je cilj da inspirišu ljude da izađu ispred svoje zgrade i ulepšaju taj svoj prostor, kaže Momčilo Antonijević.

Gostujući u jutarnjem programu N1 televizije, gerila baštovan Antonijević navodi da ima mnogo rukotvorina ovog pokreta ne samo u Beogradu već i u Kragujevcu, Nišu, Subotici ... Kako ističe, nemaju velike pretenzije da ulapšavaju parkove ili velike površine već da male neugledne površine pretvaraju u zelene oaze.
“Ja nisam izmislio gerila baštovanstvo, to postoji svuda u svetu. Odlučio sam da, ispred svoje zgrade, površinu od 2x2 metra sredim i pretvorim u jednu malu bašticu“, ističe on dodajući da su se okupili uveče, sredili taj prostor a onda klip postavili na YouTube. „Tako je krenuo pokret gerila baštovanstva u Srbiji“.

Gerila baštovani - facebook.com[h=2][/h]
 
Novosti.rs:
Uhapšena zbog sumnje da je zloupotrebila položaj

Pripadnici MUP uhapsili su po nalogu Tužilaštva za organizovani kriminal G.P. (52), odgovornu osobu zemljoradničke zadruge "Luks in agrar" Krčedin zbog postojanja osnova sumnje da je izvršila krivično delo zloupotrebe



BEOGRAD - Pripadnici MUP uhapsili su po nalogu Tužilaštva za organizovani kriminal G.P. (52), odgovornu osobu zemljoradničke zadruge "Luks in agrar" Krčedin zbog postojanja osnova sumnje da je izvršila krivično delo zloupotrebe položaja odgovornog lica i oštetila Republičku direkciju za robne rezerve za skoro 500 miliona dinara.

Ona je od 2009. do 2013. godine, suprotno odredbama Zakona o robnim rezervama, Zadruzi pribavila protivpravnu imovinsku korist u ukupnom iznosu 490.413.387 dinara i Republičku direkciju za robne rezerve oštetila za taj iznos, navedeno je u saopštenju MUP-a.

Osumnjičena je kao odgovorno lice, ovlašćeni skladištar merkantilne pšenice i kukuruza u vlasništvu Republičke direkcije, bez saglasnosti direkcije prodala drugim pravnim i fizičkim licima 9.417.962 kilograma pšenice i 12.746.438 kilograma merkantilnog kukuruza.

 
Rtv.rs:

[h=1]Нови правилник о означавању хране[/h]НОВИ САД - Величина слова, навођење алергена и других упозорења на декларацијама намирница, важних за здравље потрошача, само су неке од кључних новина, које су прописане новим правилником о означавању хране.
video_icon.gif

ulje-prodavnica-megamarket-hipermarket-trzni-centar-proizvodi-korpa-potrosacka-kupovina-kupovanje-betap-dragan-gojic_660x330.jpg
Бета (Драган Гојић)

Иако се он примењује већ годину и по дана, произвођачи су имали довољно времена да измене старе декларације, јер се од 1. априла на тржиште могу пласирати само оне нове, а старе ће се продавати до истека залиха или рока трајања, поручују надлежни.

<font size="3">

 

Тенис: Изградићемо 20 фарми свиња, подржаћемо пољопривреду
Влада Србија и немачка компанија „Тенис”, највећи произвођач меса у Европи, потписале су у Београду Меморандум о разумевању, уз поруку премијера Србије Александра Вучића да је та инвестиција веома важна за Србију и да ће се у нашој земљи производити најбоље месо у Европи. Меморандум су у име Владе Србије потписали министар привреде Жељко Сертић и Данијел Нотброк из компаније „Тоенниес Холдинг ГмбХ”, а присуствовали су Вучић и власник „Тенис групе” Клеменс Тенис. Док премијер поручује да ће инвестиција немачке компаније у производњу у Србији износити око 420 милиона евра и да ће то довести до драматичног повећања извоза пољопривредних производа, подизања укупног квалитета меса и значајног смањења незапслености, Тенис истиче да су у Србији веома брзо створени услови за инвестирање и најављује изградњу првих пет фарми свиња од укупно 20.
Како је речено, првих пет фарми ће бити подигнуто у Банату, и то на подручју Панчева, Вршца, Житишта, Зрењанина и Кикинде.
Премијер Вучић је навео да је посебно поносан, задовољан и срећан што се то
десило на годишњицу функционисања Владе Србије, после више месеци тешког и напорног рада, а најавио је могућност да се у наредних месец
дана потпише и уговор, пошто Србија измени Закон о пољопривредном земљишту. Већ су, додао је, договорене локације за пет фарми, које ће током лета почети рад, а о још толико се разговара. Новинарима је показао производе те компаније – ћевапчиће и тостхамбургер, наводећи да мисли да је пробао бечку шницлу, али не и велики ЏЏЛ хамбургер.
– Ово је оно што рекламирају тамо, то је некакав тост-хамбургер и то ћемо све ми да производимо овде у Србији, што је велики подстицај за напредак српске пољопривреде, српског села, а реклама коју нам та инвестиција направи у Немачкој је велика ствар – поручио је премијер Србије.
Власник и највећи произвођач меса у Европи је рекао да та компанија зна како да производи, да извози на светска тржишта и да желе да се приближе и сарађују са српским пољопривредницима да би заједно обезбедили егзистенцију.
Тенис је истакао да је важно да се подржи развој пољопривреде, и додао да је већ имао контакте с министарком Снежаном Богосављевић Бошковић те да је жеља да се немачко знање пренесе у Србију.
Немачки „Тенис” је један од највећих произвођача свиња у Европи и годишње узгоји око 17 милиона свиња, али и око 400.000 говеда, и има обрт већи од пет милијарди евра по години.
Е. Дн.

Удвостручиће оно што имамо

– Ово је велика ствар за грађане Србије. Намера европског и немачког краља меса и једног од најуспешнијих људи у Европи да инвестира у Србију, њихова намера да имају производњу од три милиона товних свиња – то је 20 фарми –велика је ствар за нашу земљу. „Тенис” ће сам превазићи комплетну српску производњу – поручио је Вучић.
 
Nazad
Vrh