Veštačko đubrivo

Odg: Veštak

Kod nas se u par apoteka pojavilo rusko u originalnom pakovanju kakvo je bilo pre par godina.Za 100-tinak din. je skuplje od Miškovićevog.
 
Odg: Veštak

Jugos

pazari onaj koja je svežije (nije grudvasto) pogledaj vreće pa odluči , po kvalitetu su iste, i kutina uvozi sirovinu,
 
Odg: Veštak

Ruski je svez, a kutina je od jeseni ali kutinski je isti kako bude prvog dana takav je i posle tri godine.
pitao sam vas sta je pametnije uzeti?, nesto mi govori da cu ipak hrvatski uzeti iako je skuplji,treba mi oko 11-12 tona.
 
Odg: Veštak

E pa đaci prvaci vreme vam je za školu,od azbuke ili abecede šta ko voli.
Pročitao sam mnogo od onoga što ste napisali na ovom forumu,i ono što sam napisao onomad je upravo početak
mojih"kritika".Nisam najpametniji i siguran sam da među forumašima ima i visoko obrazovanih paora kao i onih čije paorsko iskustvo može i treba da se dobro iskoristi.Pretpostavljam da se mnogi među vama i poznaju i ,ili imaju brojeve telefona pa se čuju i sarađuju.Razgovarajte i nađite teme koje vas" muče",postavite ih na forum pa ćemo da se usaglasimo kako da se organizujemo i štivo izželjenih tema obradimo.Ponavljm,Skype je za duže objašnjavanje majka.Za ono što nisam siguran poražićemo pomoć od onih malo pre pomenutih.No ,pre toga boh da ozbiljno popričam sa Brankom i Nikolom i ko god bude hteo,da se dogovorimo i pravac u pobede.
Mene možete naći uvek posle 20 sati ,mail imate a Skype je moje ime i prezime.
Pozdrav Deda Lala.
Post je spojen: [time]1263934743[/time]
_________________________________________________
Nije mi namera da bili kome uzimam primat,voćstvo ili slavu,već da ono što mogu i umem prenesem na vas mlađe,
iako mi je savetovanje u baštovanstvu izvor prihoda,kao što je vama paorima zemlja
 
Ima li razlike? iste vrece ista formulacija a drukcija boja, NPK 5,15,30 Kutina

8x1vko.jpg
 
[h=1]Mineralna đubriva[/h]
mineralna-djubriva%20614.jpg
okvir_vest_sadrzaj.png

- nekompleksna đubriva obično sadrže samo jedan od tri glavna elementa (azot, fosfor ili kalijum).
- kompleksna đubriva su poznata i kao NPK đubriva. Sadrže u tačno određenom odnosu tri glavna elementa – azot, fosfor i kalijum a sadrže i druge bitne makro i mikroelemente.
UREA N 46 sadržaj azota 46 %, Najveći sadržaj azota u odnosu na ostala azotna đubriva. Ne meša se sa drugim đubrivima. Može se koristiti i kao tečno đubrivo. UREA visoko koncentrovano azotno đubrivo čiji je azot u amidnom obliku. Koristi se u predsetvenom đubrenju jer omogućuje postepeno pretvaranje amidnog azota u amonijačni i nitratni u skladu s klimatskim i agrohemiskim uslovima u zemljištu. Urea u jesen u osnovnom đubrenju služi za ubrzanu razgradnju biljnih ostataka, tj. aktiviranje organskog azota iz zemljišta. Ureom se prihranjuje većina biljnih kultura - KAN N 27 sadržaj azota 27 %, sadržaj MgO 4,5 - 5,5 %, sadržaj CaO 6,5 - 8,5 %, Kalcijum amonijum nitrat. Neutralno đubrivo (hemijski, fiziološki kiselo).Pogodno za prihranu. Bez štetnog uticaja na fizičke i hemijske osobine zemljišta.KAN je poznato azotno đubrivo za prihranu svih poljoprivrednih kultura. Sadrži pola azota u amonijačnom, a pola u nitratnom obliku, pa deluje brzo i nešto produženo, tako da zadovoljava potrebe bilja za azotom u određenom periodu. Sadržajem dolomita (oko 23 %) utiče na delimičnu neutralizaciju kiselosti zemljišta, a sadržajem magnezija zadovoljava potrebe bilja i za tim biljnim hranivom.

