Veštačko đubrivo

Odg: Veštak

Gde 60l/m2? Kod nas nije bilo vise od 10l u protekla 3 dana!
 
Odg: Veštak

Kolka je iskoriscenost (korist) baciti petnajsticu pre setve secerne repe ako nisi dovoljno NPK bacio u jesen?
 
Odg: Veštak

Iskoristi se samo azot, a fosfor i kalijum ostaju za sledeci usev
 
Odg: Veštak

mladen je napisao(la):
sta mislite kolko je mogla ova kisa sto je pala sa preko 60l/m2 isprati kan sto sam prehranio psenicu

ne brini. oko 700l kiše je potrbno da bi se urea spustila van domašaja korena. kan se više ispira ali 60l nije bog zna šta..
 
Odg: Veštak

Moj blesavi komsija mi je sve uzorao iako mu nisam nista rekao ::jako_besan:: A ja sam kupio 3x15 da se pobaca pre oranja. Sta sada da radim sa tim? Jer moze 3x15 da se baci i na prolece pre sejanja? Inace tu ce biti kukuruz i na prolece cu kupiti jos i ureu pre setve.
 
Odg: Veštak

ilijat je napisao(la):
Moj blesavi komsija mi je sve uzorao iako mu nisam nista rekao ::jako_besan:: A ja sam kupio 3x15 da se pobaca pre oranja. Sta sada da radim sa tim? Jer moze 3x15 da se baci i na prolece pre sejanja? Inace tu ce biti kukuruz i na prolece cu kupiti jos i ureu pre setve.
može,mnogi tako rade, opušteno :cao:
 
Odg: Veštak

Ajde kazi mi molim te u kom mesecu je najbolje da se razbaci taj npk a kada urea? Posle tog da li se tanjira ili samo sa setvospremacem? I jer dosta 200kg 3x15 po lancu? Koliko ure da kupim za lanac? Znam samo da urea ide iz dva puta, prvi put pred sejanje a drugi put kada vec nikne kukuruz pre paranja.
 
Odg: Veštak

PK bačen u proleće na poorano (pre setvospremiranja) će se najvećim delom pokazati tek naredne sezone. Ako se svake godine tako radi onda nema problema ali osnovno je ipak da se PK zaorava i tako spusti na dubinu korenovog sistema jer P i K sami slabo migriraju u dubinu (za razliku od N).
Što se količine tiče prvo moraš reći šta podrazmevaš kao lanac. Banaćani često za katastarsko jutro (5755 m2) kažu lanac dok se kod mene pod lancem podrazumeva njiva veća od jutra (jedna njiva koju sam kupio imala je 78 ari a gazda te njive je rekao da je to lanac zemlje). Po sistemu mera lanac bi trebao biti 1.25 kj ili 7193 m2.
Ako je jutro u pitanju, 200 kg NPK 3x15 bi bilo dovoljno (ja sam toliko zaoravao ranije) a ureu bacim oko 150 kg/kj u proleće pre setvospremiranja. Naravno, analiza zemlje bi ti dala tačne vrednosti koliko da baciš veštaka i kojeg, jer npr. nije baš poželjno bacati ureu ukoliko ti je zemljište kisele reakcije.
 
Odg: Veštak

I kod mene je isto kao kod tebe lanac veci od jutra. A ako bi se u prolece bacio NPK pa istanjiralo da li bi to pomoglo da NPK dodje malo dublje i da ima neki efekat? A urea samo pre spremanja ili treba i kada nikne kukuruz medju redove?
 
Odg: Veštak

Što se tiče uree ja radim ovako. Ako je lepo oranje, izmrzlo i bez grudava, tako da mogu po njemu terati traktor bez opasnosti da mi otpadnu bubrezi, onda bacam ureu tamo negde početkom marta kad se prosuši zemlja i onda posle tog ide prvo spremanje a drugo spremanje radim 5-6 dana pre setve. Ako je oranje gadno, onda ga zatvaram prvo drljačom pa onda bacam ureu i potom prvi prohod setvospremačem ali u ovom slučaju to može biti i malo kasnije. Uglavnom, gledam da bacim ureu bar dve-tri nedelje pre setve. Ja odmah bacam svu količinu, tj. ne bacam u redove prilikom špartanja ili zagrtanja. Ovako su i stručnjaci savetovali na zimskim predavanjima poljoprivrednicima.
A što se tiče tanjirače i NPK - nisam siguran koliko bi time uspeo da spustiš u dubinu veštak. Po mom mišljenju, a čini mi se da sam to isto čuo i od nekog stručnjaka na tv-u, ne bi to spuštanje bilo nešto naročito tako da opravda tanjiranje u proleće. A i tanjirača bi ti izvukla deo vlage iz zemljišta i ja to ne bih radio.
 
Odg: Veštak

Pa ti ga baci sad na oranje pa utanjiraj i na prolece pred setvu samo bacis ureu! Ako bude susno prolece vise vlage ces imati u zemlji, sto se zadnjih godina pokazalo kao bole nego da stoje otvorene brazde do proleca!
 
Odg: Zatvaranje zimske brazde

šandor je napisao(la):
Da obavezno ! NPK bacam pre oranja. Gde ide repa tu sam zaorao 300 - 350 kg 8x16x24 na kj. Gde ide kukuruz tu sam zaorao 150 - 200 kg MAP-a . Gde ide soja tu sam zaorao 100 kg MAP-a ( ovo ispod soje radim prvi put , ne znam kolko će da ima efekta ? ) Plus na proleće ide urea ili an . I da padne kiša i biće ::novac:: ::novac:: nadam se .

Da li ove količine bacaš po preporuci posle analize zemljišta ili po svojoj proceni?
Zar 200 kg MAP-a po kj nije mnogo, to je 100 kg fosfora po jutru, može li to da ima i kontra efekte? Da li tako radiš duže vreme, odnosno kakva su ti iskustva po tom pitanju? :ppozdrav:

Edited by Dragan18:prepiska iz teme Zatvaranje zimske brazde prebacen u temu Vestak
 
Odg: Veštak

Bacio po svojoj proceni , sad da li će da valja će da vidimo . Po "priči" Kalijuma ima viška na našim poljima ( i da napomenem da ispod repe bacim 350 kg 8x16x24 ) . Ovo sad radim prvi put na svim parcelama , predprošle godine sam probao na manjim površinama i dalo je izvanredne efekte. Prošle godine Map je koštao oko 6000 din a ove upola manje .

2007 repa je đubrena sa 350 kg 8x16x24 + 100kg uree pre setve rod prosečan
2008 kukuruz đubren sa 200 kg Map na jesen + 150 kg uree na proleće rod 8 t
2009 soja đubrena pre setve sa 100 kg an rod 2,5 t

Eh sad nisu sve njive iste. Znam da bi po preporuci bilo najtačnije da se baca đubrivo ali imam male parcele na 100 mesta ::lose::
 
Odg: Veštak

šandor je napisao(la):
ali imam male parcele na 100 mesta ::lose::

Ovo i mene muči.

Svake godine idem pod kukuruz 200kg NPK + 100kg AN ušpartavanje.
Soja 100-200kg NPK.
Repa 400kg NPK + 100kg UREA predsetveno.

Sve mere su po jutru.
Sav NPK zaoravam.
Od ove godine sam uveo obavezno zaoravanje stajnjaka + NPK za repu. I repa bude :D.
 
Odg: Veštak

treba mi KCl, jedno 400 kg. jel zna neko gde moze da se nabavi? moze i 0:10:30 jedno pola tone.
 
Nazad
Vrh