Koristite zastareli preglednik. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
Poljoprivredna korporacija Beograd (PKB) objavila je javni poziv za dostavljanje ponuda za izbor privatizacinog savetnika. Pravo učešća imaju sva domaća pravna i fizička lica, a rok za podnošenje ponuda je sedam dana. Savetnik je u obavezi da sačini privatizacionu dokumentaciju, izradi program za prodaju imovine i dostavi predlog kriterijuma za učestvovanje u javnom prikupljanju ponuda sa javnim nadmetanjem, uslove prodaje, kao i obaveze kupaca. Takođe, treba da pripremi nacrt javnog poziva za prodaju. Među uslovima je da privatizacioni savetnik ima ostvaren prihod od najmanje 500 miliona dinara u svakoj od poslednje tri godine, kao i da u roku od šest meseci od dana objavljivanja javnog poziva nije imao blokadu tekućeg računa. Od privatizacionog savetnika za PKB traži se i to da je u poslednjih pet godina na teritoriji Srbije imao pet projekata iz oblasti procene vrednosti kapitala ili imovine i pružanja savetodavnih usluga u procesu prodaje. Uslov je i da je izmirio dospele poreze, doprinose i druge javne dažbine u skladu sa propisima Republike Srbije ili strane države ako ima sedište na njenoj teritoriji. Predsednik Skupštine grada Beograda Nikola Nikodijević izjavio je krajem prošle godina da su PKB-u potrebne ozbiljne investicije da bi postao firma koja sama sebe izdržava i učestvuje na tržištu, kao i da će onaj ko ga bude kupio morati da zadrži proizvodnju mleka na današnjem nivou i radnike.
Šta ima javno da traže, da se maltretiraju, eno im gro političara "u penziji". Sigurno su sad ljudi na birou, a ispekli zanat...žalosno da se ne iskoristi sav taj potencijal, a odradili bi im to skoro za džabe. Uz sve ovo, još i ispunjavaju sve uslove konkursa.
Po ovom tekstu, ovo je stvoreno za nekog ex političara
Да ли треба очекивати промену цене природног гаса за потрошаче који су на режиму јавног снабдевања, међу којима су индивидуални потрошачи гаса, или не,
видеће се, али је извесно да је на релацији дистрибутери тог енергента – добављач ЈП „Србијагас” дошло до шума у комуникацији. Наиме, добављач дистрибутерима испоручује гас по цени која се веома често мења (навише), а дистрибутери нису у прилици да том брзином својим потрошачима испоставе више рачуне и због тога гомилају губитке. Ипак, промена цене кубика за јавно снабевање није близу јер је регулисана и не може се мењати без сагласности Агенције за енергетику, а како нам је у АЕРС-у речено, ни ЈП „Србијагас” ни други дистрибутери нису упутили захтев за промену цене гаса за јавно снабдевање. Да су дистрибутери у великим проблемима каже директор преузећа „Ингас” из Инђије Добривоје Суџум, истичући да им је достављен допис Владе Србије у којем се наводи да је ЈП „Србијагас” једини снабдевач локалних дистрибутера и у којем није истакнута цена по којој ће им гас бити испоручиван. Он указује на то да је, међутим, „Ингас” крајем прошле године већ склопио уговор с ЈП „Србијагас” којом је то дефинисано те да се може претпоставити да ће гас бити скупљи, што би за дистрибутере значило наставак гомилања губитака. Због тога је, каже Суџум, недавно одржан састанак Удружења дистрибутера Војводиније и донет заједнички став да се не потпише анекс уговора с ЈП „Србијагас” јер је он штетан за дистрибутере. Уколико дистрибутери не буду могли да дистирибуирају гас, то ће морати да чини ЈП „Србијагас”, који је резервни снабдевач, каже Суџум, и наглашава да се тај проблем неће одразити на потрошаче. По његовим речима, нејасно је која одлука важи, односно не зна се која ће цена кубика важити, па је договорено да се Министарству енергетике упути захтев да се укључи у решење проблема у којем су се нашли дистрибутери. Он каже да се дистрибутери већ месецима суочавају с променама цене природног гаса коју плаћају добављачу ЈП „Србијагас”, која је виша и неколико динара од оне коју им признаје АЕРС и, иако су разговарли с надлежнима, ништа се није променило. – Нисмо се померили с мртве тачке иако смо то очекивали – каже Суџум. – Практично се и даље примењује исти начин обрачуна цене, што подразумева да се она коригује на основу курсних разлика, а што пада на терет дистибутра. Тако нам је у децембру фактурисана четири динара виша цена кубика и „Ингас” је због тога имао губитак од 10.000.000 динара. Суштински, проблем је у томе што дистрибутери морају да испоштују одговарајућу процедуру да би се цена кубика коју наплаћују потрошачима променила, а за то треба времена. Пре свега сагласност АЕРС-а, а да би се нова цена применила, мора проћи 30 дана. Треба рећи и да се цена кубика утврђује на основу различитих и утврђених параметара, међу којима су и набавна цена енергента, као и курс долара, па дистрибутери у ситуацији у којој долар брзо и често расте, што се сада дешава, плаћају добављачу вишу цену. Ипак, треба рећи и да се и приликом евентуалне промене цене наниже мора обавити иста процедура – сагласност АЕРС-а и 30 дана до примене нове цене.
