Vesti i obaveštenja

kako god okreneš kultura ,arhitektura ,pa i kuhinja sve se to drastično razlikuje od svega onoga južnije od dunava
[h=1]Војводина највећи извозник у земљи[/h] 08. фебруар 2013. | 11:02 | Извор: Танјуг

vojvodina_polje_2_130x55.jpg
НОВИ САД, БЕОГРАД - Највеће учешће у извозу Србије у протеклој години имао је регион Војводине - 36,4 одсто, док је највеће учешће у увозу имао Београдски регион - 44,1 одсто, показали су подаци Републичког завода за статистику (РЗС).
После Војводине, највеће учешће у извозу имао је Београдски регион - 24,1 одсто, Регион Шумадије и Западне Србије - 23,6 одсто, Регион Јужне и Источне Србије - 13,4 одсто, а око 2,5 одсто извоза је неразврстано по територијама. Највеће учешће у увозу, после Београдског региона, имао је Регион Војводине - 30 одсто, Регион Шумадије и Западне Србије - 14,1 одсто, Регион Јужне и Источне Србије - 7,8 одсто, а око четири одсто увоза је неразврстано по територијама. Извоз и увоз по регионима дат је према седишту власника робе у моменту прихватања царинске декларације. То значи да власници робе, по царинском закону, могу бити произвођачи, корисници, извозници или увозници робе. Ту чињеницу треба имати у виду приликом тумачења података по регионима. На пример, увоз нафте и гаса, највећим делом се обухвата у регионима Војводине и Београда, а то су енергенти за укупну територију Србије, навео је РЗС. Према одсецима Стандардне међународне трговинске класификације, у извозу највеће учешће имали су житарице и производи од њих са 838 милиона долара, електричне машине и апарати - 831 милион, обојени метали - 673 милиона, друмска возила - 605 милиона и поврће и воће - 539 милиона. Првих пет одсека са највећим учешћем у увозу били су нафта и нафтни деривати са 1,88 милијарди долара, друмска возила - 1,17 милијарди, природни гас - 1,1 милијарда, електричне машине и апарати - 819 милиона долара и медицински и фармацеутски производи - 708 милиона. Одсек неразврстана роба, у који се укључује и роба на царинском складишту, има учешће у укупном увозу 7,9 одсто.
 
Šta mislite oće li biti para za subvencije ?[h=1]Veterani dobili Srbiju u Strazburu[/h]://www.kurir-info.rs/sud-u-strazburu-odbio-zalbu-srbije-i-presudio-u-korist-veterana-clanak-647095
 
marko - rekoh samo kakava je ind. u B. Palanci. Mislis li da su u Americi vlasnici fabrika samo Ameri, u Nemacoj samo Nemci...? Sasa P - nije mi jasno sta ces dobiti odgovorom koliko ko ima stanovnika a i nebitno je. Vratimo se temi.
 
Gledam ove slike masina sa licitacije pa mi nije jasno zasto prodaju John Deere stare desetak godina? Jedan Torpedo im bio dobar 20 i kusur godina a ovi Deerevi odradili desetak i dosta. Jel imaju kakvi problema s njima ili ih jednostavno hoce zamjeniti? Da sam blize svakako bi doso ima zanimljivih stvari
 
