Ursus

Ne mora da bude bas od Zetora.Ima dosta vuca od kamiona ili terenaca koje su ugradjene i navodno rade.Uskladjuje se prenos preko jednog zupcanika koji se dodaje u menjac i preko dimenzija prednjih guma.U pricipu prednji tockovi mogu do 5% vise puta da prelaze od zadnjih,odnosno razlika od 5% je dozvoljena.
 
treba za to masinski inzinjer i dosta proracunavanja..brojanja zubaca..precnika prednjih tockova..a od zetora to pase u milimetar..bar tako kazu poljaci,ako imas neku jevtiniju varijantu pricaj odma all da je proverena..
 
Ma ne treba masinski ing da to proracuna.Kako sam citao postoje zupcanici od 49 i 51 zub koji se ubaca u menjac i prenosi snagu na reduktor za prednju vucu.Vucu stavljaju od DZemsa,ali se krati leva truba i poluosovina da bi se suzio na trag traktora.Kolevka ostaje ista,s tim sto se vuca od DZemsa prilagodi da moze da se prikaci na kolevku.Onda na tu vucu kazu da idu gume 11.2-20,mad a zavisi da li su ubacio zupcanik od 49 ili 51 zub.To je najjeftinja varijanta.E,sad ja to nisam ugradjivao niti sam licno gledao kod nekog pa da garantujem da je to 100% tako.Ja sam se informisao o tome po forumima i to sam saznao,a i mene privlaci ta ugradnja prednje vuce.
 
Ovde je ako ne gresim namontirana prednja vuca od Dzmsa.



rererf.jpg
 
Dalo bi se to odraditi.. Samo da je volje i malo para. :osmeh: Obecavam da cu pokusati to ako dobijem onog C355 od dede.
 
Aco pisano je jos da se na Dzemsov diferencijal stave glavcine od TAM-a 5000 i felne(okrenu im se srca) da bi se dobilo vece zakretanje tockova.Zato sto Dzemsove glavcine imaju manji ajnslah od TAMovih glavcina.
Koliko sam zagledao slike,klirens je dosta nizak sa kamionskim diferencijalima,znatno nizi nego sa Zetorovim diferencjalom.
Sve ove prepravke iziskuju troskove i kad se sve to stavi na papir ne izadje nista jeftinije od Zetorove prednje vuce.Koja pasuje original bez prepravki ikakvih plus je uskladjena za traktor.
Jos jedna stvar a to su delovi za diferencijal...ako je od Zetora ,ode se lepo u prodavnicu i kupi deo...a ako je od Dzemsa...gde nabaviti deo,u muzeju?
 
Vucu od DZemsa ima moj komsija na 50m od mene,a ima i DZemsa.Ova slika sto je Vladj postavio je vuca od DZemsa sa glavcinama od Dajca.Klirens je stvarno nizi jer je ta kamionska vuca,odnosno dif dosta masivnije odradjen.Realno troskovi zavise od toga ko sta nadje i po kojoj ceni pa koliko izadje,ali verujem da je jeftinije nego od Zetora da se stavi.Za DZemsovu vucu delovi nisu ni potrebni jer se to jednostavno ne kvari,kad izdrzavaju kamioni akanja po sumama mora da izdrzi i na Ursus-u.Inace u selima oko Kursumlije svaka kuca ima najmanje jednog DZemsa ili Dajca pa se delovi tamo lako nabavljaju ako bas zatreba.Meni se licno to mnogo svidja,ali ne verujem da cu da se upustim u taj projekat.
 
Da mi je Ursusa ja bi pokusao.. I ja znam za 2-3 Dzemsa.. Pa vucu bi nasao ladno.. A znam da moze i vuca od UAZ-a...

- - - - - - - - - -

Evo vuce od Uaza... Vucu od Uaza vec imam ako kojim slucajem dobijem Ursusa u nasledstvo krecem odmah ovo raditi...

Neverujem da ce me kostati vise od 300-400e to jest moracu da kupim samo taj reduktor a cak sam video da i njega prave.... To jest njegovo kuciste naprave a zupcanike samo kupe..


- - - - - - - - - -

Evo jos jednog sa vucom od Uaz-a.. I mislim da ta vuca odgovara najvise za njega... Nema potrebe za nijednom drugom.. NA desetine Ursusa sam pronasao po netu sa tom vucom od Uaz-a..


- - - - - - - - - -

Ovaj je prelep i evo isto vuca od Uaz-a.. Ovo bi se dalo najlakse odraditi...

Ovo cu stvarno pokusati ako stignem do tog Ursusa... Sacu da izguglam neki reduktor i samo mi Ursus fali.. :haha:


 
po meni nepotrebno maltretiranje ovo sa pr vucom jer se gubi velika prednost a to je okretnost koja se moze meriti sa fergusonom , On i ovako oma dobar grip i lak volan bez hidra a kada se mece prednja vuca valda treba i hidro volan . Taj reduktor ima manu a to je da prednja ne radi u rikverc i nisko je pa lakse nasedne na vagas ...
 
Bas sad guglam i citam druge forume i dosao sam do zakljucka da prednja radi u rikverc....

Jeste nizak taj reduktor ali ne mnogo,isto je dovoljno visok...

Gubi se sasvim malo na okretnosti ali se ipak dobija mnogo vise....
 
Meni se nesto bas ne svidja od Uaza jer deluje slabasno i na nju stavljaju tockove 16" ili 18".Inace radi i u rikverc,ali ne radi u sporohodnim sto i nije neka mana jer se 355/360 nikad i ne voze u sporohodnim brzinama.
Razlika izmedju 355 stari tip i 360 je u prednjem mostu i 355 ima S 4002 motor.Jos par sitnica.Novi tip 355 i 360 je sve potpuno isto jedino je motor mozda malcice slabije.To je koliko ja znam.
 
Imam Uaza u garazi pa ta vuca nije za prodaju... Dobro ganjam tog Uaz-a pa cekam da polomim nesto... A bilo je u planu jos nesto da se ta vuca stavi pozadi da skrecu i zadnji tockovi na tom Uaz-u ali vremena nemam tako da osta to tako...

vucu nadjes lako za Uaza...

I ja bi se itekako usudio da radim tu prednju vucu na tog Ursusa...

- - - - - - - - - -

A sto se tice da je vuca od Uaz-a slabasna.. Nemojte da gresiti dusu... Matica na polu osovini na toj vuci je za kljuc 56-58 ako se dobro secam...
Zamislite koliko je debela polu osovina onda... :osmeh: I da Uaz nosi gume 16.
 
Nazad
Vrh