Veštačko đubrivo

Odg: Veštak

I ja mislim da je dovoljno 200 kg/ha pogotovo ako si stavio NPK! Ja jesenas nisam bacio ni zrno NPK ali sam proletos bacio 300 kg 15x15x15 pre setvospremaca pa se nadam da je ostalo nesto posle kukuruza! Jos ako dodam 2-3 folijarne prihrane valda ce biti dobro! Covek se uci dok je ziv i nakraju umre glupav!.....
 
Odg: Veštak

kakva je razlika izmedju priliranog kutinskog kana i granuliranog ,koji je bolji jedino sto ja vidim da prilirani ima rupice na granulama (zrno)

 
Odg: Veštak

Ako bacim veštak sad u proleće da li moram odmah da pređem setvospremačem ili mogu npr. za 10 dana ? :bravo: :bravo:
 
Odg: Veštak

Najbolje bi bilo da odmah prodjes spremacom, pogotovo ako je Urea u pitanju
 
Odg: Veštak

Izgubice deo azota, znaci u roku od jednog dana bi bilo pozeljno da predjes spremacem
 
Odg: Veštak

a kolko se azota izgubi kad prihranjujemo zito?Kolko znam jos niko nije kildirao posle prihrane mislim da moze cekati
 
Odg: Veštak

Negde sam citao o tome, ali nisam bas siguran. Kad bacimo ureu na psenicu, psenica ima neku lisnu masu koja donekle stiti tu ureu, a ovako je bacena na golu zemlju nema sta da je stiti. A za vreme prehrane psenice uglavnom ima nekih padavina pa se ta urea istopi. Ako urea posle rasturanja pokisne onda ne bi trebalo da bude gubitaka, tako da onda ne mora da se zuri sa spremacem
 
Odg: Veštak

slazem se da treba setvospremirati al leteti taj dan cisto sumljam da je nesto bitno, mozda u slucaju nekih vetrova ili ekstremno toplog vremena :ppozdrav:
 
Odg: Veštak

Ma nisam mislio bukvalno odmah posle rasturanja, ali sto pre to bolje
 
Odg: Veštak

BATONI nisam te potpuno razumeo. Ja sam pitao nešto zbog razloga: Uradio sam zatvaranje brazde u decembru. Njive su fenomenalno ravne i VLAŽNE , pa sam mislio ako malo prosuši da bacim veštak ( 100kg uree i 100kg 8x24x16 po jutru ) i da ostavim tako njivu 10-ak dana i posle da idem sa setvospremačem pa sa sejalicom. Kolko će ovako da bude manji efekat veštačkog đubriva ? :bravo:
 
Odg: Veštak

Ma neće biti manji uopšte.Pa nije sada 35 stepeni pa da se azot jednostavno topi i isparava.Samo piči.
 
Odg: Veštak

To sto ti kiraj kaze je ispravno.Urea volatira tj.hidrolizira na amonijak i ugljen-dioksid spontano a vise temperature ubrzavaju hidrolizu.Malo sam pogledao na wikipediji i tamo pise da se ta hidroliza relativno brzo odvija(urea moze da izgubi 30% azota za 72 sata).Opsti savet je bacati ureu po relativno hladnom i vlaznom vremenu.Koliko sam shvatio najbolje je baciti ureu na vlazno zemljiste i sto pre je proci setvospremacem tj uneti je u zemlju ili neposredno pre kise.Uostalom imate sve lepo objasnjeno na wikipediji pa pogledajte sami ako se sluzite engleskim i malo razumete u hemiju.
http://en.wikipedia.org/wiki/Ammonia_volatilization_from_urea
 
Odg: Veštak

Slazem se sa Didijem, gubitak azota se javlja pri visim temperaturama(>25 stepeni) jer urea brze isparava na toploti
 
Odg: Veštak

kako si se prijavio na taj sajt ja svaki put pokušavam i kad treba da uđem piše greška pri ulazu
 
Nazad
Vrh