Uzgoj paprike -opšta tema

  • Začetnik teme oblak
  • Datum pokretanja
Ni ja ni moje kolege nismo dodavali ni tecnos za sudove ni okvasivac i sve je funkcionisalo ok.E sad odjednom treba....mislim da nam uvaljuju to zarad nekog dinara vece zarade.Stavljacu i ja nun ali do ove godine ta kombinacija nije bila.
Vidim po paprici leptir polaze jaja.Sada treba prskati da ne bude crva i gusenice u paprici.
 
Paprikari, kako vam paprika podnosi ovu vrelinu, ima li opekotina? Naša se nekako još drži.
.

- - - - - - - - - -

 
pozdrav ljudi zna li neko sta bi mogao da pustim kroz sistem da sprecim susicu da se ne siri pocupao sam zarazene strukove jel bi mogo jos nesto da ucinim unapred hvala.
 
Uzgojem paprike moja se obitelj bavi nekih četrdesetak godina. Folijarna prihrana Fertinom Ca je obavezna i redovita. Ova pojava javlja se zadnjih nekoliko godina uvijek u vrijeme velikih vrućina i neovisno o vrsti paprike. Vjerovatno ću danas ili sutra proći paprikom i obrati sve takve plodove da se spriječi mogućnost truleži. Kad vrijeme zahladi, više nema ovakvih slučajeva.
 
Ulegnuce epidermisa kod paprike je simptom nedostatka kalcijuma u plodu.Ozegotine na plodu su drugacija ostecenja i uvek,naravno,na istaknutom i nezasticenom delu od strane lisca.Za kalcijum vazi pravilo da moze da ga bude dovoljno prisutnog,ali da se teze usvaja iz raznih razloga.Postoji antagonizam izmedju kalijuma,magnezijuma i kalcijuma.Sto je vise kalijuma to je teze usvajanje kalcijuma od strane biljaka.Jedan od bitnih faktora za ovu pojavu je raspolozivost vode.Paprika je osetljiva na nedostatak vode,kao i na njen visak jer je to direktno povezano sa usvajanjem kalcijuma.Najizrazenija je ova pojava ako posle jace kise,ili zalivanja,nastupi susan period.:ppozdrav:
 
Hvala Ivane, sve je to tako kako kažeš.:bravo: Zbog viška kalija u tlu biljka smanjuje apsorpciju kalcija putem korijena. Višak kalija javlja se zbog suvišne primjene NPK gnojiva, što kod nas nije slučaj jer nam se osnovna gnojidba sastoji od stajskog gnoja pošto se bavimo i stočarstvom. Pazimo i na prevenciju, u smislu obavezne kalcifikacije tla i plodoreda; leguminoze (lucerka) kao predusjeva. Folijarna prihrana kalcijem započinje od pojave prvih cvjetova. Zalijevanje je obavezno i naravno da se pazi na vrijeme i količinu zalijevanja. Ono što sam primijetila jest da se oštećenja ne javljaju samo na vrhu ploda već ih ima posvuda, i uvijek na plodovima koji su izloženi direktnom suncu veći dio dana. Na lubenicama, dinjama, paradajzu, koji su također osjetljivi na nedostatak kalcija, nema nikakvih promjena. Zato sam ova oštećenja pripisala suncu. Na paradajz paprici ih nema mnogo, nešto ih je više na baburi i rogu. Uvijek kažem da teorija i praksa u poljoprivredi često ne idu zajedno...iako smo u praksi preduzeli sve što teorija nalaže, problem je opet tu. Priroda ima svoje puteve, a na nama je da im se prilagodimo. :sta:
 
Ovim putem pozivam sve zainteresovane da nas posete sutra od 10 iliti svecano otvaranje od 14h.

123.png


ko je zainteresovan moze pozvati 064 1839007 za blize informacije...
Bice preko 50 standova proizvodjaca,preredjivaca i jos nekih firmi koje se bave vest djubrivima i kap po kap sistemima....
 
