Uzgoj paprike -opšta tema

  • Začetnik teme oblak
  • Datum pokretanja
Probajte bakarnim preparatom nekim bakarnimosilohloridom ili bakarsulfatom nemojte dodavati nista kad prskate sa bakrom
 
Ja prskam papriku dok je u rasadniku sa Equation Pro jednom ili 2 puta pre nego je presadim na otvorenom i kasnije po potrebi idem naizmenicno Antracol, Equation, prosle godine sam imao slican problem takodje su listovi odozdo poceli da se suse posle onih obilnih kisa i prskao sam prvo Perfitom on je posluzio kao dsinfekciono sredstvo posle njega je iso Equation, pa kasnije antracol i nekako sam uspeo da je oporavim i imao sam malo manji prinos ali to je bilo i ocekivano posle onolikih kisa.
 
Kod mene u kraju retko ko prska bakrom samo kad je neophodno posto zna da opadne cvet od njega, meni u poljoprivrednoj kad sam trazio bakarna sredstva zavrte glavom i kazu nemoj ako nije bas neophodno.
 
Očigledno je u pitanju hloroza i teško da će prskanje da pomogne pre da odmogne. Treba pogledati pre svega one najuobičajnije razloge za hlorozu, višak ili manjak vode, višak ili manjak hraniva, posebno azota. Manjak gvoždja koji se može desiti usled viška kalcijuma koji ga blokira, ako si bacao kreč. Višak hlora tj. nekog hlorida može da isključi ostale (azot, bor, molibden, sumpor).
Jedna dobra stranica kako raditi dijagnozu problema:
http://www.caes.uga.edu/Publications/pubDetail.cfm?pk_id=7391&pg=np&ct=black%20widow&kt=&kid=&pid=
Malo o gvoždju:
http://psss.rs/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?246.post
Sve su to stanja za koja je uglavnom kriv čovek, pa se treba prisetiti šta je prethodno radjeno što je moglo da dovede do ovih posledica.

Kod hloroze se preporučuje folijarna prihrana kompletnim djubrivom što u većini sllučajeva može da bude i dovoljno jer su stanja koja dovode do nje uglavnom privremena.
 
nisam je polijevao ničim sem drinom.sačekaću sad par dana pa ćemo da vidimo,a presadio sam ih 1-3 marta i bilo je noćima hladno,čak je dva-tri puta bio i slab mraz.
 
Odavno nisam vidio taku boju paprike, kao da je posađena u blatu. Pogledaj dobro dali nije oko samog korijena puno vlage. Uzmi uz sami korijen na dubini od 10-15 cm zemlju u ruku i vidi jeli puno mecava. To mi izgleda da od same sadnje imaš puno vlage.
Nije sigurno zbog vlage ja imam isti problem sa paprikom i paradajzom neznam sta je ali komsija mi rece da isprskam signumom i to sam i uradio juce pa videcemo
 
Kod mene u kraju retko ko prska bakrom samo kad je neophodno posto zna da opadne cvet od njega, meni u poljoprivrednoj kad sam trazio bakarna sredstva zavrte glavom i kazu nemoj ako nije bas neophodno.
Bakrom se prska kad je biljka u cvatu samo u ranim vecernjim casovima posto se tad cvat zatvara.
 
ssseva ja sam predprosle godine imao isti problem i prosle godine sam pre rasadjivanja kompletnu gajbu sa rasadama stavio na 5 min. u previcur i posle sam ga rasadjivao i sve je bilo ok.Probaj da oprezno da izvučes jednu papriku pa vidi kakav mu je koren,ako ima braunkaste fleke na korenu onda polivaj ga sa previcur energy i to ponovi u roku od 4-5 dana.Nadam se da sam ti pomogao.pozdrav
 
ssseva ja sam predprosle godine imao isti problem i prosle godine sam pre rasadjivanja kompletnu gajbu sa rasadama stavio na 5 min. u previcur i posle sam ga rasadjivao i sve je bilo ok.Probaj da oprezno da izvučes jednu papriku pa vidi kakav mu je koren,ako ima braunkaste fleke na korenu onda polivaj ga sa previcur energy i to ponovi u roku od 4-5 dana.Nadam se da sam ti pomogao.pozdrav
Odradio sam to pre rasađivanja i još jednom (10 dana) poslije poprskao sa previkurom. sutra ću pogledati korijen da vidim kako izgleda.
 
Evo je moja rasad Bagoly paprike.

xdi0zc.jpg

2l95tgl.jpg


A ovo je kod burazera, izneta na ovoreno i u plasteniku.

1zoksh0.jpg

sqqn9f.jpg

2ij6deu.jpg
 
Meni se rasad prepolovio nema nista u leji :( koren je iznad zemlje milimetar dva braon boje samo padne i potom se osusu, kao da ga nesto gricnulo, kaze mi majka da joj se ovo nikad nije desilo za ovih 20 godina koliko sadi papriku, pritom leja je puna mrava pre 3 dana sam isprskao sa actarom ali nista i dalje su prisutni danas sam uzeo dematogal i isprskao je to je sto je jedne godine i mi da se grebemo od komsija za rasad dosta je bilo da se oni grebu od nas :)
 
Meni se rasad prepolovio nema nista u leji :( koren je iznad zemlje milimetar dva braon boje samo padne i potom se osusu, kao da ga nesto gricnulo, kaze mi majka da joj se ovo nikad nije desilo za ovih 20 godina koliko sadi papriku, pritom leja je puna mrava pre 3 dana sam isprskao sa actarom ali nista i dalje su prisutni danas sam uzeo dematogal i isprskao je to je sto je jedne godine i mi da se grebemo od komsija za rasad dosta je bilo da se oni grebu od nas :)

Bolest korjenovog vrata dosta je pisano o zaljevanju previkurom ili kaptanom ako je rasad pao nema više pomoći samo onaj koji još stoji može da se spasi.
 
Kako je moguce da petoro komsija imaju isti problem, svi smo posejali papriku krajem marta ja 28. i svima se desilo kao i meni, jedina razlika je da je pojedinim komsijama nicala paprika u krugovima. Krug nikne pa prazna leja pa opet krug nikne pa prazna leja i izbiju 2 lista i samo se prelomi inzad zemlje. Gledam leju i cudim se mi sadimo izmedju 2200 do 3000 korena i to sami prozivedemo a sada nema 200 korena koji su ostali. Razmisljam se da li je hladno vreme uzrok ovome posto paprika nije mogla da napreduje pa nismo ni stigli da je zastitimo mesec dana je proslo a ona ima samo 2 lista to se nikad nije desilo niko od komsija ne pamti da je ovoliko paprike unisteno u samom rasadu.
 
kod mene u praksi se pokazalo da posle rasadjivanja a pre prvog paranja obavezno koristim Galation protiv rovaca i ostale stetočine koji oštećuju koren paprike i više nemam problema(mada u početku mi se desavalo da mi propadne 40% rasadjene paprike zbog rovaca i žičara)
 
Svi koristimo pre sadnje semena u pravljenju leja rovocid ili neko drugo sredstvo protiv rovaca, crva i drugih stetocina a kada rasadjujemo papriku u leji se baca rovocid pa se prekopa zemlja i onda ravna ali sada izgleda necemo imati sta da iznesemo u polju da nasadimo
 
Nazad
Vrh