Vesti i obaveštenja

ГМО компаније пишу српске законе!


dete-gm-soja-bolest-1361568224-272151.jpg

(portalmladi.com)

Осим измене Закона о ГМО, врши се и измена Закона о средствима заштите биља који је директно повезан са ГМО и неопходан да би се користили пестициди који иду уз ГМО. Промене закона су драстичне, а државну комисију сачињавају између осталог и биотехнолошке корпорације које производе ГМО (Dupont i Syngenta).

*Закон о средствима заштите биља*

У државној комисији за промену Закона о заштити биља седе: др. Мирослав Ивановић – менаџер за регистрације Сyнгента-Агро Лука Матић – менаџер за регистрације ДуПонт СРБ, Беград Ови чланови стручне радне групе су у директном сукобу интереса! У радној групи нема никог од представника пољопривредника нити независних еколошких удружења, иако се овај закон њих итекако тиче. Ако се овако настави, добићемо Закон који штити искључиво интересе корпорација! Иначе списак чланова је доступан јавности на увид: ЛИНК

Као што се може закључити из линка до сајта Министарства пољопривреде, овај закон спада у ширу област Биосигурности (ГМО). Нови нацрт Закона о заштити биља садржи низ одредби који су неповољни за српску пољопривреду:

а) међународни водичи и препоруке имају примат над националним правним актима! Цитирам: “Ради примене одредаба ст 6. и 7. овог члана користе се међународни водичи и препоруке” Одредбе закона требало би да се прецизирају углавном правилницима министарства, које доносе стручна државна тела, и они као научни радници користе водиче и препоруке. Не може у националном Закону да стоји да се за његово тумачење користе ‘међународни водичи и препоруке’, а да се чак не каже КОЈИ и ЧИЈИ.

б) корпорацијама се гарантује 10 година тајности за студије о безбедности супстанце! Цитирам: “Заштита података из става 1. овог члана се једино додељује када је први подносилац захтева тражио заштиту података за извештаје тестова и студија за активну супстанцу, протектант или синергист, средство за заштиту биља и ађувант у време подношења захтева за регистрацију и достављања документације (досијеа); Период заштите података је 10 година од датума издавања прве регистрације за средство за заштиту биља. ”

ц) штити се комерцијални интерес корпорација. Гарантује се тајност пуног састава хемијске супстанце (ставка 6), штите се одговорна лица (произвођач и увозник) у случају хаварије или непредвиђених последица (5), крију имена научника који раде тестове на животиња и који би могли да иступе у јавност (7), крију резултати испитивања (3) итд. Цитирам:

“Сматра се да откривање следећих података и информација угрожава заштиту комерцијалног интереса, заштите приватности и интегритета појединца којих се ти подаци тичу:

1) начин производње активне супстанце, средства за заштиту биља и ађуванта;

2) спецификацију нечистоћа активне супстанце, осим оних нечистоћа које се сматрају релевантним са токсиколошког и екотоксиколошког аспекта или релевантним за животну средину;

3) резултате испитивања производних шаржи активне супстанце, укључујући и нечистоће;

4) методе одређивања нечистоћа у произведеним активним супстанцама, осим метода за одређивање нечистоћа које се сматрају релевантним са токсиколошког и екотоксиколошког аспекта или релевантним за животну средину;

5) везе између произвођача или увозника средства за заштиту биља и/или ађуванта и произвођача и места производње активне супстанце, средства за заштиту биља и ађуванта;

6) информације о потпуном саставу средства за заштиту биља и ађуванта;

7) имена и адресе лица која су учествовала у тестирању на кичмењацима.”

д) за стране фирме се у Закон уводи појам ЕКВИВАЛЕНТАН. Ово је правни трик који се користи у САД како би се хемијске супстанце добијене из нестандардних извора а путем нових технологија третирале исто као и класична технологија или супстанце добијене природним путем. На основу тог термина тврдило би се да су у питању ‘довољно исте, или сличне ствари’ при обележавању састава или у правним споровима. Тако се омогућава да Закон не прави разлику између стандардних средстава (које корисници одобравају) и нестандардних средстава (које никако не би одобрили, а ни купили). На овај начин се обмањују потрошачи, посебно пољопривредници који користе пестициде и фунгициде.

Цитирамо извод из нацрта: “извор активне супстанце идентичан или процењен као еквивалентан извору активне супстане уписаном у Листу одобрених супстанци” Када узмемо у обзир ове детаље, јасно је да се Србији спрема не само промет већ и гајење, али да ће се гајење дозволити нешто касније, како би се грађани постепено навикли на ГМО. Из тог разлога не смемо дозволити ни промет.