Moze li neko da predlozi neku papriku ajvaricu, ali da je cista sorta i da ima zadovoljavajuci prinos. Ja sam uzgajao Kurtovsku kapiju, preukusna paprika, ali mi po struka nija dala vise od 1 kg, sto je realno malo. Prelijepo je i izgledala. Da li je neko uzgajao Banatsko uvo, kakvog je ukusa i prinosa?
 
Da li prasina iz fabrike peleta nastala nakon obrade drveta moze uticati na rast paprike i na sam prirast, na 100m od baste pocela je sa radom fabrika peleta, prasina je pokrila list paprike, paprika nikad losija, susio se cvet ali i samo korenje, pretpostavljam da je od prasine jer su agrotehnicke mere ispostovane.

P.S jos 4oro komsija u okolini moje baste imaju papriku i svima se isto desilo tj. svi smo ostali bez paprike

Sto se tice cene na niskom kvantazu u subotu ajvarka 60-70 dinara, bela duga od 40-50, tursijarka uglavnom amanda od 30-45 din/kg, da ironija bude veca u petak cena ajvarke bila 40 ::samo bes::
 
Milane..

Ja sam ti iz okoline Krusevca, gde postoji kvantaska pijaca za papriku, i gde dolaze kupci iz cele Srbije, a Bogami i sire (Bosna...) i od nas proizvodjaca je direktno kupuju.. Cena proslog vikenda je bila neverovatna i kretala se od 55 do 65 dinara, pa je sada malo pala na nekih 45 dinara, dok se recimo i juce prodavala oko 55 dinara za kilogram..

E sada, citam ovo sto si napisao oko tvojih problema sa paprikom, i mogu ti reci da se to isto i ovde javilo, i to krajem avgusta meseca kod nas, a nema fabrike peleta u okolini.. Jednostavno paprike je nestalo nekim proizvodjacima za noc..Danas odes do baste ona zelena, fina, sutra dodjes ona zuta i unistena.. Nesto neverovatno se desavalo, kao i to da ove godine skoro svi imamo problem da nece da sazri paprika, i da u basti sada imamo krupne plodove koji su ono bas zeleni.. Pojma niko nema sta se desava, ali usled nedostatka paprike i cena je veca, ali je nema dovoljno, a kupaca ima bas puno..Od mene kupuje jako dobar covek iz Nisa recimo..

Promenio bih Slonovo uvo za narednu godinu, a sadio isto crvenu papriku za ajvar sa krupnim plodovima, pa me zanima koja sorta bi bila najjbolja..
 
zelena je paprika i kod nas u prigrevici
crvena cena je 70 na kapiji.

škart oštećene 30 a sitnija dobra 50.

nagli pad temperature je uzrokovao sporije zrenje i velika količina padavina koja je došla unazad 20 tak dana
kalijum sulfat folijarno bi malo ubrzao zrenje ali kako ući u njivu.
 
zelena je paprika i kod nas u prigrevici
crvena cena je 70 na kapiji.

škart oštećene 30 a sitnija dobra 50.

nagli pad temperature je uzrokovao sporije zrenje i velika količina padavina koja je došla unazad 20 tak dana
kalijum sulfat folijarno bi malo ubrzao zrenje ali kako ući u njivu.

To je extra cena od 70 dinara...Svaka cast.. Kod nas je proslog vikenda bio taj udar malo jaci i ona se sada krece u rasponu od 45 do 55 dinara, sve zavisi.. Ja sutra idem na branje, pa sta mu Bog da oko cene..

Najjvise me nervira to sto u njivi extra zelena paprika stoji, a ja berem one malo sitnije koje stizu na branje, ali nadam se da ce i one pocrveneti do Bozica :osmeh:

Koju sortu sadite, ako nije tajna?
 
Ako nekome nesto znaci za narednu godinu, ubedljivo najjbolji lek protiv ozegotina od Sunca je Captan.. Ove godine sam tretirao papriku, kao i prosle godine, i gotovo da ih nema.. Tretiranje ide cim se plodovi fino formiraju, da se mogu oprskati..

Pa ako nekome znaci, eto..

Veceras paprika u Beloj Vodi od 55 do 60 dinara (crvena za ajvar)...
 
Nazad
Vrh