Vesti-novosti-obavestenja

Akter.co.rs:

[h=2]NAJVEĆI DUŽNICI ZASTAVA ORUŽJE, KRUŠIK VALJEVO[/h][h=4][/h]Poreska uprava nema mogućnost da prinudno naplati dug od preduzeća koja su u stečaju ili restrukturiranju

Poreska uprava Srbije objavila je spisak najvećih poreskih dužnika na kojem je 407 aktivnih preduzeća, 745 firmi koje su u stečaju i likvidaciji, 221 su u restrukturiranju, 399 je brisano iz registra, a 147 je onih kojima je oduzet poreski identifikacioni broj (PB).

Najveći poreski dužnik među aktivnim preduzećima na kraju 2014. godine bilo je kragujevačko preduzeće Zastava oružje čiji je dug 7,57 milijardi dinara.

Sledi Krušik Valjevo (2,53 milijardi), zatim PPT Namenska iz Trstenika (2,1 milijarde), Kompanija Borba (1,8 milijardi), Monus (1,5 milijardi), a ta kompanija je podnela zahtev za reprogram duga.

Među najvećim dužnicima su i Simeks, Lola livnica, Mera invest, Sloboda, Koncern Farmakom, Fudbalski klubovi "Crvena zvezda" i "Partizan", Beohemija, Pink intrernešnel, Kompanija Novosti, RTS, Zekstra grupa.

Na spisku najvećih poreskih dužnika je 647 preduzetnik, a najveći dug ima Milan Vasiljković, vlasnik "Zelene jabuke" iz Smederevske Palanke čiji je dug 116,1 milion dinara.

Poreska uprava nema mogućnost da prinudno naplati dug od preduzeća koja su u stečaju ili restrukturiranju. Među preduzećima koja su u stečaju najveći dužnik je Beobanka s dugom od 30,76 milijardi i Investbanka sa dugom od 23,1 milijardu dinara.

 
Novosti.rs:

ALARMANTNOKatastar prodaje naše lične podatke!



Uznemirujući rezultat nadzora nad radom republičkog Geodetskog zavoda zbog kršenja privatnosti građana građana







Rodoljub Šabić


ZA 1.140 dinara u katastru je moguće dobiti ime, prezime i tačnu adresu svakog stanara, kao i njegov jedinstveni matični broj. "U kompletu" su čak i detalji finansijskog aranžama koji je dogovorio sa bankom, ako je stan kupljen na kredit, kao što su iznos kredita, rok i period otplate, visina rate i kamatne stope!


