Uredbe za poljoprivredu 2011 god.

Nezadovoljni seljaci kod Petrovića

četvrtak, 05 maj 2011 21:33


image.jpg
Ministar poljoprivrede i trgovine Dušan Petrović najavio je da će u utorak, 10. maja, održati sastanak sa predstavnicima Asocijacije poljoprivrednika.
Oni su izrazili nezadovoljstvo zbog kašnjenja uredbi i mera u poljoprivredi za 2011. "Spreman sam da saslušam sve sugestije i primedbe. Mere ćemo doneti brzo. Na kraju smo razgovora sa bankama, jer će krediti za podršku, pre svega stočarstva, biti glavni instrument poljoprivredne politike", kazao je Petrović.Petrović je istakao da nema nijednog relevantnog udruženja poljoprivrednika ili proizvodjača hrane, a da ljudi iz Ministarstva poljoprivrede nisu sa njim ostvarili kontakt.
On je naveo i da su predstavnici Asocijacije poljoprivrednika, koji su za danas najavlili razgovor u ministarstvu, već imali sastanak sa državnim sekretarom Ministarstva poljoprivrede Igorom Momčilovićem u ponedeljak, 2. maja.
Asocijacija poljoprivrednika istovremeno je odložila za danas zakazanu konferenciju za novinare, nakon dogovora sa Ministarstvom poljoprivrede da se sastanak održi naredne sedmice. Predsedavajući Upravnog odbora Asocijacije poljoprivrednika Miroslav Kiš kazao je a poljoprivrednici očekuju od ministra konkretne odgovore i rešenja problema na koje već dugo ukazuju.
"Iza nas je jedna siromašno obavljena setva koja nije urađena kako treba, jer nije bilo intervencije i pomoći države. Poljoprivrednici su u velikom problemu", kazao je Kiš. On je dodao da su poljoprivrednici nezadovoljni i zbog neizvesnosti najavljene nove agrarne politike, kao i zbog svog statusa jer smatraju da ih država tretira kao "građane drugog reda".
"Proteklih pet nedelja smo bili uzdržani jer smo hteli da vidimo šta donosi nova agrarna politika, ali pošto je očito da ona nema nikakvih uredbi i mera, već samo neka obećanja o nekakvim povoljnim kreditima, kao i zabranu izvoza - a to nam ništa ne pomaže, zato ministru želimo da ukažemo na razočaranje poljoprivrednika", kazao je Kiš.
Asocijacija poljoprivrednika uputila je ranije dopis predsedniku Vlade Mirku Cvetkoviću i ministru poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede Dušanu Petroviću, kojim je najavila dolazak predstavnika poljoprivrednih proizvođača, svih grana poljoprivredne proizvodnje.
Uskoro subvencionisani krediti za razvoj stočarstva
Ministarstvo poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede pregovara sa poslovnim bankama o subvencionisanju kredita za unapređenje agrara, a pre svega, stočarstva u Srbiji.
Ministar Dušan Petrović rekao je da će čim budu završeni ti pregovori, poljoprivrednicima biti na raspolaganje veoma dobre mere, "koje će im pomoći da krenu u snažnu, novu stočarsku proizvodnju".
Prema ministru Petroviću, podsticajne mere će dovesti do stvaranja mogućnosti da poljoprivredni proizvođači ostvare kvalitetnu i stabilnu vezu sa prerađivačkom industrijom. Petrović je dodao da je povećanje poljoprivredne, posebno stočarske proizvodnje, strateško opredeljenje države.
"Cilj nam je da stvorimo uslove da proizvođači i prerađivači mleka i mesa u relativno kratkom roku budu u prilici da proizvedu više kvalitetnijih proizvoda po pristupačnijim cenama", objasnio je ministar.
Petrović je ukazao da poljoprivredna proizvodnja trenutno čini samo 28 odsto ukupne proizvodnje, a trebalo bi da dostigne 60 procenata. Ministarstvo poljoprivrede je 11. marta 2010. potpisalo sa 20 banaka ugovore o dugoročnim i kratkoročnim kreditima namenjenim poljoprivrednicima.
Kratkoročni krediti odobravani su na period od tri, šest, devet ili 12 meseci, a maksimalni iznos kredita bio je 900.000 dinara. Krediti su odobravani u dinarima, a efektivna kamatna stopa iznosila je svega pet odsto na godišnjem nivou.
Prošle godine je po prvi put usvojen i dvogodišnji program dugoročnog kreditiranja za period 2010. i 2011. Model finansiranja dugoročnih kredita podrazumeva da poljoprivrednicima poslovna banka odobrava 60 odsto kredita, a Ministarstvo poljoprivrede preostalih 40 odsto kredita s tim da Ministarstvo daje svoja sredstva beskamatno. Eektivna kamatna stopa kod ovih kredita takođe je iznosila oko pet odsto.



