Uzgoj paprike -opšta tema

  • Začetnik teme oblak
  • Datum pokretanja
tamara1611. ima malo tehnike u proizvodnji dukata . ja ga dosad nisam radio ali mi nije promaklo ove sezone. posto vidim da si ozbiljan proizvodjac hteo bih da podelim ovo iskustvo. hteo bih da te pitam:,, dali dukat trazi vecu kolicinu vode nego ostale sorte paprike? da li na pocetku vegetacije mozes slobodno da koristis azot u vecim kolicinama bez bojazni da moze da dodje do pojave bujnosti vegetativne mase? i na kraju, posto nisi iskontrolisao ,,bakteriozu kada po tebi treba poceti sa tretiranjem radi preventive? odgovori mi a u razgovor moze bilo ko da se ukljuci raspolozen sam da podelim iskustva, jer neko rece da je ovo paprika buducnosti. ako je tako ajmo detaljno da je analiziramo. jos jedina nepoznanica je ukus ajvara kad se spremi od nje. meni je to jako potebno jer ja radim za ljude koji odmah prave ajvar od moje paprike. pozdrav svima...

Vojkane za ovo bi te trebalo nagradit izuzetno dobra tema a pitanja još neodgovoreni jako puno. Ja sam mislio nagodinu probati dukat na jedno jutro i jako me zanima svako ovo pitanje, nemam što reći o proizvodnji dukata ali ću pažljivo sve čitat pa ću valjda nešto i saznat.
Pozdrav.
 
napokon da se slozimo u svemu. odgori su ti dosta sturi. ali posto ima zainteresovanih ljudi pocecemo ovako. ja ni u cemu nisam nikad bo skrt pa ni u razgovoru. ovako: dukat na pocetku sezone prvo trazi kao i svaka druga ,,fosfor,, za dobru ukorenjavanje a i za dobro cvetanje . ako sve to ispadne kako treba za azot uopste nije problem . prvo ,,nitra bor,, pa ,, an,, 20:20:20 i to u kolicinama po 150 kg/h. Jedno dva tretitanja folijarna prihrana best (20:20:20). sto se tice zastite na samom pocetku do cvetanja ici sa bakarnim preparatom kocide. Posle svake obilne kise odmah ujutru proci antrakolom. U toku cele vegetacije raditi na tripsu 2-3 puta. Trips hoce da izoblikuje plodove i da ih stvori nepozeljnim. Na kraju sada ici kalijumovo djubrivo (unikal ili novalon) u kolicini do 200kg. Sto se tice vode i vodnog rezima ove paprike ona po meni od samog pocetka pa do kraja trazi veliku kolicinu vode. PA PO MENI ISPADA DA STE SVI U PRAVU KAD KAZETE DA JE JAKO OSETLJIVA JER VIDITE STA JOJ SVE TREBA. Da cujemo ostale da li se slazu sa mojim objasnjenjem. Ove godine nisam imao vremena da vodim dnevnik datumski kad sam sta radio. Tako da sve ovo sto sam radio mogu okvirno vremenski da kazem. Pozdrav svima....
 
Izgleda da sam i ja malo omanuo ove godine sa paprikom, ima paprike nije da nema ali nije mi plod kao ranijih godina krupan, mozda sam malo i ja zeznuo stvari sa prihranjivanjem, ove godine sam koristio wuxal super samo jedanput prosle godine sam samo njim prihranjivao papriku i plod je bio mnogo veci, ove godine sam prvi put koristio mortonik 19:9:27 i fitofert, mozda je u tome i problem a mozda i u vremenskim prilikama ko zna videcu kad krenem berbu oko 1.9 i kad krene spremanje zimnice
 
milanM prijatelju folijarna prihrana sluzi da veze elemente i da se mikro i makro elementi uspesno iskoriste. Ako nema u zamljistu dovoljno hrane sta mislis sta bi mogo jedan gram hrane da pomogne biljci. Valjda je to dovoljno prosta stvar. Sto se tice plodova oni rastu kada je vegetativni deo biljke veliki i kada postoji velika sansa da se obavi dovoljna kolicina hlorofilne asimilacije. Sto znaci dovoljna kolicina azota i dovoljna kolicina kalijuma. To sto si koristio murtonik je dobro, on sluzi i za neke stresne situacije, fitofert je prevazidjena stvar dok best koji sam ti pomenuo ove godine cak nije ni uvezen iz grcke i bilo ga je tesko nabaviti. U njemu se nalaze alge koje posticu razvoj i rast biljke. To nijedno drugo folijarno djubrivo nema. Pozdrav....
 