Shvativši da su njihovi najzaštićeniji podaci dosupni bezmalo svakom ko zatraži prepis lista nepokretnosti za zgradu u kojoj žive, više građana žalilo se Službi poverenika za zaštitu podataka o ličnosti. Poverenik je zbog ovoga sproveo nadzor u Republičkom geodetskom zavodu i otkrio kršenje Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, ali i nepoštovanje Zakona o prepisu i katastru.
Kako je potvrđeno iz Službe za katastar nepokretnosti u Kragujevcu, lane je izdat 8.681 ovakav izvod, odnosno prepis lista nepokretnosti. To znači da je, zavisno od toga koliko određena nekretnina ima stanara, bar tri puta, a verovatno i mnogo više, ličnih podataka građana bilo dostupno njima nepoznatim ljudima.
- Naložio sam nadzor nad sprovođenjem Zakona o zaštiti podataka o ličnosti u Republičkom geodetskom zavodu, i on je okončan - kaže za "Novosti" poverenik Rodoljub Šabić. - Utvrđeni su nedostaci kad je u pitanju valjani pravni osnov, i način, svrha i srazmera obrađenih ličnih podataka.
Poverenik je konstatovao da se podacima moglo pristupati i elektronskim putem, preko veb pristupa, i podnošenjem zahteva nadležnoj službi katastra nepokretnosti. Po Šabićevim rečima, prvi način, preko interneta, bio je korektniji jer su neki podaci ostali zaštićeni, dok je uvid u predmete po zahtevu stranaka omogućio pristup prekomernom broju ličnih podataka.
- Konstatovano je i da je, iako to Zakon o državnom premeru i katastru zahteva, pristup podacima moguć i bez utvrđivanja postojanja pravnog interesa - navodi Šabić. - Iako taj Zakon predviđa ograničavanje javnog pristupa poverljivim podacima građana, u praksi pristup nikad nije ograničen.
dru-katastar-(1).jpg
Uz, kako kaže, poštovanje načela javnosti i pravne sigurnosti koje Zakon o premeru i katastru treba da obezbedi, poverenik će ipak Republičkom geodetskom zavodu poslati upozorenje. Šabić napominje i da su predstavnici RGZ razumeli sve primedbe i da su se saglasili.
Odmah po okončanju postupka poverenik će uputiti inicijativu i nadležnom Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture za izmenu spornih odredbi Zakona. Inače, prema najavi ministarke Zorane Mihajlović, predlozi Zakona o konverziji i katastru naći će se u parlamentu već ovog meseca.
Prema dosadašnjim propisima, služba katastra bila je obavezna da ispoštuje zahteve za izdavanje lista nepokretnosti ili izvoda koji podnose stranke, vlasnik stana, lice koje ima pravni interes i državni organ. Među obaveznim podacima koje sadrži baza podataka, pa samim tim i list nepokretnosti, jesu ime i prezime, ime jednog roditelja, prebivalište ili boravište, kao i matični brojevi prethodnog i novog vlasnika.

AKCIONARI "NA TACNI"
PRE dva meseca poverenik je morao da reaguje zbog još jedne državne institucije, tog puta Agencije za privatizaciju. Lični podaci više od 5,1 milion punoletnih građana, koji su se prijavili za besplatne akcije javnih preduzeća, do intervencije poverenika bili su lako dostupni na internet-sajtu Agencije. Ovo se smatra dosad najvećim kršenjem prava na privatnost kod nas.


 
Cetiri americka policajca pokusavaju da savladaju beskucnika, i kada im to ne polazi za rukom onda..... toliko o americkoj demokratiji:

 
Svaki policajac ili grupa policajca bi tako reagovala bilo u kojoj zemlji na svetu! Pre svega, udario je policajca umesto da se predaje a drugo kao naoruzan tip nije hteo da poslusa naredjenje da odlozi pistolj. U tri navrata se cuje kako mu policajac govori "baci pistolj"!!! U ovom slucaju nije u pitanju nikakva demokratija!!!
 
Policajci viču drop the gun,a to znači baci pištolj
ako izvučeš oružje na policajca bilo gde u svetu tako se završi a to nema veze sa demokratijom :ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Dali su I oni crni decaci izvacili pistolje? Nemojte braniti dobro poznatu americku demonkratiju.
 
Dnevnik.rs:

Комшијски затрпани канали узвраћају ударац широм Војводине



ЕЧКА - ЈАША ТОМИЋ - АРАДАЦ: Услед високог нивоа подземних вода, у средњобанатском региону, како смо писали прошле недеље, страдале су њиве, на којима су се формирале водолежи.



