Uzgoj paprike -opšta tema

  • Začetnik teme oblak
  • Datum pokretanja
Kolege kakvi su vaši komentari šta je sa ovih žuti listova pojavljuju se od polovine vegetacije.


Uploaded with ImageShack.us
 
Nebih rekao da je grinja jedva sam pronašao jednu ili dvije, u krastavcu kad požuti list od grinje na jednim listu bude ih najmanje 50kom.
 
Evo mojih muka sa paprikom. Prvo cena katastrofa. Za sada sa 4 branja sa 1kj paprike nabrao sam blizu 39 tona a para nigde. Cena u pocetku 25, 22, 20 din, posle 15,18, pa 13,15 din, ova zadnja tri dana sam prodavao po 25 din. ali mala kolicina isto toliko baceno na njivi. Slika govori...

Evo sledeceg problema

2vlp8if.jpg


Plamenac me je unistio, prikolice naberem prikolicu bacim. 4 branje sam nabrao samo 4.5 tone. Paprika crveni nenormalno. I one mlade paprike koje su se tek odmetle crvene. dali od ove vrucine ili ne znam? Vreme katastrofa.

Evo sledeceg problema

16k2io9.jpg


Kanal presusuje. Evo kako je izgledao. Moramo da kopamo da bi imali dotok vode. Zalivamo kpk pa nam mulj pravi problem i skinemo filter pa picimo tako bez njega. Ovako nikad nije bilo od kad je napravljena brana na tom kanalu. Danas je bio Uros sa TVB92 iz emisije znanje na poklon ali jbg nije nista snimnjeno jer je crkla kamera inace je trebalo biti u emisiji danas ali jbg, nece nas.

2z5w31j.jpg


Nemam reci razocaran sam totalno. Dali neko moze da mi kaze gde bi moglo da se zalimo za problem zalivanja, zbog tog kanala. Jer sa tog kanala se zaliva vise od 100 jutara paprike i ko zna cega jos? Sto je jos gore mada nema veze sa paprikom to je i ekoloska katastrofa. Kanal smrdi na uginulu ribu koja nema kiseonik i stvarno ima crknute ribe i to lepih komada...Ne znam vise sta da kazem!
 
Miladine da ti mozda nefali azota ovoj paprici....
Azota može biti samo viška jer sam prije 20 dana dao 40kg ureje na 3000m2.
Neki stručnjaci misle da je manjak željeza, neznam dali bi mogao da uradim jednu probu sa prskanjem nekoliko strukova koji su tek počeli da šaraju žutilo. Nije mi to bitno za ovu godinu pošto imam dobar prinos ali mi je bitno za naredne godine.
 
Ovo je viroza koju ti je preneo trips,a tripsa imas vidi se po listu paprike,krajevi su talasasti i malo nepravilini.

Tripsa je bilo ranije i ja sam sumnjao da postoji mogućnost da je viroza od tripsa ali nisam siguran, Imao sam na ulazima plastenika ovakve paprike kao što je na slici u prvim berbama a kasnije je bilo i unutar plastenika. Tako da neko kaže nedostatak željeza a neko kaže da je viroza od tripsa daj ga sad znaj šta je.


Uploaded with ImageShack.us
 
Moj kolega devet godina sadi papriku u monokulturi i nema nikakvih problema prisiljen je tako radit zbog nedostatka površine. Jedino što u monokulturi mora da se dosta poveća đubrenje i obavezno analiza zemlje odatle sve dolazi.
E,vidiš,ja više ne vjerujem ni u kakvu analizu zemlje, mene su u polj. institutu u B.L. doooobro zeznuli sa analizom!!!
Stavio sam i "rezultate" analize na forum.....bili su idealni,ali baš idealni! Rezultati su bili toliko dobri da,kad bih posijao čvarke,nikli bi prasići...a moja paprika je i sada u 9.mjesecu ista kao i u aprilu. Iduće god. pamet u glavu i stajnjak u plastenik. Ko zna kako je to urađeno....ili je samo prepisano sa neke druge analize,ili je od oka...nasukan sam definitivno,ali sve je to škola.
 
miladine 100 posto je trips!I jako ga je tesko ukloniti!Moze da se radi neonikotinoidima u duploj dozi,ili mozda bolje da se radi sisteminom,odn perfektion i za dva dana fastac npr.
 
Imam zanimljivu situaciju u basti pa me zanima misljenje sta da radim. Pre dve godine u procesu pravljenja leja za papriku u jednom delu baste povrsine nekih 6m2 sam greskom bacio 3x vise djubriva NPK 3x15, evo vec trece godine kako se u tom delu susi paprika mnogo brze nego u ostatku baste tj. mnogo brzo vene. Po mojoj nekoj logici u tom delu je mozda doslo do povecanja kiselosti zemljista zbog viska mineralnog djubriva ali radi se o mozda 1kg mineralnog djubriva npk 3x15 i kan na toj povrsini bacenom 2009.
 
Na m2 ide 0,08 kg gnojiva pa ti izračunaj koliko si preterao a za kiselost razbaci kreč po zemlji prije obrade i to kilogram na 1 m2.
 
miladine 100 posto je trips!I jako ga je tesko ukloniti!Moze da se radi neonikotinoidima u duploj dozi,ili mozda bolje da se radi sisteminom,odn perfektion i za dva dana fastac npr.

tamara1611, bilo bi dobro da ti je dijagnoza tačna, prije dvadesetak dana sam primijetio u cvatu paprike da ima tripsa i prskao sam dva puta sa laserom i jednom sa apačom i sve to u razmacima po 4-5 dana, sada nevidim da ima tripsa možda sam ga uništio. Pošto ga je već bilo a nalazio sam u nekim cvatkama po dva tri komada moguće je da je prenio virozu.
Sledeće godine ću malo više obratiti pažnje oko tripsa pa ćemo vidjeti dali će biti ovi žuti strukova.
 
vidi ispod lista je sigurno!sad je zahladnelo ali po listovima mogu da garantujem da ga imas!
protiv tripsa je najefikasniji malation al ga nema.
 
Nazad
Vrh