Vojkane imao si srece,mani se ti sturih informacija,mislis da ti jedini znas cemu sluzi fosfor.
Kad se toliko pravis pametan kazi mi cemu u paprici sluzi antracol,odnosno sta resava?A jos mi reci ,vidim bakar ne spominjes?Toliko o tvom znanju.`
To si koristio skoro dzabe,a ako ti je paprika dobra zahvali dobrim vremenskim prilikama,a ne toliko pamecu jer dzabe pamet ako sreca nije na tvojoj strani.
Iduce godine moze da se desi da bude ekstra paprika u mom kraju a u tvom krs,ali ti se necu praviti pametan.Da je proizvodnja paprike tolika nauko koliko o njoj ti pametujes pa to bi bio cenjeniji posao od doktora.
P.S
Da dodam o paprici dukat.
To je sorta paprike, a ne hibrid i nema nikakve razlike u gajenju izmedju nje i bilo koje ajvarke osim u boji,sve je potpuno isto oblik itd.Dukat iz zuto zelene boje prelazi u crvenu,dok ajvarka slonovu uvo iz tamno zelene u crvenu.I tu je prednost dukata jer moze da se prodaje kao silja zuta paprika ako je dobra cena,ne mora da se ceka da ucrveni.
E sad da hocu da pametujem kao neki,ja bih rekao da iz tehnoloske u fiziolosku,i bla bla bla i bla bla bla...To nije cilj.Ako hoces nekome prijateljski da objasnis ne pravi se pametan vec mu reci prosto da te svi razumeju.
 
Poslednja izmena:
ne vidim sta pobratime tebi smeta moje strucno znanje . ja sam se za ovo i skolovao i moj dijafazon druzenja i rada je agrar. ovo strucno sto se ponasam ima dosta ljudi koji nisu glupi kao ti, nego jednostavno im je ovo potreba ili hobi, pa im ja u ime svoje nauke prenosim svoja iskustva i znanje moji strucnih saradnika. sto se javljas ako si toliko pametan. u mom slu se kaze da kad udjes u dragsto neznas koji je kakav, a da se budale same javljaju. dragi forumasi oprostite za ovaj moj nastup ali ovakvima ovde nije mesto, ja sm samohteo da maksimalno strucno podelim sa svima svoje iskustvo. pozdrav svima koji razumeju o cemu govorim, ato sto neki nezna sta je nauka zasto bi se islo na poljoprivredni fakultet....
 
e zbog ovakvih vremenskih prilika jasam batalio papriku radiš ko lud od marta a u augustu il septembru dode ovakva vrućina i sprzi polovinu ,:cool::sjasi:i dzaba zalivanja a radio samje od 92-2009god
 
Dobila je ona azota prvo NPK 3x15 prilikom rasadjivanja i 2 puta KAN 27% tako radimo godinama, visina same stabljike je kao i svake godine od 30 do 50cm samo sto nije plod kao ranijih godina, ovakav plod mi je bio prilikom drugog branja.
 
Dobila je ona azota prvo NPK 3x15 prilikom rasadjivanja i 2 puta KAN 27% tako radimo godinama, visina same stabljike je kao i svake godine od 30 do 50cm samo sto nije plod kao ranijih godina, ovakav plod mi je bio prilikom drugog branja.
E tako se prica,i prijateljima prenosi znanje!
prosto i jednostavno!
Slicna je situacija i kod mene !
 