AN N 33,5 - amonijum nitrat, sadržaj azota 33,5 %, sadržaj MgO 1 %, Vrlo rastvorljiv. Velika sposobnost upijanja vode sa porastom temperature (skladištenje leti). Dužom upotrebom zemljište se zakišeljava. Vezivanjem amonijum jona u zemljištu istiskuje se Ca i Mg koji se ispiraju.AN 33,5 % je N đubrivo istih karakteristika kao KAN 27 % N s više aktivne materije a manje magnezijum oksida. Koristi se u prihrani svih poljoprivrednih kultura. Ne sme doći u dodir s mineralnim i organskim uljem jer tada postaje zapaljivo i eksplozivno. Vrlo je važno strogo pridržavanje propisa o postupku transportiranja i skladištenja.
Prednost primjene ovoga đubriva je u mogućnosti kvalitetnije raspodele po površini i u većoj produktivnosti rada. Di-amonijum fosfat (DAP) i momo-amonijum fosfat (MAP) sadrže relativno malu količinu azota – DAP 17 %, a MAP 11 % - i imaju jaku kiselu reakciju. Mogu biti pogodni za primenu kod kultura kojima je potrebno dodati fosfor, s obzirom da sadrže oko 50% fosfor oksida. Monoamonijum fosfat (MAP) može da se primenjuje kako samostalno, tako i u mešavinama đubriva. MAP sadrži 48% fosfor P2O5, od kojih je skoro celokupan sadržaj odmah dostupan biljkama, i 11% azota. Primenom MAPa povećava se kiselost zemljišta, ali je ovo đubrivo cenjeni izvor fosforP2O5. Diamonijum fosfat (DAP) ima nešto manji sadržaj P2O5, - 46% i više azota (18%) od MAP-a. Skoro celokupna količina oksida fosfora u DAP je odmah dostupna biljci. I ovo đubrivo uvećava kiselost zemljišta, ali je njegova primena veoma ekonomična. NPK visoke koncentracije hraniva

NPK(SO3) 5-20-30 , NPK 8-26-26 NPK 6-18-36 NPK 10-30-20 NPK 7-20-30

Ovu grupu čine NPK đubriva visokih koncentracija hraniva (55 - 60 %), i to ih čini posebno pogodnim za transport i skladištenje u rasutom stanju.Sva ova đubriva, su namenjena za osnovno đubrenje zbog svojih svojstava i odnosa biljnih hraniva.
Azot je u svim formulacijama u amonijačnom obliku, fosfor je vodotopiv, a kalijum kao kalijum hlorid, izuzev u formulaciji NPK 5-20-30 S kao kalijum sulfat ( za kulture koje ne podnose hlor ili traže više sumpora). Pored osnovnog i meliorativnog đubrenja ove formulacije se mogu koristiti i u predsetvenom đubrenju okopavina ako je potrebno intenzivnije đubriti fosforom ili kalijumom. NPK đubriva srednje koncentracije hraniva

NPK 15-15-15 NPK(SO3) 7-14-21(24), NPK(MgO) 8-16-24(2) NPK(MgO) 13-10-12
NPK 13-13-21 NPK 20-10-10

Ova NPK đubriva sadrže azot u nitratnom i amonijačnom obliku i vodotopivi fosfor a kalijum je u obliku kalijum hlorida osim u NPK 7-14-21 S gdje je kalijum u obliku kalijum sulfata i namjenjen je kulturama koje ne podnose hlor koje za svoj razvoj trebaju više sumpora kao što su duvan i vinova loza. Sva ova đubriva, su namenjena za predsetveno đubrenje zbog svojih svojstava i odnosa biljnih hraniva osim NPK 8-16-24 koja se koriste u osnovnom đubrenju. Iz ove grupe đubriva najviše se proizvodi NPK 15-15-15 obzirom na najšire mogućnosti primene. UAN N 30

amidni azot 50 %, amonijačni azot 25 %, nitratni azot 25 %, pH 6,5-7,5 %,

UAN je bistra azotna tečnost. U 100 litara rastvora UAN-a ima 40 kg N što treba imati na umu kod određivanja doze. UAN sa tri oblika N prvenstveno je namenjen za đubrenje strnih žitarica, travnjaka .UAN se uspešno koristi za bržu razgradnju biljnih ostataka.



isprekidana_linija_vesti.png
Izvor: PSSS Vranje
Autor: - Nada Lazović-Đoković, dipl.ing.
 