1 / 3


Арадац опкољен водом


Вода је сада стигла и до појединих села. На подручју града Зрењанина најкритичније је у Ечки, где су се под водом нашла дворишта и баште, па се мештани жале да не могу да дођу до својих шупа, свињаца и кокошињаца. Пуни су воде непрочишћени канали у улицама Аеродромска, Зрењанинска, Војвођанска, Радничка и Личка, а овакво стање понавља се већ годинама уназад.
Основни разлог је тај што су несавесни појединци одсекли канале, те подземне воде немају где да отичу. Заправо су узурпирали делове друштвеног земљишта, затрпали делове канала на њима, и на тим местима подигли баште и засадили дрвеће. Житељи чија су имања угрожена наводе да су ситуацији у којој су се нашли кумовали и индустријски погони у селу, због којих су прекопавани и поткопавани канали. Приликом тих радова нарушен је систем отицања воде и одвођења у главни канал који води до реке Бегеј.
- Ватрогасци су долазили већ трећи пут да би уз помоћ пумпи црпили воду, али су немоћни, јер су кишни канали блокирани. Сва вода се таложи у мом дворишту, зато што се налази на најнижој коти у комшилуку - испричао је за „Дневник” Новак Мићић, становник Аеродромске улице, који по авлији шета у гуменим чизмама.
Мићић наводи да он и супруга морају да на рукама носе осмогодишњу ћерку од кућног прага до дворишне капије, када је испраћају у школу, како дете не би упало у воду. Од дасака су направили пут којим се крећу по дворишту.
- Опет најављују падавине и једноставно не знамо шта да радимо. Влага нам се већ увукла у кућу, због чега ћерка једва дише ноћу – жали се Мићић.
Његова комшиница Анка Милошевић вели да се вода у њеној башти налази већ неколико месеци и да је морала да испразни свињац, који је потпуно поплављен.
-Вода је у једном тренутку дошла до кућног прага. Прокопавали смо мање канале да би је извукли напоље - објашњава она.
Становници Арадца јавили су редакцији „Дневника” да код њих улице још увек нису угрожене, али да је вода опколила ово насељено место и да је избила надомак првих кућа на ободу села. За то време, у Јаши Томићу, у општини Сечањ, на све начине покушавају да предупреде катастрофу која би могла настати услед високог нивоа подземних вода, а посебно због запуштене уличне каналске мреже на многим местима, што и овде представља огроман проблем.
Власнике кућа у улицама Босанска, Жарка Зрењанина и Партизански пут годинама мучи иста мука - баште су им под водом, потпуно неупотребљиве, а у летњем периоду представљају права легла комараца. Стога је Месна заједница Јаша Томић покренула низ акција чишћења каналске мреже, с нагласком на оне делове који су потпуно запуштени. У помоћ су позвани и мештани који примају социјалну помоћ, а физички су способни за ту врсту радова. Председник Савета МЗ Бранко Новаковић апеловао је и на пољопривредно предузеће „Ратар” да својом механизацијом допринесе рашчишћавању канала, посебно ободних. Предузеће се одазвало позиву, тако да су пре неколико дана почели радови у Железничкој улици, где је ободни канал, на потезу од железничке станице до моста према Бусењу, потпуно запуштен. Очекује се да ће у најскорије време тај проблем бити решен.
У Водопривредном друштвеном предузећу „Средњи Банат” из Зрењанина понављају да је 2014. била година са екстремно великим падавинама на територији средњег Баната, које су биле чак за 50 одсто веће у односу на просек. То је све кулминирало почетком ове године, земљиште је презасићено и достигнут је висок ниво подземних вода. У овом предузећу не могу да прогнозирају до када би могло да потраје овакво стање и напомињу да све зависи од будућих временских (не)прилика, односно од тога да ли ће у наредном периоду бити обилнијих падавина.

 
Mogli su ga savladati i prije nego je pokazao utoku, ali ih nazalost nije bilo dovoljno _brojcano nemocni.
Pa za ove kerove je Titova policija bila ''kolo srpskih sestara'' a bogme i pravi profesionalci.
 
