Vesti i obaveštenja

bogami nezgodan trenutak im za izbore kolko seljaka tolko glasova pa to sve puta 2+ taste(ko ima i uspe da nagovori) pa se tu nakupi masa
a opet za koga glasat ili uopste ne izaci a znaju oni izracunati jer od toga oni zive
 
Slažem se, a li opet gledamo samo sebe. Šta je sa voćarima i povrtarima kako da se oni uklope u tu potrošnju 80 l/ha. Ta predložena(vidi se dobro ko je predložio)količina dovoljna je samo za neke ratarske kulture
 
Ma menjaju stranke ko kurva mušterije.Naš predsednik opštine bio grupa građana kad je izabran, pa postao DS,a sad naprasno SNS.Neće njihov krst biti lepši nego naš.Sve to na kraju Bog izjednači.
 
Ma nikako da reše da taj prelaz pređe u međunarodni.Trenutno je međudržavni i radi samo za velike naše ili Rumunske praznike.
 
evo kompletno pismo: Поштовани господине Гламочићу,Ја Вам пишем из Јаше Томић, општина Сечањ. Моја петочлана породица и ја живимо искључиво од ратарства и других примања немамо.
Покушавамо да се са сваком долазећом годином прилагодимо новим условима и захтевима које нам поставља Мин. Пољопривреде, Пореска управа, Социјално….деси се да и задње динаре из куће дамо да платимо порез и ПИО. Верујте да је јако тешко преживети, а камо ли напредовати.
Долазе на наплату накнаде за одводњавање, а канала нема у близини ни на 500 м док доста њива лежи под водом. Па ето и то платимо да што се каже дуга нигде немамо. Предпрошле године покрали нас складиштари (Транспетрол Сечањ), прошле године мали род због суше и наравно мизерна цена због афлатоксина (чиста политика) и ето ове године нас уништише монополисти са ценом сунцокрета.
Субвенције од 6000 рсд/ха директних давања, ма колико мале и неконкурентне са субвенцијама у окружењу, опет су нам нешто значиле. Наравно стигле су касно али су бар покриле камате за које смо се задужили да би купили репроматеријал за пролеће у недостатку правовременог стизања субвенција. Онда онај други део где смо плаћали пуну цену нафте, па нам је враћано 50рсд/литри. Ретко ко је сво право на то искористио јер једноставно нисмо имали пара за куповину. Ми смо фактички финансирали сами себе плаћајући пуну цену и онда чекајући да нам држава врати буквално наше паре. Па сами знате да је акциза без пореза на 1литар нафте око 50рсд.
И ево опет по промени министра опет се најављују нове мере. Место да нам се субвенције повећавају и праве нас конкурентнијим пољопривредницима из ЕУ ми идемо све даље у дубиозу самог опстанка. Када Закон треба да се мења због нас то је немогуће, а када се мења зарад откидања од нас и крпљења рупа у буџету онда је измена могућа.
У најавама које чујемо из медијске „тишине“ горе него што је владала за време Милошевића не наслућује се ништа добро. Укидате повраћаје за нафту и покушаће те да субвенционишете семе и ђубриво. На тај начин ми нећемо ни осетити субвенције јер ће се слити у руке продаваца, дистрибутера тог репроматеријала. Цена репроматеријала ће истог момента бити повећана и та разлика ће бити ти наши повраћаји.
Следећа ствар је укидање 6000рсд/ха директних давања и преусмеравање у инвестиције. Па ја ево питам Вас у које инвестиције? Ко од оног просечног фармера са пописа пољопривреде, који је рађен, може и сме да уђе у инвестиције типа трактора, силоса, хангара…или нечег већег. Знате ли Ви да људи немају да баце вештачко ђубриво, а не да купују тракторе. Немојте гледати 5% пољопривредника који се већ могу назвати тајкунима него погледајте све нас остале. Немамо ми сви у дворишту нове Јохн Деер тракторе, бесне џипове, нове Цласс комбајне и новчана средства за терање цена државног закупа у небеса.
Нисам имао намеру да Вас увредим, критикујем или ишта злонамерно већ само да Вам, ако могу, укажем на реално стање Српског сељака. Та разна удружења која излазе у јавност нису ни мерило ни представници праве већине сељака. У тим удружењима су заступљени одређени лобији и поједине велике газде које се форсирају и пробијају кроз њих.
Поштовани господине министре Гламочићу ево ја Вас позивам да будете гост мога газдинства и у разговору са осталим сељацима можда увидите где смо ми сада.
Унапред хвала на разумевању,
Ђорђе Гуран izvor:http://www.vaseljenska.com/misljenja/pismo-srbskog-poljoprivrednika-glamocicu-dacicu/
 
Početak rada Direkcije za nacionalne referentne laboratorije u Batajnici 2015. godine - izvor ekapija.com

Tokom 2014. godine bi, po planu, trebalo da se završe svi radovi i nabavi neophodna oprema za Direkciju za nacionalne referentne laboratorije u Batajnici, kako bi početkom 2015. počela sa ispitivanjima, pre svega mleka, izjavio je Tanjugu direktor Direkcije Slavoljub Stanojević.
......
Osvrnuvši se na višegodišnje kašnjenje sa početkom rada Direkcije, rekao je da je od početka ovog projekta - 2003. godine, Evropska unija opredelila značajna sredstva za te namene, pa je do sada u kompleks uloženo ukupno skoro devet miliona evra.
- Suštinski, od 2007. do 2012. nije bilo značajnih aktivnosti, odsustvo volje i želje da se nešto ozbiljnije radi dovelo je do toga da je Delegacija EU u jednom trenutku odlučila da od ukupno četiri, dva lota opreme otkaže -ukazao je Stanojević.

