Vesti i obaveštenja

Dobro poznati damping. Uvezi jeftino i obori cenu domaćeg da domaći propadne a stranac dobije njegove kapacitete pa posle da taj propali domaćin radi kod stranca na svojem posedu.
 
Poljoprivrednici ogorčeni: Jedan ministar obećao jedno, drugi sprovodi drugo - izvor blic.rs

- "Svi smo mi u ovoj državi ubeđivali poljoprivredne proizvođače, posebno velike, da ne rade sa kešom, da otvore račune, da uđu u sistem PDV-a i da robu kupuju preko računa", kazao je Saković, dodajući da sada oni poljoprivrednici koji su kupili đubrivo preko računa ne mogu da ostvare pravo na podsticaje.
- Saković tvrdi da je poljoprivrednicima prethodni ministar u vreme predizborne kampanje, obećao da će svo đubrivo, koje bude nabavljeno i kupljeno preko računa, biti izjednačeno sa onim koje je kupljeno za keš.
- "Međutim, ta obećanja nisu sastavni deo uredbe koja je izašla i u ozbiljnom problemu se nalaze svi poljoprivredni proizvođači, koji su đubrivo kupili preko računa... Oni ne mogu da podnesu zahtev za podsticaj", tvrdi Saković.
 
Pozivamo Vas da prisustvujete manifestaciji DAN POLJA STRNIH ŽITA I OBILAZAK OGLEDA IZ ZAŠTITE BILJA, koji će se održati 11.06.2014. godine (sreda) u Vrbasu na oglednom polju, u10 časova, na putu Vrbas-Srbobran (prema autoputu)
 
izgleda da su i to radili uvozli meso i slali u rusiju
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2014&mm=06&dd=10&nav_id=859171

"Može se izvoziti sirovo meso sa kostima, polutke i četvrti mesa," naveo je Bugarski, u pauzi skupstinskog odbora za poljoprivredu.

On je objasnio da je Carinski savez, zbog pojave afričke kuge svinja u Litvaniji i Poljskoj prethodno zabranio uvoz mesa iz Evropske unije, a zbog toga je uradio i pregled našeg veterinarskog sistema i proizvođača i prerađivača mesa, koji imaju odobrenje za izvoz u Rusiju i zemlje Carinskog saveza.

"Naši proizvođači ih nisu ubedili, odnosno dokazi koje su naši proizvođači pružili ruskoj strani, nisu bili dovoljno čvrsti," napomenuo je Bugarski i istakao da te zemelje žele da uvoze meso od nas naročito zbog toga što, kako je naveo, "njihovo tržište sada vapi za svinjskim mesom," ali oni su tog stava da ne žele ništa gde se može posumnjati da ima problema sa mesom kao što je slučaj u zemljama EU.
 
Poslednja izmena od urednika:
Na poplavljenim područjima sigurno sejati samo žitarice - izvor blic.rs

- Prikupljeno je 500 uzoraka zemlje, dobili smo rezultate, radna grupa ih razmatra. Prvi rezultati su bili povoljni a nadamo se da će takvi biti i sledeći. Ratarske biljne vrste će moći da se zasnivaju na tim oranicama, a radna grupa još mora da analizira kakva je situacija sa povrćem - rekao je on novinarima nakon skupa "Inicijativa za bezbedno i održivo korišćenje pesticida".

Povrće spada, kako je objasnio, u one biljne vrste koje mogu da akumuliraju teške metale ukoliko ih ima u zemljištu, pa s te strane treba proanalizirati rezultate i dati prave preporuke.
 
Vest | Ekonomija
Promenite veličinu slova




11. jun 2014. | 10:51 → 17:54 | Izvor: RTV
Čitaj mi


[h=1]Zadrugari predlažu otkupnu cenu pšenice[/h]NOVI SAD - Otkupna cena pšenice ovogodišnjeg roda bi, prema kalkulacijama Zadružnog saveza Vojvodine, trebala biti 20 dinara i 71 para za kilogram – bez akumulacije, odnosno 22 dinara i 78 para sa 10 procenata zarade - na bazi prinosa od 4,5 tone po hektaru.
video_icon.gif

Kako je RTV-u rekao predsednik Zadružnog saveza Vojvodine, Radislav Jovanov, Zadrugari će tokom dana uputiti zahtev Vladi republike Srbije, Ministarstvu poljoprivrede i republičkim Robnim rezervama da interventno otkupe 200 hiljada tona pšenice kako teret otkupa ne bi spao isključivo na žitomlinske kuće.
psenica_660x330.jpg
morguefile.com

Zbog poplava i kiša uvećani su troškovi zaštite za oko deset hiljada dinara po hektaru po tretmanu, a bilo ih je dva kaže struka. To će uticati i na cenu kilograma hladnog žita koja je u ovom trenutku neizvesna.
Zbog nedostatka sopstvenog novca žitomlinske organizacije bi se mogle naći u problemu otkupa. Stoga je aktuelna inicijativa zadružnog saveza vojvodine da država otkupi 200 hiljada tona žita.
Podsetimo, prošle godine je država otkupila 56 hiljada tona po 20 dinara za kilogram ali ta količina nije presudno uticala na cenu.


 
Beračima maline 200 evra dnevno - izvor gdeinvestirati.com
Branje malina u pojedinim zemljama u inostranstvu plaćeno je čak i do 13 puta više nego u Republici Srpskoj.

Zbog toga se brojni stanovnici RS ne libe da pređu hiljade kilometara kako bi zaradili na sezonskim poslovima.

Predsednik Udruženja malinara RS Ljubiša Alempić rekao je za Glas Srpske da za kilogram ubranih malina berač u RS dobije od 0,5 do 0,6 KM, dok dnevnica iznosi 30 maraka.
 
Nazad
Vrh