Teško nama sa ovim političarim.Jednima je strateški cilj "ovo" a dugima "ono" i to za celih tri meseca.Pa šta oni misle da je poljoprivreda strug pa ajde sad će mo da pravimo klin a za tri meseca zupčanik. Gde su one strategije za naredne godine pa makar ko bio na vlasti? Više ništa ne razumem za te kredite što su im puna usta pa to treba i vratiti i to uz kamatu makar kakva ona bila ili će to država da nam plaća rate?
 
Zrenjaninac,Ja zaradim.ne dobijem na lepe oči a ti dobiješ,čime si ti i tebi slični zaslužio,zato ja ne radim mnogo zemlje da mogu da postignem,a ti isto radiš koliko možeš da stigneš-kako bi bilo kada bi zi ograničili koliko zemlje smeš da radiš ( ne bi ti bilo sve jedno),a pročitaj i post ispred mog.tj. posle tvog posta
 
Imenjače, čekaj da izadje uredba, možda će se i preokrenuti situacija u tvoju korist.
 
Ne radi se ime samo o mojoj koristi,nije samo moje **greška najvažnije(izvinjavam se na izrazu) ali ne treba druge podcenjivati na uštrb svoje koristi.Danas sam bio za seme što dele ko ima površine pod vodom i opet sam izvisio mada ovo nema veze sa PIO već zato što sam mali poljoprivrednik
 
Zrenjaninac samo da završimo diskusiju,moja plata je 21 000 i sam u kući na taj način zarađujem
 
Ne radi se ime samo o mojoj koristi,nije samo moje **greška najvažnije(izvinjavam se na izrazu) ali ne treba druge podcenjivati na uštrb svoje koristi.Danas sam bio za seme što dele ko ima površine pod vodom i opet sam izvisio mada ovo nema veze sa PIO već zato što sam mali poljoprivrednik
Pa ne gledam ni ja samo moj zadnji trap da je tako ne bih se zalagao za bilo kakve proteste koje smo organizovali na području Zr i želim da svima bude dobro.E sad ko hoće da radi da bude zaposlen nemam ništa protiv toga ako mu je mala plata neka tamo štrajkuje.A šta reći o onom ko ima 50.000din i plus obrađuje još i zemlju.Nakupi zemlje plati traktoristu i postigne i jedno i drugo gde je tu onaj čist poljoprivrednik onda i gde su njegovih 50.000 mesečno besplatno letovanje i zimovanje za celu porodicu trinaestu platu.... dodela stanova i slično.
 
Vratite se na temu o subvencijama.
Hajde da sačekamo tu famoznu sledeću nedelju da vidimo šta će biti od uredbi.
Ja lično ne očekujem ništa spektakularno, već mi se čini, na osnovu šturih najava, da će tu najveću korist od agrarnog budžeta izvući banke, jer će im država davati novac za džabe, tj za kamate. Mislim da je to već u domenu korupcije, tj uticaja banaka na samu vladu.
 
zrenjaninac,onda se obrati onima koji te uslove ispunjavaju a ne meni,jedini uslov iz tvog posta koji ja ispunjavam je da sam zaposlen
 
zrenjaninac,onda se obrati onima koji te uslove ispunjavaju a ne meni,jedini uslov iz tvog posta koji ja ispunjavam je da sam zaposlen

Pa ni masa ljudi nemaju 100ha zemlje većina ih ima do desetak hektara i na njih dobije samo 140.000din i od tog kad plati Pio i zdravstveno ostane mu pola od 140.000 za celu godinu.
Da je tako bajno u čistoj poljoprivredi sigurno bi i ti dao otkaz da ne primaš platu nego subvencije.:off_topic:
 
o svadjama sam dosta procitao, a o subvencijama ama bas nista.......brrrrr.Samo najave i obecavanja a nista konkretno ...uf sto mrzim ovo.....
 
Budite parlamentarni pa obrišite postove članova koji su diskutovali samnom,a ne samo moje
 
Nazad
Vrh