Veštačko đubrivo

Odg: Veštak

skupo. imali smo ponudu iz fertila oko 40 dinara, ali da se uzme cela dzambo vreca.
da bude jos gore imao sam ponudu po 25 dinara od kamiondzija sto su vadili so iz vreca. nisam tada imao gotove analize. mislio sam da imam i fosfora i kalijuma na pribliznom nivou. posle analize sam video da ipak imam manje fosfora pa smo kupili map. sada smo hteli jos da uzmemo i KCl.
jel moze neki opis. koliko se secam sa faksa oko 60% aktivne materije. jel u obliku soli, kao NaCl? kako se rastura? nikada do sada nisam primenjivao to djubrivo.
 
Odg: Veštak

kcl? zasto i na koje njive? ne kontam..fosfor ti je u deficitu a treba ti kalijum - hlorid?
 
Odg: Veštak

@ Tarana Da li si pobacao ovo skupo đubrivo što si kupovao

tarana je napisao(la):
planirao da danas kupim MAP u fertilu za jesen.kamion otišao, a map-a nema.prodato u petak. uzeo sam DAP.
formulacija 17:45:0.
cena kao MAP 4410 din po metru.
_________________________________________________Post je spojen: [time]1244485073[/time]_________________________________________________
stiglo...pardoniram..formulacija je 17:48:0
 
Odg: Veštak

pobacao..pride uzeo jos 2 tone u zamenu za qqruz. sve u svemu, ako izuzmem jednu njivu, ostale su dobile po 200kg mapa po jutru.racunam da sam sad doveo njive na nivo od 15mg fosfora, pa od iduce godine mogu da smanjujem djubrenje.
inace, moj traktor je opran pre 3 nedelje ::namigivanje::
 
Odg: Veštak

15 mg,ja sam to imao na uzetoj parceli pre par godina gde sam siguran da gazda nije bacio NPK najmanje 15 godina a mozda i nikad. Ja sam za 2 godine bacio 400 kg/kj 3x15 i plus uree. Nadam se da ce tek ove godina dati pravi rezultat.
 
Odg: Veštak

tarana je napisao(la):
pobacao..pride uzeo jos 2 tone u zamenu za qqruz. sve u svemu, ako izuzmem jednu njivu, ostale su dobile po 200kg mapa po jutru.racunam da sam sad doveo njive na nivo od 15mg fosfora, pa od iduce godine mogu da smanjujem djubrenje.
inace, moj traktor je opran pre 3 nedelje ::namigivanje::
Вештак МАуП...марерину још нисам купио,а трактор још нисам ни испрљао.
 
Odg: Veštak

tarana je napisao(la):
kcl? zasto i na koje njive? ne kontam..fosfor ti je u deficitu a treba ti kalijum - hlorid?
hocu da sejem repu na toj njivi, zbog toga prvenstveno mi treba KCl, u preporuci mi je pisalo da mi treba oko 100 kg K po ha. imam 25 mg K20 na 100 g zemljista.
za sada smo rasturili MAP. 90kg fosfora po ha, malo ispod preporucene kolicine nakon analize zemljista.
 
Odg: Veštak

Sve radite napamet,bez analiza tla,koliko čega ima u vašim njivama?Lepo je to što se interesujete,nešto od toga ima u knjigama a mnogo više u beleškama o ogledima na njivama po Vojvodini:
Žito:Lokalitet Ban.Brestovac:pobeda,zemljište:Černozem;predusev: kukuruz;osnovno đubrenje :NPK 20:20:22 400kg /ha;prihrana:urea 150kg/ha.Varijanta sa mikrobiološkim đubrivom+Meco10gr/ha prinos:7140kg/ha kontrola:5800kg/ha
Lokalitet:Lazarevo;sorta:cipovka;predusev soja;osnovno đubrenje:NPK 10:43:13 180kg/ha;prihranaAN370kg/ha
varijanta :mikrob.đubrivofolijarno u vlatanju i klasanju po 7l/ha pronos:8199kg/ha
Lokalitet:Sombor;sorta Simonida;predusev soja;osnovno đubrenje:NPK 3*15 300kg/haprihrana AN300kg/ha;varijanta
mikrob.đubrivo 7l/ha+Sekator;prinos:9320ka/ha;kontrola:8383kg/ha.
ajd uzdravlje,kasno je.pozdrav Deda Lala.
 
Odg: Veštak

@Deda Lala
Sto se tice analize zemljista, odradio sam ga valjda medu prvima kada se pocelo o tome pricati a u selu ili okolini sigurno i prvi. Zemljista su bila na zadovoljavajucem nivou kvaliteta,sastava... a proracun kolicine vestaka mi rade svake godine ponaosob a ne 5g unapred. Do pred pre analize prinosi su mi bili prosecni ili nad prosecni (zavisno :cool: :kisa: ) , posle analize i pridzavanja se saveta prof. i dr. moji prinosi su ... ISTI , na moje razocarenje ne ostvarujem rekordne prinose kako sam ocekivao ALI razlika postoji, kolicinu utrosenog dubriva sam maltene prepolovio, ima parcela gde vestak zadnjih pet godina nije koristen a ima gde se koristi u vecoj meri. Sve u svemu vise sam ocekivao od analize zemljista i pridrzavanja se istoga, ipak ostaje jos solucija da gresim u agrotehnici ko zna... Pozz...
 
