Ne mogu si povećati slike, izbaci mi samo kvadratič pa ne vidim.
Ako sumnjaš na Verticilijum, razmisli kakvi su ti bili početni simptomi.
Kod Verticilijuma (venuće) biljke najčešće uvenu u veoma kratkom roku - preko noći takoreći - i nema jutarnjo - dnevno - večernjeg ciklusa uspona i pada habitusa. Jednostavno primjetiš biljku sa obješenim listovima i ona se više ne oporavlja. Primiš je, i sa dva - tri lijevo desno pomaka veoma lako isčupaš iz zemlje, a korijen je sav crn, vrat korijena i stabljika iznad njega je debeo i nije nimalo oglodano nigdje. Imam takvih biljaka dvije - tri godišnje, upravo sam neki dan isčupala jednu, a jednu prije dvadesetak dana, isto kao i fitoftičnih. Kod fitoftore korijena biljka ima duži period ritma jutarnje - dnevnih uspona i padova do konačne smrti.
Razmišljala sam nešto, obzirom da smo tek u niti pola sezone berbe, da možda pokušaš vratiti živost bilkjama. Veliš da više ne umiru ali su patuljaste i plodovi prije dostignute normalne veličine crvene - to je jedan od simptoma fitoftore korijena, posljedica nemogućnosti korijena zbog pretrpljenog oštećenja i gubitka normalne mase da transportira dovoljno hranjivih tvari u organizam - da ga pokušaš malo oporaviti.
Korijen za svoj razvoj treba puno fosfora pa bi možda bilo dobro da se fokusiraš na prihranu pojačanom količinom fosfora i dušika. Dušik je isto veoma bitan biljci, generator je volumena i katalizator nekih biokemijskih procesa. Dati će i korijenu i zelenoj masi pogon za razvoj.
Veliš da su provodni kanali na isčupanoj biljci crni. No biljke nisu mrtve niti više pred umiranjem.
To ukazuje na nedovoljan transport vode i hrane u organizam. Za zaključiti je da vode ima taman za razvijeni habitus - ako biljka više ne pokazuje obješene listove tokom dana - ali ne i za povećanje mase - no nedovoljno hrane za normalnu produkciju plodova.
Isčupaj jednu patuljastu ali "zdravu" biljku koja nema jutarnjo - dnevni ritam visečih listova i pogledaj joj provodne kanale - razreži nožem po sredini vertikalno do vrata korijena. Ukoliko ima naznaka oštećenja a biljka živi, vjerojatno nema dovoljno široki put transpotra, ali dovoljan za životarenje.
Ako su provodni kanali zdravi ili su oštećenja kanala neznatna, korijen nema kapaciteta uzimanja vode i hranjivih tvari.
Vjerujem da je korijen svakako oštećen pa je svakako potreban fosfor da ga reanimira.
Probaj u barem jednom plasteniku - pretpostavljam da ti nije cijela površina od 4500 m/2 jedan objekat - sa prihranom korijena pa ćeš za desetak dana vidjeti što će se događati.
Ako kroz petnaestak dana započne intenzivniji vršni rast stabljika, biti će to znak da se korijen počeo oporavljati. Korijen se može oporaviti, uvidjela sam to na mjestu gdje mi je propadao zbog viška vode - utapao se i trunuo te gubio masu - kada sam riješila problem i ručno zalijala otopinom Ridomila (samo jednom jer mankozeb u većim količinama djeluje depresivno na razvoj korijena a Fonganil zbog pedesetak biljaka zbog skupoće nisam htjela kupovati) stanje biljaka se normaliziralo.
I da, sjetila sam se da sam negdje pokupila informaciju da i benelaksil ( u Hrvatskoj je ta aktivna tvar u preparatu Galben) zaustavlja razvoj zemljišne fitoftore i može se aplicirati preko kpk sistema. No nemam iskustva sa rezultatom primjene.
Ja bih na tvome mjestu pokušala sa oporavkom korijena, imamo pred sobom još tri intenzivna mjeseca proizvodnje - ja papriku berem do izmrzavanja u platenicima, ponekada i do sredine decembra.
PS:
Evo sam našla svekrvine naočale koje jako povećavaju i sada vidim i ove male neuvećane slikice.
Da, provodni kanali su oštećeni.
No, vjerujem da je ipak, prema simptomima koje si ranije opisao u pitanju fitoftora ili gangrena korijena - oboje je gljivično oboljenje dva soja gljivica.
Našla sam ti mail Milorada Šubića, našeg županijskog voditelja Savjetodavne službe, doktorirao je fitopatologiju već odavno, čovjeka koji već dvadestak godina osobno vrši pokuse sa svim fungicidima i insekticidima prisutnim na tržištu koji se koriste u biljnoj proizvodnji, i redovito iznosi rezultate javno:
milorad.subic@savjetodavna.hr
Pošalji mu upit odmah danas, iznesi detaljno problematiku i radnje koje si poduzeo, pošalji slike, čovjek je jedan od najistaknutijih i najboljih fitopatologa u Hrvatskoj sa veoma velikim praktičnim iskustvom, ljudina koja svoje zvanje osjeća kao životnu misiju.
Možeš mu slobodno spomenuti da ti ga je preporučila Sonja iz Belice.
Vjerujem da će ti već u ponedeljak odgovoriti i pomoći, ili barem detaljno objasniti mogućnosti koje imaš u daljnjoj proizvodnoj sezoni.
Veoma je zauzet, djeluje na terenu po cijelom Međimurju, voditelj je povrćarske, vinogradarske i voćarske fitopatološke zaštite, svi ga cijenimo i obraćamo mu se kada imamo za osobno iskustvo nerješiv problem.