Vesti i obaveštenja

Ima ga u svim tkivima kad se unese zarazena hrana.
I jos nesto , zitarica moze na oko izgledati potpuno zdrava , a da sadrzi veliku kolicinu tox. a isto tako moze biti pobudjala a da to nije aspergilus nego sasvim druga gljivica koja ne luci aflatox.
 
Pa kakve su posledice po ljudski organizam ako pojedes meso takve zivotinje koja je hranjena sa toksicnim zitaricama???Dali mora da znaci da ce doci do kazrcinoma ??Koje su verovatnoce??
 
Pa kancerogen jeste , ali ovolika halabuka je skroz nepotrebna.
To nije toksin koji izaziva akutne probleme tj. sad si ga uneo i sad ce izazvati zdravstvene probleme.
Unosenjem u duzem vremenskom periodu talozi se u organizmu (najcesce jetri) i tek onda moze biti problematican.
 
Ovo sto sada rade sa mlekom ova zuta bagra sve nas poljoprivrednike mnogo ce kostati.Sta nam radi ovaj Djilas sa njegovim pajtosima?Ko je ovaj jesic,ciji je on,koje je mleko on do juce pio pa mu ova pamet curi iz njegovog pametnog mozga?Ne vredi im nista razbi ih ovaj Vucic sa njegovim seikom.Dali nije ovo sa mlekom u vezi ove nove afere sa polj.zemljistem oko N Sada.Dragi moji poloprivridnici ne verujmo nikom dok se sve ne okonca,ovo je po mom misljenju cista politikai to dnevna.Najveci gubitnici ce biti proizvodjaci mleka.
 
@Krlemrle
Nista time neces resiti , gljivica aspergilus napada sve vrste zitarica a ne retko se moze naci u podzemnim plodovoma tipa krompir , kikiriki...
U kisnoj 2010 je bio veliki nalaz afla tox. na psenici samo sto tada niko nije dizao ovoliku buku.

Postićićeš jer ječam, tritikale i ovas možeš da oprskaš u cvetanju određenim preparatima protiv buđi i gljivica - Zamir, Bumper... To je kod mene neizostavna agrotehnička mera.
Inače, mikotoksina ima u principu svuda gde ima buđi. Postoje buđi koje se smeju jesti i one koje ne bi trebalo. Da bismo ih razlikovali treba čitavu jednu nauku da izučimo. Slično je i sa jestivim, nejestivim, otrovnim i smrtonosno otrovnim pečurkama. Ja sam upravo iz tih razloga prestao da proizvodim i jedem domaći zreli, plesnavi sir, jer čak i kada bih detaljno proučio nekoliko knjiga o toj tematici ne bih se upuštao u rizik jer nisam stručan.

- - - - - - - - - -

Ovo sto sada rade sa mlekom ova zuta bagra sve nas poljoprivrednike mnogo ce kostati.Sta nam radi ovaj Djilas sa njegovim pajtosima?Ko je ovaj jesic,ciji je on,koje je mleko on do juce pio pa mu ova pamet curi iz njegovog pametnog mozga?Ne vredi im nista razbi ih ovaj Vucic sa njegovim seikom.Dali nije ovo sa mlekom u vezi ove nove afere sa polj.zemljistem oko N Sada.Dragi moji poloprivridnici ne verujmo nikom dok se sve ne okonca,ovo je po mom misljenju cista politikai to dnevna.Najveci gubitnici ce biti proizvodjaci mleka.

To je teranje inata oko svakog mogućeg pitanja i problema koji bi se pojavio. Taj sukob je najočigledniji u odnosima Vlada R. Srbije protiv Vlade AP Vojvodine(taj Ješić - kako se zove) i takođe u odnosima Vlada R. Srbije protiv Grada Beograda(Đilas), a sve na štetu naroda - medijski nemoćnog seljaka(proizvođača) i zbunjenog radnika(potrošača).
Najsličnija analogija sa datom situacijom je kad se dva čobana potuku motkama preko magarčevih leđa. Koji god čoban da izgubi u tuči, magarac je taj koji će dobiti batina više od obojice zajedno.
I nemojte da ste smešni, vi drage kolege, da stajete na neku od strana i pravite ovde pometnju i neslogu. Mogao bih da razumem(ne i da opravdam) samo ako ste članovi neke neke političke stranke i od toga izvlačite debeeelu korist. Svi ti političari(sa obe sukobljene strane) bi vas pustili niz vodu bez trunke savesti!

Ovu priču o čobanima i magarcu ispričao mi je moj, sada već pokojni, nastavnik istorije u osnovnoj školi. Isti taj mudri čovek me je naučio i da kod svakog istorijskog događaja razlikujem uzrok i povod. U ovom slučaju prisustvo aflatoksina u namirnicama je samo povod za nešto drugo što se valja iza brega.

Još jednu veliku mudrost sam naučio od jednog takođe pokojnog sveštenog lica: "Poluistina je opasnije oružje đavolovo od čiste laži".
 
Poslednja izmena:
Ma koliko nesto nije ok sa mlekom to je kamilica za ove cokoladice sa oznakom tomahauk koje smo dobijali 6 meseci 1999 gidine.Vojvodjani urazumite ove iz pokrainske administracije,najebacemo svi ako im dozvolimo da se prepucavaju preko nasih ledja.
 