Ovo je za laboratorijua za kvalitet mleka važi za sada da će od 1 januara 2019 da se poštuje isti standard vezan za kvalitet mleka kao i u Evropskoj uniji. Pre toga je najavljeno da će 2015 doći do koraka između sadašnjih standarda koji se koriste i onih u EU. Ova vest je bila jutros u Jutarnjem programu RTS-a.
 
[h=2]PIŠEM, PIŠEM ...IPAK IMA NESTO OD DIKLOFENOVOG PISMA NASAO SAM NA PAR SAJTOVA[/h] subota, 11 januar 2014 10:59 | Napisao Petar Jovičić | | |
images
Pismo paora iz Banata: Ministre nemamo svi džipove i skupe kombajne! "Nemamo mi svi u dvorištu nove Džon Dir traktore, besne džipove, nove Class kombajne i novčana sredstva za teranje cena državnog zakupa u nebesa", napisao je Đorđe Guran. Ovim pismom želim da se obratim Gosp. Min. Glamočiću.




Poštovani gospodine Ministre: Ja Vam pišem iz Jaše Tomić, opština Sečanj. Moja petočlana porodica i ja živimo isključivo od ratarstva i drugih primanja nemamo. Pokušavamo da se sa svakom dolazećom godinom prilagodimo novim uslovima i zahtevima koje nam postavlja Min.Poljoprivrede, Poreska uprava, Socijalno….desi se da i zadnje dinare iz kuće damo da platimo porez i PIO. Verujte da je jako teško preživeti, a kamoli napredovati. Dolaze na naplatu naknade za odvodnjavanje, a kanala nema u blizini ni na 500 m dok dosta njiva leži pod vodom. Pa eto i to platimo da što se kaže duga nigde nemamo.

Predprošle godine pokrali nas skladištari (Transpetrol Sečanj), prošle godine mali rod zbog suše i naravno mizerna cena zbog aflatoksina (čista politika) i eto ove godine nas uništiše monopolisti sa cenom suncokreta. Subvencije od 6000 dinara po hektaru direktnih davanja, ma koliko male i ne konkurentne sa subvencijama u okruženju, opet su nam nešto značile. Naravno stigle su kasno, ali su bar pokrile kamate za koje smo se zadužili da bi kupili repromaterijal za proleće u nedostatku pravovremenog stizanja subvencija.

Onda onaj drugi deo gde smo plaćali punu cenu nafte pa nam je vraćano 50 dinara po litri. Retko ko je svoje pravo na to iskoristio, jer jednostavno nismo imali para za kupovinu. Mi smo faktički finansirali sami sebe plaćajući punu cenu i onda čekajući da nam država vrati bukvalno naše pare. Pa sami znate da je akciza bez poreza na 1 litar nafte oko 50 dinara. I evo opet po promeni ministra najavljuju se nove mere. Mesto da nam se subvencije povećavaju i prave nas konkurentnijim poljoprivrednicima iz EU mi idemo sve dalje u dubiozu samog opstanka.

Kada Zakon treba da se menja zbog nas to je nemoguće, a kada se menja zarad otkidanja od nas i krpljenja rupa u budžetu onda je izmena moguća. U najavama koje čujemo iz medijske „tišine“ gore nego što je vladala za vreme Miloševića, ne naslućuje se ništa dobro. Ukidate povraćaje za naftu i pokušaće te da subvencionišete seme i đubrivo. Na taj način mi nećemo ni osetiti subvencije, jer će se sliti u ruke prodavaca, distributera tog repromaterijala. Cena repromaterijala će istog momenta biti povećana i ta razlika će biti ti naši povraćaji. Sledeća stvar je ukidanje 6.000 dinara po hektaru direktnih davanja i preusmeravanje u investicije.

Pa ja evo pitam Vas u koje investicije? Ko od onog prosečnog farmera sa popisa poljoprivrede, koji je rađen, može i sme da uđe u investicije tipa traktora, silosa, hangara…..ili nečeg većeg. Znate li Vi da ljudi nemaju da bace veštačko đubrivo, a ne da kupuju traktore. Nemojte gledati 5% poljoprivrednika koji se već mogu nazvati tajkunima nego pogledajte sve nas ostale. Nemamo mi svi u dvorištu nove Džon Dir traktore, besne džipove, nove Class kombajne i novčana sredstva za teranje cena državnog zakupa u nebesa. Nisam imao nameru da Vas uvredim, kritikujem ili išta zlonamerno već samo da Vam, ako mogu, ukažem na realno stanje Srpskog seljaka.

Ta razna udruženja koja izlaze u javnost nisu ni merilo ni predstavnici prave većine seljaka. U tim udruženjima su zastupljeni određeni lobiji i pojedine velike gazde koje se forsiraju i probijaju kroz njih. Poštovani gospodine ministre Glamočiću evo ja Vas pozivam da budete gost moga gazdinstva i u razgovoru sa ostalim seljacima možda uvidite gde smo mi sada.

Autor: Jasatomic.org
 
Nazad
Vrh