Tako bi i naši trebali da su pametni kao što nisu za robu iz Albanije,EU...
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Napomena: This feature currently requires accessing the site using the built-in Safari browser.
Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović rekao je da Srbija, povodom uvećanih hrvatskih taksi za srpsku robu, sprovodi svoje mere u cilju zaštite države.
- Dok ne promene svoju odluku o uvećanim nametima za srpsko voće i povrće, nema razgovora. Mi svoje mere sprovodimo u cilju zaštite naše države - rekao je Nedimović za Blic.
Prema saznanjima lista, Srbija je od petka (4. avgusta 2017. godine), pored voća i povrća, rigoroznim kontrolama podvrgla i sve druge proizvode iz Hrvatske, a procedura laboratorijskog ispitivanja traje 30 dana.
Kako navodi Blic, Uprava carina je dobila zadatak da pored fitosanitarnih i veterinarskih provera radi i laboratorijske analize svih proizvoda, pa je zbog dužine okončanja njihovih provera, a to je mesec dana, izvesno da mnogi proizvodi neće završiti na rafovima, već će propasti.
List piše da je to odgovor srpskih vlasti na odluku hrvatskog ministarstva poljoprivrede koje je 15. jula povećalo uvoznu taksu za 22 puta na voće i povrće koje dolazi iz zemalja koje nisu članice EU.
Navodi se i da će se ovaj scenario primenjivati sve dok se ne oglasi Evropska komisija, odnosno ne suspenduje hrvatsku meru, koja je suprotna Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju.
...
link
Ministarstvo poljoprivrede Hrvatske izmenilo je Pravilnik o inspekcijskom nadzoru i kontroli usklađenosti voća i povrća s tržišnim standardima čime je naknada za fitosanitarnu kontrolu uvoza te robe vraćena na raniji iznos od 90 kuna, odnosno 12 evra.
Nedavno izmenjenim Pravilnikom ta nakanada je uvećana 22 puta, na 2.000 kuna, odnosno 270 evra, što je izazvalo nezadovoljstvo zemalja regiona koje u Hrvatsku izvoze velike količine voća i povrća.
Ta naknada se plaća za svaku pojedinu vrstu voća i povrća u okviru jedne kontrole koju sprovode poljoprivredna i fitosanitarna inspekcija, a novi Pravilnik će biti sutra objavljen.
Podizanje naknade izazvalo je žestoke reakcije susednih zemalja koje nisu članice Evropske unije i koje su najavile ozbiljne kontramere.
U saopštenju hrvatskog Ministarstva poljoprivrede navodi se da je sa susednim državama dogovoreno da od sutra nema trgovinskih blokada na granicama.
Takođe, u saradnji sa susednim državama Ministarstvo poljoprivrede Hrvatske analiziraće cene naknada inspekcijskog nadzora u okruženju kako bi se osigurala zaštita potrošača i konkurentan položaj poljoprivrednika na način koji neće ometati trgovinsku razmenu.
U Ministarstvu poljoprivrede Hrvatske očekuju brzi sastanak na temu korišćenja agrohemijskih sredstava koja nemaju odobrenje u Evropskoj uniji.
...
link