Ne razumem zasto je obrisana moja poruka?

Sad sam procitao tekst , prvo ovo nisu zvanicne podele i nisu dobro sistematizovane.

Pocev od prve recenice de kaze


- nekompleksna đubriva obično sadrže samo jedan od tri glavna elementa (azot, fosfor ili kalijum).
- kompleksna đubriva su poznata i kao NPK đubriva. Sadrže u tačno određenom odnosu tri glavna elementa – azot, fosfor i kalijum a sadrže i druge bitne makro i mikroelemente.



1.Nisam znao da postoje NEKOMPLEKSNA DJUBRIVA...to su na fakultetu zvali Jedinacna djjubriva
2. Kompleksna djubriva nisu ovo sto opisuje gospodja, sta je onda KOMPAKTIRANO djubrivo?a sadrzi isto NPK....
3. postoje DVOJNA NP,NK,PK i TROJNA djubriva poznatija kao NPK ...ovo je podela po sastavu, dalje moze biti dodat jos neki makro element i mirkoelement ali to opet nije samo kompleksno djubrivo , moze biti i kompaktirano i mesano
4. Kompleksno djubrivo je djubrivo gde se recimo sva tri elementa nalaze na istom nosacu

 
Poslednja izmena:
ISTORIJAT POJAVE I PRIMENE MINERALNIH ĐUBRIVA
Pre više od 150 g. nemački hemičar Justus Libih otkrio je da se biljke mogu gajiti i na neutralnom zemljištu, u orsustvu humusa i organike, hraneći ih rastvorima hemijskih elemenata, čiji je zbir dobio naziv „mineralna đubriva“. To je bilo veoma značajno otkriće, koje je poslužilo pojavi i razvitku hidroponog (u staklenicima) gajenja biljaka, bez neophodnosti postojanja zemljišta. Od celokupnog otkrića Libih je zaključio da i u živoj prirodi biljke dobijaju hranu, koja je dobijena hemijskim procesima u zemljištu, i da, po mišljenju Libiha, kada nastupi trenutak, kada rezerve tih hemijskih elemenata nestanu, i onda, za gajenje kultura na tom zemljištu, treba izvana unositi u njega hemijske elemente. Pošto je sastav mineralnih đubriva, koje je predložio Libih, skoro potpuno bio isti po sastavu sa strukturom za proizvodnju eksploziva i baruta, ovom Libihovom otkriću su se veoma obradovali magnati hemijskih preduzeća (azotara). Oni su dobili priliku da prodaju ogromne količine otpadaka umesto da ih odvoze na smetlišta. Počinje ofanzivna reklama primene mineralnih đubriva, ali već ne na neutralnom zemljištu, već na njivama, koje imaju početnu prirodnu plodnost. Libihovu ideju masovno podržavaju organi vlasti zemalja, koje su takođe bile zainteresovane za popunu državne blagajne. Na taj način otpočinje uskoro masovna kampanja skoro svih zemalja za uništenje prirodne plodnosti njiva pod nazivom „agrohemijska poljoprivreda“. Justus Libih je bio „čist“ hemičar, njega nisu zanimali rezultati naučnih istraživanja specijalista drugih polja nauke i nije znao, da se u prirodi hrana biljaka ne dobija hemijskim procesima, već biološkim putem, da se u prirodi količina ove hrane ne potroši, već se stalno obvnavlja i povećava. On nije znao za Darvinova otkrića.
Justus Libih nije očekivao tako energičan nastup od strane magnata hemijske industrije i, kada je, kako se kaže, „proces krenuo“, odlučuje da proveri reakciju zemljišta na dejstvo mineralnih đubriva. Ustanovio je da mineralna đubriva uništavaju prirodnu plodnost zemljišta, razlažu i uništavaju humus, razaraju strukturu zemljišta, uništavaju sve živo u zemljištu, čineći ga hladnim, tvrdim i mrtvim. Libih ustaje na uzbunu, kategorički negira korist od mineralnih đubriva na zemljištu njiva, koje iskonski poseduju plodnost. Ali ... bilo je kasno – hemijskim magnatima i vlastima se osladilo, dobijali su ogromnu materijalnu korist od prometa otpadaka i uradili su sve što je neophodno, da ovi zaključci i mišljenja Justusa Libiha ne dopru do zemljoradnika. Baš ova štetna za zemljoradnju agrohemija preplavila je polja celog sveta.
 