To sto su ga roknuli u ledja govori da je ubistvo nacinjeno kukaviclukom, tj uradila je osoba koja nema nikakvih dodirnih tacaka sa zrtvom, a ne voli tj nema zelju da vidi lice objekta na koga ce izvrsiti atentat... Ubistvo koje se dogodi face in face ili ti licem u lice obicno nosi dozu licne koristi, tipa kao ubistvo Opacica... Iz blizine bam bam i gotovo... Analiza takvih slucaja i podela koju vrse istrazitelji prilikom dolaska na mesto zlocina jasno suzava krug ljudi pogotvo javnih licnosti koje su lisene zivota od odredjenih ljudi... PRofili ubica se prema tome dele i na osnovu toga delimicno vrsi selekcija... Imas ubica profi majstori, koji izvrsavaju klasicna ubistva i cena ide do milion evra/dolara, zavisi da li je ubica iz evrope ili ne... I zavisi od zrtve... Ovo ubistvo koje se dogodilo u Rusiji je ubistvo koje je profi izvrsio, tj nije bilo bitno kako nego je bilo tipa cist pogodak skidaj...To je sve politika..
 
Ne, samo pratim te psiho stvari... Volim najozbiljnije analizirati kako zasto zbog cega itd...
 
Pojedinci dzabe uplacuju zdravstveno, kada ne koriste usluge zdravstvene zastite!
 
Alo.rs:

U ATARIMA SELA RADOJEVO

Pronađena 24 leša srneće divljači


U atarima sela Radojevo u opštini Nova Crnja pronađeno je 24 grla uginule srneće divljači, za koju se sumnja da je otrovana.



1877583-srna.jpg

Među srnećom divljači bilo tri srndaća | Foto: Profimedia.rs

Na sajtu Lovačkog saveza Vojvodine se navodi da je uginulu divljač pronašla stručna služba Lovačkog udruženja Nova Crnja, a sumnja se da je otrovana nekim od sredstava za suzbijanje glodara.
Upravnik lovišta Ivica Palameta izjavio je za "Lovački glasnik" da je među srnećom divljači bilo tri srndaća, a pronađeno je i nekoliko otrovanih i uginulih lisica i jedan orao belorepan.
Palamenta je naveo da su uginule životinje pronađene na jednoj parceli od 50 hektara, a kolika je stvarna šteta i koliko je divljači nastradalo biće poznato nakon detaljnijeg pregleda ostalih delova lovišta.
Na teren su jutros izašli policija, lovna i fitosanitarna inspekcija i uviđaj je u toku.


 
Policajci viču drop the gun,a to znači baci pištolj
ako izvučeš oružje na policajca bilo gde u svetu tako se završi a to nema veze sa demokratijom :ppozdrav:
Ma neka ih sve oduva tornado vatra pretvori u pepeo i voda podavi .


- - - - - - - - - -

Alo.rs:

U ATARIMA SELA RADOJEVO

Pronađena 24 leša srneće divljači


U atarima sela Radojevo u opštini Nova Crnja pronađeno je 24 grla uginule srneće divljači, za koju se sumnja da je otrovana.



1877583-srna.jpg

Među srnećom divljači bilo tri srndaća | Foto: Profimedia.rs

Na sajtu Lovačkog saveza Vojvodine se navodi da je uginulu divljač pronašla stručna služba Lovačkog udruženja Nova Crnja, a sumnja se da je otrovana nekim od sredstava za suzbijanje glodara.
Upravnik lovišta Ivica Palameta izjavio je za "Lovački glasnik" da je među srnećom divljači bilo tri srndaća, a pronađeno je i nekoliko otrovanih i uginulih lisica i jedan orao belorepan.
Palamenta je naveo da su uginule životinje pronađene na jednoj parceli od 50 hektara, a kolika je stvarna šteta i koliko je divljači nastradalo biće poznato nakon detaljnijeg pregleda ostalih delova lovišta.
Na teren su jutros izašli policija, lovna i fitosanitarna inspekcija i uviđaj je u toku.