Republika, to jeste njeno Ministarstvo poljoprivrede, pod svoje je uzela 12 poljoprivrednih stručnih službi u Vojvodini i enološku stanicu, što je, po rečima nadležnih u Pokrajinskom sekretarijatu za poljoprivredu, učinjeno kršenjem Zakona o utvrđivanju nadležnosti AP Vojvodine i nepoštovanjem odluke Ustavnog suda Srbije.Naime, u četvrtak, 7. Febrauara, Vlada Srbije donela je odluku o imenovanju članova upravnih odbora svih poljoprivrednih stanica u Srbiji, pa i u Vojvodini.
U Pokrajini kažu da tom odlukom, ne samo da je prekršen zakon i ne samo da je počeo prvi atak na nadležnosti Vojvodine već je Vojvodina ostala bez para, to jest skupocene opreme i programa u koje je nekoliko godina ulagala, a u pitanje je dovedeno i dalje finansiranje 12 savetodavnih stručnih službi, enološke stanice i njihovih devedeset zaposlenih. Naravno, sve na štetu vojvođanskih poljoprivrednika i vojvođanske poljoprivrede jer im stručne službe nisu na usluzi samo savetima o proizvodnji na njivma i u štalama nego su pod njihovom kapom i prognozno - izveštajna služba, ogledna polja i voćnjaci, bave se i papirologijom, koja paorima često zadaje glavobolje...
Odlukom Vlade Srbije poništene su i odluke Pokrajinske vlade, a sve su prilike, za Vojvođane to neće biti prvi i jedini udarac jer, kako saznajemo, republička administracija ima nameru da na svoju vodenicu okrene i pitanja drugih institucija za koje je nadležna Pokrajina, najpre onih iz oblasti šumarstva.
Elem, osnivačka prava nad 12 poljoprivrednih stručnih službi i jednom enološkom stanicom u Vojvodini trebalo je da preuzme Pokrajina, o čemu je njena Vlada 26. Septembra 2012. Donela odluku, u skladu sa Zakonom o utvrđivanju nadležnosti APV iz 2009. Godine. U tom zakonu jasno piše da AP Vojvodina preuzima osnivačka prava nad poljoprivrednim službama osnovanim na njenoj teritoriji, kao i da osniva prognozno - izveštajnu službu. Te odredbe Zakona Ustavni sud Srbije, kada se bavio nadležnostima Vojvodine, nije osporio.
Međutim, kada je vojvođanska vlada donela odluku o preuzimanju nadležnosti nad poljoprivrednim stanicama, oglasilo se Ministarstvo poljoprivrede uz obrazloženje da se jednostranim aktom ne mogu preuzeti osnivačka prava, imajući u vidu da je u pitanju imovina Republike Srbije koja se u skladu sa Zakonom o javnoj svojini ne može preneti onako kako je učinjeno odlukom Vlade Vojvodine. To saopštenje, međutim, napisano je nemušto i nije do kraja razjašnjeno otkud su poljoprivredne stanice predmet Zakona o imovini, a kao prepreka na relaciji Republika–Pokrajina pojavilo se i tumačenje zakona kojim se bavi Agencija za privredne registre. Naime, ona je odbila da upiše prenos osnivačkih prva na Pokrajinu dok se, shodno Zakonu o privrednim društvima, ne zaključi sporazum s Republikom o prenosu kapitala. Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu je odmah reagovao, poslavši Ministarstvu poljoprivrede ugovor o prenosu kapitala, međutim, ono o tome ćuti još od početka novembra prošle godine. Pomenimo, te poljoprivredne stanice upisane su u APR - u kao društva s ograničenom odgovornošću, čiji je kapital u potunosti državni. Recimo i to da njihov osnivač zapravo i nije Republika već su ih stvarali srezovi, opštine, kombinati..., ali je tako rečeno zakonom s početka devedesetih godina prošlog veka. Kako god, pare za poljoprivredne stanice u Vojvodini nije davala ni Republika, ni opštine ni bilo ko drugi do Pokrajina. A ona je iz svoje kase godišnje izdvajala 150 miliona dinara za njihovo finansiranje, za Prognozno - izveštajnu službu davala je oko 90 miliona...
 
Ljudi, izvinite ako ovo nije tema, ali nisam nigde našao a baš me kopka ova vest koju sam iznenada pre desetak dana saznao, a to je da se povlači iz upotrebe Dizel D2. Na privatnim pumpama ga više nema, jedino koliko sam razumeo na NIS-ovim a i oni se polako pripremaju da zavrnu slavinu. Ja slučajno pitao na pumpi da se pripremim polako, kad ono ćorak. Očigledno je da ćemo za dalje da sipamo Euro Dizel u traktorima, ako zaista stavljaju tačku na D2. Da li neko zna šta će biti i sa nama a i sa onim starim kamionima koji idu na ovo gorivo? Jurimo evropski standard a pošli smo od goriva, umesto od motora...nakupovali smo se traktora koji idu na D2 i sad kad se sjebu zbog neadekvatnog goriva, opet smo mi krivi ili...?
 
Pa zar nije svejedno sta sipas tj. cak i bolje jer je eurodizel kvalitetniji,cistiji?
Ja sam isto nesto nacuo ali sve je rekla kazala da na pumpama ima jos odredjena kolicna i to ce biti to,e sad vec ide neka prica da ce biti neki d1 za poljoprivredu uz neke potvrde ali nista nije proverena informacija.
 
Pa ja se baš i ne razumem, znam da je čistiji, nema parafin pa se i ne zgrušava pri niskim temperaturama, ali isto znam da je euro suvlji pa bi trebalo dodati ulje da bi podmazao, a i ako je motor predvidjen za D2 zašto bih sipao euro? Koliko ćemo ranije da radimo generalku zbog ovog dizela? Ja bih baš voleo da čujem odgovor od nekog ko se razume u ovu tematiku, kako će se ponašati motor, pumpa? I koliko će se povećati potrošnja u oranju recimo, dosta je ređi ovaj euro?
 
@sale 307

Pa Sale sigurno postoji u traktorima adekvatna tema za to pitanje, a tamo je urednik strucnjak za te stvari.
 
Nazad
Vrh