Vesti i obaveštenja

Svaka cast pa bar vi imate prave odbornike koji odlucuju po vasoj meri.
 
"Uostalom, mogli smo mi da proizvodimo stočnu hranu, a oni neka tove svinje" dodao je kikindski poljoprivrednik Dragan Kockar.


Ja zaista ne znam dokle više crtati.

Ovo ne biva ! Kapak, ende, šlus.

Moglo je dok se oralo volovima i vrlo konjima, danas ne.

Za tri godine će i uljare početi zakupljivati zemlju da bi sejale suncokret i repicu, šećerane to već rade manje ili više (i)legalno.

Da bi se opstalo u poslu mora biti upotpunjen proces od njive do trpeze.

Imaš njive, trebati i stoka i klanica ili mlekara.
 
Svo to zemljište je otišlo lokalnim tajkunima.Kakav (p)tenins,arapi i ostali.To su priče za malu decu i one koji još veruju u deda mraza.
 
A mi sa stokom prvo moramo imati predanu zivu vagu, pa predane papire pa tek sledece godine ides da vidis koliko su se smilovali. A sta je on investirao da dobije zemlju i cije je to poznanstvo da ga se uvuce u pricu dok zaslepljeni vide bice kasno.
 
To je prijatelju jer: "Ideš da vidiš koliko su se SMILOVALI !"

Promeni pristup, budi preduzetnik, investitor, radi na angro, nemoj moliti milost, pa će te i "Oni" gledati drugim očima.


@Zorane

Комисија је дугорочни закуп пољопривредног земљишта до сада одобрила за седам домаћих компанија из сектора прехране и прераде. Може се видети да међу њима нема неких од највећих земљопоседника у Србији, попут Матијевића, Мишковића или Костића и других досадашњих закупаца великих државних парцела. Иако су, по незваничним информацијама, такође конкурисали за државне парцеле, надлежни истичу да су многи одбијени јер се у обзир узети и количина земљишта коју компаније имају у власништву или закупу. Дозволу су начелно добили:
– Винарија „Левач” (Параћин): прерада јабука и производња сирћета, ракије и вина од јабуке
– „Генеза” (Кањижа): прерада поврћа
– ЈСО (Нови Бечеј): прерада уљане тикве и производња тиквиног уља
– „Микротри” (Пећинци): прерада јабуке и производња чипса од јабуке
– „Јакума” (Смедерево): прерада малине
– Винарија „Алексић” (Врање): прерада грожђа и производња вина
– „Фејеш” (Кањижа): прерада поврћа

http://www.politika.rs/scc/clanak/385541/Tenis-zakupio-zemlju-u-Kikindi-i-Zrenjaninu



Čak dve firme iz Kanjiže, mašala komšije, mašala.

 
Pa jel nismo dovoljni investitori sto moras da okrenes gomilu novca da bi imao za zivot. I kako da budes investotor pored ogromne korupcije u svakoj samoupravi.
 
Zato i kažem promeni pristup temi.

Umesto "okretanja gomile novca" prikaži visinu ulaganja egzaktnim brojkama gledano kroz ceo investicioni ciklus u trajanju od 30 godina.

Umesto "da bi imao za život" izražavaj se u broju radnika i radničkih zarada na godišnjem nivou, po potrebi pomeni i članove porodica koje izdržavaju radnici.

Sve u svemu, raditi treba i na sebi i sopstvenom nastupu.
 
Šta će čovjek , nije mu cilj da sije kukuruz u Srbiji da bi hranio diabroticu , žičnjak i plamenac , nego svinje , a što se tiče soje , hoće samo da sam proizvede hranu za svoje svinje istu onakvu kakvom svoje svinje hrane i ostali Srpski farmeri .
 