To je otrov iz rasipaca vestaka.I kod nas je prosle god tu ovo vreme bilo uginuca ali u blizini bila repica i bilo srndac,par lisica,pas i jastreb (ako je to ona velika ptica kod nas)
 
Poslednja izmena od urednika:
Rtv.rs:

Пестициди у воћу и поврћу

НОВИ САД - Светска организација која брине о животној средини Environmental Working Group (EWG), и ове године објавила је листу воћа и поврћа које садржи најмање и највише пестицида.
video_icon.gif

Кажу најздравији је авокадо, ипак ми нисмо баш те среће да га као у Латинској Америци имамо у изобиљу.
jabuka-jabuke-voce-morguefile-com-jpg_660x330.jpg
Илустрација morguefile.com

По концентрацији пестицида на првом месту су јабуке које се углавном прскају на првом месту по концентрацији пестицида.
Светска организација која брине о животној средини представила је листу "најпрљавијег воћа и поврћа", а изгледа овако:
1. Јабуке
2. Брескве
3. Нектарине
4. Јагоде
5. Грожђе
6. Целер
7. Спанаћ
8. Паприке бабуре
9. Краставац
10. Шери парадајз
11. Грашак
12. Кромпир
А кукуруз, купус, смрзнути грашак, кромпир су према том истраживању на "чистој" листи.

<font size="3">



- - - - - - - - - -

Rtv.rs:

Vredi pročitati:

Поскупљења нису реформе

НОВИ САД, БЕОГРАД - Када чују за План Б, грађани Србије одмах се хватају за главу. Није то без разлога, јер то по правилу не носи ништа добро и значи изговор за нерад Владе. Ако и код аранжмана са ММФ-ом, као и код већине других ствари у Србији, „резервне“ мере или План Б, постану прве и једине, то би значило да ћемо уместо озбиљних реформи добити само поскупљења.

Већ нам је речено да ће струја поскупети за 15 одсто од априла, што ће бити у просеку додатни трошак од око 500 динара по домаћинству. Али нам нико није рекао да договор са ММФ-ом предвиђа и могућност новог поскупљења струје у априлу следеће године.
brojilo-struja_660x330.jpg

Чињеница је да Србија има јефтинију струју од суседних земаља, али би поскупљење свакако могло бити мање да је Влада засукала рукаве и почела праву реформу ЕПС-а, који запошљава чак 38.000 људи или читав један град, велики попут Вршца.
Та држава у држави, према проценама, има више од трећине запослених вишка, али о плановима отпуштања у Меморандуму о економској сарадњи са ММФ-ом нема ни слова.
Тек обављена „сеча“ 43 директора ЕПС-а могла би бити само козметичка промена и маска иза које ће остати армија запослених са просечним платама од 70.000 динара, под сталном заштитом моћних синдиката, који кроз бонусе, бесплатна летовања и тринаесте плате успевају да изврдају сваку меру Владе, које озбиљно погађају професоре или лекаре.
У случају буџетске рупе веће од планиране, Влада се у договору са ММФ-ом обавезала и на још неколико „резервних“ мера, попут повећања ПДВ-а, увођења акциза на гориво, већих путарина...
Ако би ове мере заживеле, опет би ишле преко леђа грађана и привреде, који све теже носе тешко бреме виших цена и пореза. Поскупљења струје, бензина, путарина и већи ПДВ, нису никакве реформе. Напротив, то би био знак да се оне опет одлажу, а да је Влада уместо тешких послова изабрала лакши пут.
Јер, најлакше је подићи цене. То би значило да нема озбиљног смањења броја запослених у ЕПС-у и смањења губитака у пословању. То би такође значило да нема озбиљне реформе Пореске управе како би се макар донекле смањила сива зона, у којој послује трећина Србије и која прогута 11 милијарди евра годишње.
Као и да ће Путеви Србије, без јасних надлежности и поделе посла, већом путарином крпити свој буџет уместо рупа на путевима.
Решавање ових проблема односно примена Плана А, за Србију је од животне важности. Не и за ММФ, коме ће бити прихватљив и План Б, све док је јавни дуг под контролом.
Без обављеног овог великог посла, можемо из године у годину подизати цену струје, путарине и стопу ПДВ-а.
Биће само горе.
Овај текст је настао у оквиру пројекта "Привредне реформе изнад свега" Радио-телевизије Војводине.
 
Nazad
Vrh