Nisam očekivao da diskusija ode u ovom pravcu. Mi zapadnomoravski povrtari smo stvarno solidarni i ne podsmevamo se nekom ko papriku uzgaja 20 godina, a prevaziđe ga neko ko je debitant. To je normalno u najosetljivijoj proizvodnji kakva je povrtarska. Ima tu neki treći faktor koji nije čovek i njegovo znanje, kao ni vremenske prilike, već nešto što tek treba da otkrijemo i izučimo. A možda je prosto, samo ne znamo gde da tražimo uzroke.

p.s. Ne isključujem ni biološki rat i sabotažu u semenu, zaštiti i onome šta nam pada iz oblaka.
 
tamara 1611. slusaj pobratime kada je rec o poslu ili si strucan ili nisi. ato da li sam ja crnac lil niasm, ja sam se predstavio imenom iprezimenom, imam sliku iz ranijih dana kad sam trgovao ajvarkom malom prikolicom. kod mene nista nije skrivreno a cak uvek stojim na raspolaganje drugima za pomoc u bilo kom svojstvu. crnac nisam i nisam mozda dobar daktilograf kao ti . to ti jedino mogu priznati da se slabo u ovom polju snalazim. papriku sadim tradicionalno jos od 1936god.60-ih godina je moj deda izvozio ,,baburu ,, za nemacku. sric mi je bio doktr pljoprivrednih nauka, a ti dijafazonu pricas mi neke price. pozdrav svima...
 
Ovo sunce ima odma da je pece za ajvar.Jedino kod Vojkana nema problema jer ima covek znanje i iskustvo od 100 godina a i sirok DIJAFAZON.
Vojkane pobratime oprosti na sali,al izgleda nam je samo to trenutno ostalo!
 
e tako te volim. kazi brate svima kako se radi paprika. niko tebe ne proziva a taman da se kaci sa tobom. ja sam covek od sto sedam kila,pa ti kacenje nebi ni dozvolio. a zemlju cenis pa najvise placas radnike, to sto su ti apetiti veci to je za respekt, ali ako mislis da si jedini to ne valja. dragi forumasi o proizvodnji paprike sam hteo da maksimalno podelim veliko decenijsko iskustvo, naravno strucno, ali zbog ovakvih pojava, koji mi lice na kolateralnu stetu , ne zelim vise da imam diskusije, jer ja o poslu ne tracarim nego razgovaram. sve vas najsrdacnije pozdravljam i ovog trenutka se ISKLJUCUJEM......
 
Ovo sunce ima odma da je pece za ajvar.Jedino kod Vojkana nema problema jer ima covek znanje i iskustvo od 100 godina a i sirok DIJAFAZON.
Vojkane pobratime oprosti na sali,al izgleda nam je samo to trenutno ostalo!

tamara1611 nije u redu nikoga provocirat ili omalovažavat Vojkan je rekao svoje iskustvo sa kojim se ti ne slažeš i to je u redu zato budi ljubazan umješto prosipanja gorčine iznesi svoja iskustva kako bi oni koji nisu baš toliko stručni u uzgoju paprike mogli nešto da nauče i da unaprede svoju proizvodnju nije dovoljno samo reći Dukat se uzgaja kao svaka druga roga reci nam kako ti to radiš i na koji način, ali molim te kako si sam rekao onako narodski da te svi razumiju.

@Vojkane kad vidiš da nekom možeš pomoći onda nema isključivanja zato postoji Ignore a kako zorancile koji nije jedini samo čita a slabo piše upravo zbog tih ljudi treba ostati uključen i piusati u temi dati svoj doprinos makar koliko mali on bio.

Svima pozdrav.
 
siki svaka čast i ja slabo pišem i više čitam pa pozdravljam tvoj predlog i sugestije koje su korisne za sve koji se ovde muvaju.
pozdrav svima
 
na kvantasu paprika babura 15,a silja oko 25 do 30.Ima je more jedno niko ne kupuje za izvoz ko prosle godine
 
Moje neko iskustvo što se tiče bakterioze dok sam radio papriku na otvorenom je sledeće. Prskanje bakarnim preparatima sve do berbe i dalje ne prskam, ako uđe u berbu zdrava problemi su prošli. U paprikama glavni problem je bakterioza, po mom mišljenju 95%, drugi opasan problem je trips, ako uđe u papriku ulazi i virusno oboljenje a tada nema lijeka. Trips je teško suzbijati a ostali insekti nisu problem, mislim lako se uništavaju. Tako da ja akcenat stavljam na bakteriozu i trips.
 
Pozdrav paprikari evo moje
2va0etk.jpg
 
Nazad
Vrh