Д. Млађеновић Висина потрошње одређује цену Дистрибутери, у складу с лиценцама које поседују, обављају делатност дистрибуције гаса и јавног снабдевања, а добављач енергента је ЈП „Србијагас”, с којим се склапа уговор за снабдевање и јавно снабдевање. На режиму снабдевања су потрошачи чија је годишња потрошња већа од 100.000 кубних метара гаса и за њих се цена уговара појединачно и није регулисана, док су потрошачи који троше до 100.000 кубика годишње, на режиму јавног снабдевања и цена је регулисана, односно сагласност на цену, која се утврђује на основу утврђене методологије, даје АЕРС.
- - - - - - - - - -
Мирослава Миленовић: Србији није довољан један Елиот Нес
- Дугогодишњи загрљај политичке и економске елите држи ову малу и мени драгу земљу у чврстим оковима криминала и корупције и спречава то да урадимо- објашњава Мирослава Миленовић
Мирослава Миленовић Ових дана многе естрадне звезде позивају се у Пореску управу како би се проверили хонорари који су они наводно добијали певајући на трговима,у хотелима, дискотекама за протекле празнике. Финансијски форензичар може лако да утврди колико су они заправо новца зарадили, тврди у разговору за „Дневник“ Мирослава Миленовић, члан Савета за борбу против корупције и једини форензични рачуновођа у Србији. – Не могу да тврдим да је екстремно лако да се утврђује нешто што је било пре 10 година, али ако се нешто десило у блиској прошлости може да се утврди са великим процентом сигурности. То су за финансијске форензичаре послови најнижег степена компликованости. Нама је требало двадесет година да пожелимо да звезде и звездице само позовемо на разговор. Као и за све, потребна је и воља да се нешто уради, овог пута поново политичка воља. Дугогодишњи загрљај политичке и економске елите држи ову малу и мени драгу земљу у чврстим оковима криминала и корупције и спречава то да урадимо- објашњава Мирослава Миленовић. Како финансијски форензичар може помоћи тужилаштву у борби против корупције?
– То је уско специјализовано занимање које обједињује знања из рачуноводства, ревизије, финансија, истражних техника као и знања позитивних законских прописа. Финансијски форензичар у тужилаштву помаже и има способност да идентификује криминалне радње са финансијског аспекта уз минимум информација. Значи, може радити као форензичар профајлер када помаже тужилаштву у ком правцу ће усмерити истрагу и које доказе треба да прикупи, али исто тако може да помаже у анализи одређених података као што су анализа токова новца, затим анализе финансијских трансакција које су се десиле, анализе финансијских извештаја, а све у сврху разумевања бити извршења кривичног дела као и ради прикупљање потребних доказа. До краја месеца на сајту Министарства правде биће објављена прва верзија Стратегије и акционог плана финансијских истрага. Шта је потребно да би се добро спровела финансијска истрага?