*Закон о генетички модификованим организмима* *

‘Стручни савет за биолошку сигурност’ који даје препоруке Министарству пољопривреде о ГМО и који је спремио нови Нацрт закона који дозвољава промет ГМО, финансиран је и обучаван од стране Министарства пољопривреде САД. Зашто је проблематично то што тај савет финансира страно министарство? Америчко министарство пољопривреде има директну сарадњу са биотехнолошким корпорацијама и потпомаже их у извозу и пласману својих ГМО култура или производа у иностранство.

Ако имамо у виду да ГМО није услов који постоји у правилима СТО, већ услов једне од чланица (САД) како би они ратификовали приступање организацији (све чланице СТО морају дати одобрење пре уласка Србије) и да САД инсистира на доношењу либералније регулативе о ГМО, онда се мишљење чланова ‘Стручног савета за биолошку сигурност’ не може сматрати за објективно.

Због свега наведеног предлажемо да се у израду нацрта Закона укључе и стручњаци из области: заштите животне средине, медицине, пољопривреде, екологије, зоологије, ботанике као и да се укључе удружења, организације и сами грађани. Како би нови закони били написан објективно, од Министарства очекујемо да тренутне нацрте закона повуку до даљњег. Анализу урадили:

група ‘Грађани имају моћ’

група ‘Екологија извор’
 
553664475414182567678148.jpg
"Amerikanac kandidat SNS za gdadonačelnika Beograda" E Srbijo ...
 
Poslednja izmena:
To smo trebali traziti 1919.Sad je njihovo vreme,na zalost.Nema nista od toga,al je zalosno sto se tako nesto pokrece,pa makar i od opozicije.
 
27. 11. 2013. 17:08h | Beta| foto: google.com veličina teksta:+-



[h=1]"Vojvodina oštećena za (čak!) 32 milijarde dinara"[/h]Komentara 2
0




Skupština Vojvodine usvojila je amandmane pokrajinske vlade na predlog budžeta Srbije za 2014. godinu, kojima se od republičkih vlasti zahteva da poštuju ustavnu obavezu kada je finansiranje pokrajine u pitanju.
Prema Ustavu Srbije, Vojvodini pripada sedam odsto od budžeta Srbije, od čega tri odsto treba da bude izdvojeno za kapitalne investicije.

334883_vojvodina--google.com_f.jpg
Prema Ustavu Srbije, Vojvodini pripada sedam odsto od budžeta Srbije: Nijedna vlast nije poštovala ovu ustavnu obavezu

Poslanici vladajuće koalicije Demokratske stranke, Lige socijaldemokrata Vojvodine i Saveza vojvođanskih Mađara u raspravi su tvrdili da će Vojvodina biti oštećena za 32 milijarde dinara kapitalnih investicija.

Oni su istakli da nijedna republička vlast, od usvajanja Ustava Srbije iz 2006. godine, nije poštovala ovu ustavnu obavezu, čime je Vojvodina oštećena za više od milijardu evra.

Predsednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić rekao je da je predlog budžeta Srbije u suprotnosti ne samo sa ustavom, već i sa Zakonom o osnovama obrazovanja. On je objasnio da se, umesto obaveznih sredstava za kapitalne investicije, Vojvodini preusmeravaju transferna sredstva za isplatu zarada u osnovnom i u srednjem obrazovanju, što do sada nije bio slučaj.

"Takvo usmeravanje onda onemogućava da unutar pokrajinskog budžeta bude dovoljno sredstava koja bi bila namenjena daljim razvojnim programima", rekao je Pajtić i dodao je da se građanima Vojvodine mesečno vraća manje od 100 dinara po stanovniku za razvoj i ocenio da je reč o simboličnim sredstvima sa kojima malo toga može da se uradi.

"To je posledica toga što se ne poštuju prava građana pokrajine, a građani Vojvodine zaslužuju i zaradili su ta sredstva, i konačno ta sredstva im po Ustavu i pripadaju", naveo je predsednik Vlade Vojvodine.

Pajtić je poručio republičkim vlastima da, ukoliko zaista žele da Srbija postane članica EU, onda moraju poštovati ustav i zakone sopstvene države.
 
@ ddragan

Može li informacija o izvoru ove slike, da li je nešto zvanično ili je neko kod kuće oštampao dok mu je bilo dosadno.
 
Nazad
Vrh