Ima li negde informacija da je Turska zabranila uvoz robe iz zemalja koje imaju veze sa Fetulahom Gulenom?Izmedju ostalih tu je Bosna i Hercegovina preko koje je vecina psenice i suncokreta,proizvedenih u Srbiji zavrsilo na turskom trzistu.Ova zabrana trgovine vec utice na cenu psenice kod nas,sta li ce napraviti sa cenom suncokreta ako znamo da je "Bimal" znacajno pomrsio cenu "nasim" uljarama u zadnje dve godine?U svakom slucaju ostajemo uskraceni za jedno ogromno trziste i samim time prepusteni "domacem" terenu. Srećno nam svima,trebaće nam sreća ove godine.
 
To bi bio veliki udarac za poljoprivrednke. Cijene kukuruza , pšenice , junetine drugih proizvoda imale su bar 10 ako ne 15% vše cijene ovde zbog izvoza u Tursku . U okruženju , Srbja ,Hr uticalo je bar 5% na cijenu . Mislim da Bimalovi proizvodi nisu većinski išli tamo nego u EU.
 
Od traktora do tableta - Inovativna IT rešenja kao savremena podrška poljoprivredi -- izvor ekapija.com

Saradnja poljoprivrede i IT sektora možda je nekada zvučala kao naučna fantastika, ali danas sve više postaje svakodnevica. Nova softverska i hardverska rešenja primenjuju se na njivama, u voćnjacima ili plastenicima, i doprinose poboljšanju prinosa, lakšem praćenju proizvodnje ili unapređenju prodaje. Takozvana pametna ili precizna poljoprivreda je sve popularnija tema, kako među agrarnim stručnjacima, tako i među IT ekspertima, a mnogobrojni investicioni fondovi finansiraju projekte, najčešće startap kompanija, koji podrazumevaju upravo povezivanje dve donedavno vrlo udaljene delatnosti.


Primera je mnogo, pa se tako rešenje kompanije LOGIT solutions pod nazivom Agremo (ranije poznat kao AgriSens) primenjuje već neko vreme, i to širom sveta. Reč je o sistemu koji omogućava da se pomoću dronova snimaju i analiziraju velike poljoprivredne površine, a za ovu inovativnu tehnologiju u aprilu su nagrađeni i priznanjem Aurea koje dodeljuje eKapija. Na nedavnom završenom konkursu NLB banke specijalnu nagradu za doprinos digitalizaciji organske poljoprivrede dobio je Nikola Šijan i njegov projekat DigiKmet, a kompanija Japan Tobacco International (JTI) najavila je uvođenje novog sistema koji će pomoći u borbi protiv ilegalne trgovine duvanom - satelitski nadzor polja duvana.

Čak i budući mladi preduzetnici prepoznali su vezu između poljoprivrede i IT sektora. Tako su pobednici nacionalnog takmičenja za učeničku kompaniju, koje već godinama organizuju Dostignuća mladih u Srbiji (Junior Achievement), na nedavnom evropskom takmičenju predstavili takozvane pametne košnice sa ramovima u koje su ugrađeni mali kompjuter, mikrofon i senzori.

Upravljanje usevima, meteo prognoze...

Zoja Kukić, direktorka Startit-a i jedan od osnivača organizacije SEE ICT, kaže u razgovoru za eKapiju da se IT svet i poljoprivreda udružuju na zaista različite načine. Prvi korak su svakako softveri za upravljanje usevima, podsetnici za različite akcije, evidencija aktivnosti i slično.

- Tu su i proizvodi koji pomažu prodaju proizvoda, koji su sada sve popularniji i u Srbiji, poput Moje pijace, Zelenoo... Pored toga, imamo različite analitičke alate koji kombinuju hardver i softver, poput kamera kojima se utvrđuje kvalitet zemljišta ili stanje biljaka, kao i one koji pomažu pri samom radu, na primer dronove koji skeniraju useve ili raspršuju određene materije - navodi naša sagovornica.

...
link
 
Nakotilo se programera i menadzera pa kopaju gde god mogu da uvaljaju svoje proizvode koji postoje samo na elranu. Jos kad napisu to "unapredjenje proizvodnje"... Usracu se
 
Nazad
Vrh