Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Napomena: This feature currently requires accessing the site using the built-in Safari browser.
Poljoprivredna domaćinstva koja gaje povrće i cveće ekonomski su najjača i imaju najveći zarađivački potencijal, ali se samo 1,4% seoskih gazdinstava bavi ovom proizvodnjom. Dragovan Milićević, ekonomista, u svojoj analizi navodi da je osnovna karakteristika srpske poljoprivrede niska ekonomski dodana vrednost po domaćinstvu.
- Najveći zarađivački potencijal je kod proizvodnje povrća i cveća, prosečna ekonomska vrednost gazdinstava specijalizovanih za ovu proizvodnju je 10.829 EUR. Na dnu lestvice, po prosečnoj ekonomskoj snazi, nalaze se gazdinstva specijalizovana u proizvodnji vinove loze i voća - naveo je Milićević.
On je dodao da je pravo pitanje zašto se samo 1,4% domaćinstava bavi povrćem i voćem jer s klimatskog aspekta i aspekta kvaliteta zemlje Srbija ima izrazito povoljne uslove za gajenje ovih kultura.
Veća gradnja plastenika s kontrolisanim uslovima znatno bi povećala ponudu povrća na tržištu i skratila sezonu kad se povrće uvozi, odnosno kad trgovci na povećanu tražnju reaguju uvozom.
- To je naročito izraženo kod paradajza, kupusa, krastavaca i paprike kao najznačajnijih uvoznih povrtarskih kultura. Bez obzira na relativno velika ulaganja, novac se vraća u proseku treće godine od zasnivanja pune proizvodnje - istakao je on.
...
Predsednici pet država koje čine Evroazijsku ekonomsku uniju odlučili su da otpočnu pregovore sa Srbijom o formiranju zajedničke zone slobodne trgovine. To bi trebalo da stvori uslove za bescarinski izvoz srpskog "Fiata", ali i sireva, šećera i drugih poljoprivrednih proizvoda. Uniju čine Rusija, Belorusija, Kazahstan, Jermenija i Kirgizija. Ugovor o slobodnoj trgovini već je potpisan sa Vijetnamom, a Unija pregovara sa Izraelom, Indijom, Egiptom i Iranom.
Sa tri članice Evroazijske ekonomske unije – Rusijom, Belorusijom i Kazahstanom – Srbija ima pojedinačne ugovore o slobodnoj trgovini, a sa Jermenijom i Kirgizijom o povlašćenom režimu trgovine.
Kada budu završeni najavljeni pregovori, novi ugovor potpisaće Srbija i Unija kao celina, saopšteno je posle sednice Vrhovnog saveta te organizacije u glavnom gradu Kazahstana.
- Ovo nije samo priča o "Fiatu", ovo je priča o svim vrstama robe koja će se naći na bescarinskom režimu trgovine. Cilj je da zadržimo postojeći nivo liberalizacije – 99% robe se nalazi na bescarinskom režimu. Drugi cilj je da povećamo, proširimo obim robe, koje izvozimo, na "Fiat", sireve i određene vrste poljoprivrednih proizvoda - rekao je Rasim Ljajić, ministar trgovine, turizma i telekomunikacija.
Dejan Delić iz Privredne komore Srbije istakao je da se početak, ali i završetak pregovora očekuje ove godine.
- Ne očekujemo ništa lošije, s obzirom na to da su uslovi da se oko 99% proizvoda već plasira bez carine. PKS će tražiti dalju liberalizaciju sa Evroazijskom ekonomskom zajednicom, posebno sireva, duvana i šećera - rekao je Delić.
...
Najebace ljudi ,tu ide unistavanje i "bezbedno" uklanjanje celog zapata.....
Samo da nam uzmu novce.U tom delu da bi kao sprečili širenje a kod nas kao preventivno.
Nije baš tako. A da je bolest zajebana, jeste. Da ce biti uklanjanja, biće. A biće i nadoknade, od strane države. Normalno da će biti po Šojićevom receptu - ,,polako sa plaćanje''