Odg: Veštak

Zaboravih sinoć,uopšte nije sve u veštaku.Stvar je u tome da se zemljište dovede ubiološki sklad.Zemljišne bakterije
koje žive na različitim dubinama,odn. u slojevimane b i smeli da prevrćemo kako nam se ćefne jer ih tako ubijamo i smanjujemo im broj ,a na taj način i optimalnu mogućnost da rade posao koji treba da rade.U zemlju treba baciti što
više prirodnih-organskih đubriva.Zaboravljeno je kompostiranje od žetveniiiih ostataka,koji sa minimalnim dodacima
mikro biološkim đubrivima pretstavlja dobitnu kombinaciju.Nemojte zaboraviti da u vašim njivama ima verovatno i viš-
ka nutrijenata,a ne samo manjka.Pravilna,ozbiljna analiza zemlje može jedina da pruži odgovor na pitanje koliko ima
i kojih nutrijenata.Onda se napravi spoj nauke i zaboravljenih znanja.
Nažalost,forumi nisu baš sretan način da se , sve to prikaže do tančina.Paori pipaju u mraku neobaveštenosti i malo
neznanja.Zato bih predložio makar skraćeni kurs raznih tema koje vas muče.Ali i vi svi traba da znate i budete svesni da treba poslušati one ili onog ko vas bude učio.Pa ,kroz neko vreme možda nešto i bude i od vas kao paora,
i od boljih prinosa sa vaših njiva.
Pozdrav,Deda Lala.
 
Odg: Veštak

Au ,Deda Lalo,nemoj nas samo kritikovati .Ako znas nesto napisi a mi cemo da citamo i prihvatimo.Jos da Ti dodam da mi poljoprivrednici svake godine idemo u prvi razred.
 
Odg: Veštak

Tako je Kiraj, i iz prvog razreda idemo u penziju, (ko doživi) jer paorski zanat se radi dok čovek može da mrda.... a ne ko majstori u fabrici do x godina staža/ starosti
 
Odg: Veštak

Deda Lala je napisao(la):
Zaboravih sinoć,uopšte nije sve u veštaku.Stvar je u tome da se zemljište dovede ubiološki sklad.Zemljišne bakterije
koje žive na različitim dubinama,odn. u slojevimane b i smeli da prevrćemo kako nam se ćefne jer ih tako ubijamo i smanjujemo im broj ,a na taj način i optimalnu mogućnost da rade posao koji treba da rade.U zemlju treba baciti što
više prirodnih-organskih đubriva.Zaboravljeno je kompostiranje od žetveniiiih ostataka,koji sa minimalnim dodacima
mikro biološkim đubrivima pretstavlja dobitnu kombinaciju.Nemojte zaboraviti da u vašim njivama ima verovatno i viš-
ka nutrijenata,a ne samo manjka.Pravilna,ozbiljna analiza zemlje može jedina da pruži odgovor na pitanje koliko ima
i kojih nutrijenata.Onda se napravi spoj nauke i zaboravljenih znanja.
Nažalost,forumi nisu baš sretan način da se , sve to prikaže do tančina.Paori pipaju u mraku neobaveštenosti i malo
neznanja.Zato bih predložio makar skraćeni kurs raznih tema koje vas muče.Ali i vi svi traba da znate i budete svesni da treba poslušati one ili onog ko vas bude učio.Pa ,kroz neko vreme možda nešto i bude i od vas kao paora,
i od boljih prinosa sa vaših njiva.
Pozdrav,Deda Lala.
Deda lalo, nisi izgleda propratio pazljivije forum.Ima tu svega...
 
Odg: Veštak

abro je napisao(la):
Sve u svemu vise sam ocekivao od analize zemljista i pridrzavanja se istoga, ipak ostaje jos solucija da gresim u agrotehnici ko zna... Pozz...
a ko garantuje nama,da kad kupimo vestak,ima u dzaku to sto pise na njemu?
mozda je i tu greska!
 
Odg: Veštak

@KishRobert
Tu gresku pokusavam izbeci time sto obavezno uzimam kutinu a ne domaci jedino MAP sam morao iz fertila, ali sam ga malo pojacao posto NE VERUJEM u to sto pise na dzaku.
Biljne ostatke uopste ne palim, vrlo retko, stoke nemam pa prirodnih-organskih đubriva nemam ali kada mi se ukaze prilika a da valja ja kupim i to je zasad vrlo retko.
 
Odg: Veštak

ni ja ne verujem preterano domaćim proizvođačima,da zanemarim sastojke fertil mi se ne sviđa jer nije homogon-prašina i kamen i kada ga razbacuješ prašina leti 2m od traktora a kamen 15m.Kupujem rusko :D
 
Odg: Veštak

Sto se tice domaceg vestaka ja sam sa tim zavrsio.Pre 2-3 godine sam kupio KAN da prihranim psenicu,mislim da je bio suboticki.U dzaku je bilo svega, a djubreta najmanje.Bilo perija od zivine,parcad letvica,polomlenog stakla,kamenja...Napuniti rsipac je bila umetnost,a sito nisam poneo_Od 7 tona kana bilo je 10 dzakova smeca.Toliko o tome. :zli: :zli: :zli: Jos da dodam rod psenice je skoro bio takav kao da je nisam ni prihranjivao.
Od sad samo strano dolazi u obzir.
 
Nazad
Vrh