Slozena djubriva- djubriva koja sadrze u svom sastavu vise hranjivih elemenata
dele se na Mesana , Polukompleksna i Kompleksna

Mesana se dobijaju obicnim mehanickim mesanjem komponeneti
Polukompleksna su izmedju mesanih i kompleksnih zato sto se u njihovoj proizvodnji koristi i tecne i cvrste komponente pa dolazi do delimicnih hemijskih promena
Kompleksna se dobijaju tretiranjem fosfata sulfatnom i nitratnom kiselinom gde dolazi do vecih promena u komponentama
Tecna kompleksna djubriva.... to ne moram pisati.

Kod Mesanih je svaka granula zasebno . Kod polukompleksnih je to manje izrazeno zato sto recimo azot zna biti u tecnom stanju pa se "zalepi" za ostale komponente i nema svoju posebnu granulu. Kod pravih kompleksnih u svakoj granuli je svaki elemenat koji pise da ga ima na kesi.

Kompaktiranje (Fertil) je ustvari mehanicko mesanje koje je malo modernizovano i poboljsano ali je daleko od KOMPLEKSNIH djubriva , a ipak sadrzi u sebi i N i P i K , tako da teorija od ove gospodje pada u vodu. Bolje da ne pise nego da se bruka. I jos jedna stvar, pogresila je kod sl.


AN N 33,5 - amonijum nitrat, sadržaj azota 33,5 %, sadržaj MgO 1 %, Vrlo rastvorljiv. Velika sposobnost upijanja vode sa porastom temperature (skladištenje leti). Dužom upotrebom zemljište se zakišeljava. Vezivanjem amonijum jona u zemljištu istiskuje se Ca i Mg koji se ispiraju.AN 33,5 % je N đubrivo istih karakteristika kao KAN 27 % N s više aktivne materije a manje magnezijum oksida. Koristi se u prihrani svih poljoprivrednih kultura. Ne sme doći u dodir s mineralnim i organskim uljem jer tada postaje zapaljivo i eksplozivno. Vrlo je važno strogo pridržavanje propisa o postupku transportiranja i skladištenja.
Prednost primjene ovoga đubriva je u mogućnosti kvalitetnije raspodele po površini i u većoj produktivnosti rada. Di-amonijum fosfat (DAP) i momo-amonijum fosfat (MAP) sadrže relativno malu količinu azota – DAP 17 %, a MAP 11 % - i imaju jaku kiselu reakciju.

u AN-u ima relativno malo Amonijum jona 16% i ne moze on tako drasticno da deluje na Ca i Mg... s obzirom da se on relativno brzo razlozi do nitratnog oblika N03 koji se ne veze za zemljiste i ne istiskuje Ca i Mg.
 
Kolege forumaši dali je neko koristio ili možda još bolje nosio na analizu mineralno đubrivo formulacije 15:15:15 +20% SO3 pakovano je po 50kg cena mu je 50din/kg inače đubrivo je novo kod nas počelo je ove godine da se pravi u fabrici mineralnih đubriva u Prahovu koje je kupila Elixir grupa koja inače drži f.m.đ. Zorka iz Šabca evo i linkovi http://www.portal-srbija.com/vestacka-djubriva-proizvodnja/ihp-prahovo http://www.poljopartner.rs/VestDetaljno.aspx?id=24755&grupa=6 http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2012&mm=07&dd=16&nav_id=627166
 
Nazad
Vrh