– У нашем закону тренутно се под појмом финансијска истрага посматра врло узак појам - проналажење имовине за оне за које се претпоставља да су починили неко кривично дело. Но, финансијске истраге треба посматрати шире онако како се то чини у целом свету, а то су истраге финансијског криминала. Ако причамо о истрагама финансијског криминала да би се једна таква истрага спровела постоји више предуслова. Прво је да имамо обученог тужиоца, затим да он има адекватан тим. Под тим се подразумевају добро обучени полицијски инспектори, затим они који раде у другим државним институцијама као што су Управа за спречавање прања новца, пореска управа, НБС, царина , Агенција за приватизацију, Агенција за борбу против корупције... Дакле, да има људство и средства на располагању, да у тиму има финансијског форензичара који може да му бројеве предочи и претвори у разумљиве догађаје заправо оно шта се збило и догодило. Ако постоји такав тим који прати савремене токове како у прању новца, тако и у манипулацијама финансијским извештајима, у финансирању тероризма, онда тим људима треба учинити доступним средства за рад која су им потребна , јер не могу њих десеторо седети у истој соби, немати новца за обуку. Морају им се обезбедити материјални ресурси. Но, поврх свега тога потребна је и политичка воља, јер ако ње нема онда и оно што се нађе стоји по фиокама. Другим речима, нама треба Елиот Нес са добрим тимом?
– Нама треба више малих „несова“ са тимовима. Један нам не треба. Требају нам обучени тужиоци који пролазе адекватну обуку, да имају уз себе обучене тимове и опет, понављам, политичка воља да они раде свој посао самостално односно да оно што нађу буде и процесуирано, а не закопано у фиокама и предмет политичких нагодби и рекета.
Na zalost, ako smem da komentarisem, ovo sa estradnim zvezdama je cista farsa i mazanje ociju narodu. Jos odvajkad je poznato da narodu treba hleba i igara, a za ostalo cemo lako.
Novi Zakon o posredovanju u rešavanju sporova rasteretiće sudove, a građane će poštedeti maratonskih postupaka. Zasada u Udruženju 130 posrednika, a uskoro će ih biti registrovano još
MEDIJACIJA je daleko brži i jeftiniji način rešavanja sporova od dugotrajnih sudskih postupaka. Dogovor se, ako postoji volja, može postići na jednoj ili dve sesije, odnosno za, u odnosu na sud, neverovatnih mesec do dva. Srbija je u 2015. godinu ušla sa novim ѕzakonom o posredovanju u rešavanju sporova koji bi trebalo da omogući upravo to i da reguliše jednu mladu profesiju - medijatore.
U ovom trenutku postoji više stotina posrednika obučenih po zakonu iz 2005. godine. Većina, međutim, nije imala priliku da se oproba u praksi, niti se zna njihov tačan broj. Novi zakon predviđa jedinstveni registar koji će voditi Ministarstvo pravde, pa će se ubrzo znati i koliko licenciranih posrednika imamo. Nacionalno udruženje medijatora Srbije, osnovano u oktobru 2014, za sada ima 130 članova. - Postupak medijacije je dobrovoljan i poverljiv, i strane u svakom trenutku mogu da odustanu od medijacije i vrate se u parnicu bez posledica - kaže Blažo Nedić, predsednik Nacionalnog udruženja medijatora. - Velika prednost u odnosu na suđenje jeste što odluku ne donosi medijator. On vodi proces i pomaže stranama u pregovorima, a one same dolaze do rešenja. Sve dok su u medijaciji, one kontrolišu ishod i rešenje im ne može biti nametnuto. U parnici jedna od strana najčešće gubi. Zato i kažemo da u medijaciji svi dobijaju. Takođe, nema žalbe, ni ponovnog postupka, jer dogovor strana po pravilu predstavlja konačno rešenje njihovog sukoba. Najveća vrednost je što medijacija popravlja narušene odnose između sukobljenih strana. Dok posle sudske odluke ostaju neprijatelji, u medijaciji protivnici postaju saradnici. PODRŠKADrugi osnovni sud u Beogradu već je počeo sa formiranjem Kancelarije za podršku postupku posredovanja, koju će podržati Ministarstvo pravde i Nacionalno udruženje medijatora. I sve veći broj zakona predviđa medijaciju: zakoni o stečaju, osiguranju, finansijskom restrukturiranju privrednih društava, radnim sporovima, zaštiti potrošača, korisnika finansijskih usluga, zabrani