Sta god bilo,dobro iz svega ovga nece biti...Neko ce izvuci deblji kraj a to ce biti seljak,nazalost. Jedni kazu nije stetno taj aflatoxin, dok drugi iznose da je veona toxican...Jedno je sigurno da je kukuruz negde zaista zarazen i *da ga stoga trosi ali to bi trebalo da se izrazi ako je jako otrovan i na samoj stoci...treba da se i zivotinje masovno razboljevaju a ta vest ce ako bude tako brzo izaci u javnost...samo malo da pricekamo, pa cemo videti ko je bio i ostao u pravu? seljaci ili monopolisti
 
Pa ljudi moji bilo je i ranijih godina susa,pa kakva je bila 2003?!,jel ste je zaboravili,bila je gora od lanske i niko nije pominjao alfatoksine.Ja sam uveren da se ovo radi kako bi se spustila cena kukuruzu,kreirala cena zitu od 18 do 20 din,sto znaci da na jesen kukuruz ce biti od 16 do 18 din bez obzira kakva godina nas ceka.Za soju imam informacije koje su 80% tacne da ce soja biti 400e/t,pa vi gledajte sta cete sejati i koliko uloziti,bice ovo teza godina od prosle!!!
 
Stanislave previse usko gledate,ipak su mlekari ovde najvise na udaru,a ne ratari zbog kukuruza...ovde ce prvenstveno doci do pada cena mleka....i u Srbiji i u RS...mada je kod nas proglaseno da je mleko domacih proizvodjaca iz RS zdravo i ako se to iskoristi kao dobra propaganda da narod kupuje domace a ne uvozno moze biti i neke koristi od toga.
 
Naprotiv,moje glediste je mnogo sire od tvog,pa mlekare se podrazumevaju,a hrana je kljucni faktor proizvodnje mleka,to je usko povezano i prati jedno drugo...,vi mislite kako hocete,ali zapamtite ovu stranicu,pa je na jesen svi pogledajte da li sam bio u pravu ili ne!!!
 
Ta prica o losem kukuruzu je pocela jos u oktombru 2011 ali eto kukuruzu je bila solidna cena sve do skora kad je otisla dole...ovo je sve igra da se obori cena i uveze nesto drugo dok se narodu zamazuju oci otrovnim mlekom....ludost..nazalost samo mi seljaci gubimo u toj vrteski..i ratari i stocari...svake god se nesto drugo desi...nisam imao nista protiv Vas samo sam izneo svoje misljenje..:ppozdrav:
 
Kukuruz su uspeli da obore,mleko je sledece na udaru...pitam se hoce li i u prodavnicama da pojeftini ili ce opet da nadrlja obican svet jer ce da placa mnogo,obican seljak jer ce da proizvodi ispod cene...a neko treci ce da trlja ruke kao i po obicaju.
Gledam one uredbe za mehanizaciju,i cudim se,nije mi jasno kako mogu biti takvi da jednostavno ne zele pomoci,ako vec daju subvenciju da se pomogne mali poljoprivrednik sto nisu te procente dali tipa 60-70%,ljudi koji rade manje zemlje bi uspeli da obnove tu mehanizaciju,ovako praktiicno drzava taj novac odma uvlaci cim oni kupe masinu preko pdv-a jer ne verujem da ti manji poljoprivrednici su u sistemu...zalosno po meni,ne dotice me direktno uredba ali mi zao tih ljudi koji se bore i rade isto kao i mi tu na severu,a prakticno nista im nece dati,a pricace kao da su sve dali.
 
Ako zelimo da sagledamo situaciju pravedno onda neko ne da treba da da ostavku vec treba ici u zatvor pod hitno.
Ljudi mogu lagati ali cifre nikad ne lazu. Nemojte misliti da je ovo igra. Skoro svi smo protiv GMO a ovi aflatoksini su nesto sasvim slicno.
Ne udaraju danas ili sutra ali itekako znaju da nas uniste za nekoliko godina.
Manite se politike crveno-crnih i zutih politicara ovo je jako ozbiljna stvar i trebalo bi testirati jos u par navrata i mleko i meso ako je potrebno i onda sagledati cinjenice. U slucaju pozitivnih rezultata treba od A do SH pohapsiti. Kad ce vec jedan put u ovoj drzavi neko da radi svoj posao valjano.
 
Ja tu nešto ne razumem. Ako je krava jela kukuruz zaražen sa aflatoksinima, i sad su u njenom mleku nađeni ti aflatoksini, šta će biti sutra? Odnosno, da li će ti toksini nestati iz mleka kad krava prestane da se hrani sa zaraženim kukuruzom? Ko sad garantuje da te krave više neće uopšte doći u dodir sa takvim kukuruzom? Da li uopšte neko može garantovati da postoji skladište kukuruza gde nema zaraženog, kad to već nije proveravano prilikom prijema kukuruza u silose? Da li su se ti toksini zadržali i u samoj kravi (a ne samo u mleku), i ako jesu da li će u mleku takve krave uvek biti toksina?
 
Nazad
Vrh