Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Napomena: This feature currently requires accessing the site using the built-in Safari browser.
Otvaraju se vrata Tenisu za navodno kontrolisanu proizvodnju GMO na zakupljenoj zemlji.
Saradnja poljoprivrede i IT sektora možda je nekada zvučala kao naučna fantastika, ali danas sve više postaje svakodnevica. Nova softverska i hardverska rešenja primenjuju se na njivama, u voćnjacima ili plastenicima, i doprinose poboljšanju prinosa, lakšem praćenju proizvodnje ili unapređenju prodaje. Takozvana pametna ili precizna poljoprivreda je sve popularnija tema, kako među agrarnim stručnjacima, tako i među IT ekspertima, a mnogobrojni investicioni fondovi finansiraju projekte, najčešće startap kompanija, koji podrazumevaju upravo povezivanje dve donedavno vrlo udaljene delatnosti.
Primera je mnogo, pa se tako rešenje kompanije LOGIT solutions pod nazivom Agremo (ranije poznat kao AgriSens) primenjuje već neko vreme, i to širom sveta. Reč je o sistemu koji omogućava da se pomoću dronova snimaju i analiziraju velike poljoprivredne površine, a za ovu inovativnu tehnologiju u aprilu su nagrađeni i priznanjem Aurea koje dodeljuje eKapija. Na nedavnom završenom konkursu NLB banke specijalnu nagradu za doprinos digitalizaciji organske poljoprivrede dobio je Nikola Šijan i njegov projekat DigiKmet, a kompanija Japan Tobacco International (JTI) najavila je uvođenje novog sistema koji će pomoći u borbi protiv ilegalne trgovine duvanom - satelitski nadzor polja duvana.
Čak i budući mladi preduzetnici prepoznali su vezu između poljoprivrede i IT sektora. Tako su pobednici nacionalnog takmičenja za učeničku kompaniju, koje već godinama organizuju Dostignuća mladih u Srbiji (Junior Achievement), na nedavnom evropskom takmičenju predstavili takozvane pametne košnice sa ramovima u koje su ugrađeni mali kompjuter, mikrofon i senzori.
Upravljanje usevima, meteo prognoze...
Zoja Kukić, direktorka Startit-a i jedan od osnivača organizacije SEE ICT, kaže u razgovoru za eKapiju da se IT svet i poljoprivreda udružuju na zaista različite načine. Prvi korak su svakako softveri za upravljanje usevima, podsetnici za različite akcije, evidencija aktivnosti i slično.
- Tu su i proizvodi koji pomažu prodaju proizvoda, koji su sada sve popularniji i u Srbiji, poput Moje pijace, Zelenoo... Pored toga, imamo različite analitičke alate koji kombinuju hardver i softver, poput kamera kojima se utvrđuje kvalitet zemljišta ili stanje biljaka, kao i one koji pomažu pri samom radu, na primer dronove koji skeniraju useve ili raspršuju određene materije - navodi naša sagovornica.
...
link