diskriminacije, sprečavanju zlostavljanja na radu, porodični zakon... Zakon predviđa i niz podsticaja ako se sudski sporovi reše posredovanjem: zastoj zastarelosti, oslobađanje od sudske takse, mogućnost da sporazum ima snagu izvršne isprave. Medijaciju je moguće pokrenuti pre ili u toku sudskog postupka. Mogućnosti za pronalaženje mirnog rešenja najveće su u ranoj fazi sukoba. U razvijenim pravnim sistemima najzastupljenija je u radnim, porodičnim, građanskim, potrošačkim i privrednim sporovima, ali se medijacijom rešavaju i sukobi u školama, lokalnim zajednicama, sporovi oko infrastrukturnih radova, iz oblasti diskriminacije... Za razliku od notara ili izvršitelja, broj medijatora nije ograničen. To mogu biti pravnici, advokati, profesori, pedagozi, psiholozi, inženjeri, lekari, stečajni upravnici i drugi, a pod određenim uslovima i sudije, ali i svi koji ispunjavaju zakonske uslove: poslovna sposobnost, državljanstvo Srbije, završena osnovna obuka za posrednika, visoka stručna sprema, neosuđivanost, posedovanje dozvole za posredovanje i upis u Registar posrednika. Procenat uspešnosti medijacija premašuje 80 odsto. Ona omogućava da se na brz i efikasan način dođe do rešenja spora, čime se smanjuje broj sudskih predmeta, povećava efikasnost pravosuđa, a građanima olakšava pristup pravdi. VAŽNA ULOGA ADVOKATURE Uloga advokature za uspeh medijacije veoma je važna. Po rečima Blaža Nedića, moderna advokatura zahteva nove načine rešavanja sporova i sve veći broj advokata u Srbiji se i sam obučava na polju medijacije. Advokataska komora Srbije i područne komore već preduzimaju aktivnosti na promociji medijacije i stručnom usavršavanju advokata.
- - - - - - - - - -
Prijava neizdavanja fiskalnih računa i preko intereneta
BEOGRAD, 19. januara 2015. (Beta) - Poreska uprava Srbije je objavila da je gradjanima omogućila da preko njenog sajta prijave neizdavanje fiskalnih računa.
Da bi prijavili trgovce ili ugostitelje da ne izdaju fiskalne račune gradjani treba da popune prijavu na sajtu Poreske uprave www.purs.gov.rs.
Primedbe na izdavanje fiskalnih računa mogu se podneti i na telefone Poreske uprave 011/361 99 00, 011/347 90 61.
Poreska uprava je pojačala kontrolu poslovanja trgovaca i ugostitelja, kako bi sprečila utaju poreza.
Неке банке у Србији снизиле су камате на разне врсте динарских кредита, истичући и да кредите у домаћој валути одобравају са фиксном каматном стопом. Поштанска штедионица снизила је
камате на динарске готовинске кредите, уз образложење да то ради јер „уважава ситуацију на тржишту и потребе својих клијената ради стварања што повољнијих услова кредитирања становништва”. Та државна банка је прецизирала да је снизила каматне стопе на динарске готовинске кредите грађанима на 13,5 одсто за краткорочне, односно 15 одсто годишње на дугорочне кредите до две године. Кредити се одобравају без учешћа, депозита и жираната уз каматну стопу која је фиксна током целог периода отплате, истиче Поштанска штедионица. Сосијете женерал банка Србија почела је да одобрава динарске готовинске, потрошачке и кредите за рефинансирање са нижом, фиксном каматом. Готовински и кредити за рефинансирање у износу од 50.000 до милион и по динара са роком отплате од шест до 12 месеци одобравају се са фиксном номиналном каматном стопом од 9,95 одсто. Уколико се клијент Сосијете женерал банке одлучи за износ од најмање 150.000 динара, на рок од 13 до 36 месеци, плаћаће фиксну номиналну каматну стопу од 15,45 одсто, док ће га задужење на период до 84 месеци коштати од 17,45 одсто годишње. Потрошачки кредити ће се и даље одобравати на рок од 12 до 60 месеци, уз могућност избора фиксне номиналне каматне стопе која се креће од 16,95 одсто годишње, навела је та банка.
Nek oni nama obezbede cene nasih proizvoda i jeftinije kredite i mi bi vozili Evro 5 tarktore i kombajne ,a ne ajmo primenjivati tamo gde je to nemoguce uvek se sa nama eksperiimentise
Druze i da se to ostvari za 20g mi smo opet najebali.Masovno se uvoze masine i sad oni od jedared da kazu zabrana njihovog koriscenja.Ali moguce je i to,nenormalni su oni i nema kraja njihovom cinizmu i bezobrazluku.