Uradi sam

DSCN4573

Sta ovo treba da znaci?
Post je spojen: [time]1299986091[/time]
_________________________________________________
2nh466w.jpg

Post je spojen: [time]1300011468[/time]
_________________________________________________
e plocice sam radio preko laminata,uzeo stiropor 2 i lepak,cim sam zavrsio odma sam spustio na taze. kamin ima ga 100kg i kao bombona eto saveta da nepukne i nerazmrda

Post je spojen: [time]1300037374[/time]
_________________________________________________
seyvbk.jpg

Post je spojen: [time]1300062641[/time]
_________________________________________________
za 1650 dinara
Post je spojen: [time]1300087990[/time]
_________________________________________________
2rcalb4.jpg

Post je spojen: [time]1300113412[/time]
_________________________________________________
ispalo oko 1000+nosaci za case 250+tocilica+1200=2400 jel vredi
Post je spojen: [time]1300138941[/time]
_________________________________________________
hobi mi je da skuplam pivske case jel ima neko da se menjamo ili da kupim
 
2zio5yv.jpg

Pre nekoliko godina, u setvi krompira posvadjah se sa motikom. Zbog toga sam na brzinu sklepao od dva zaprezna pluga ovako nesto za pravljenje brazdi za krompir. Nije neka estetika ali radi poso.
 
Cukaneco da li ja tu istu spravu koju si ti napravio za krompir mogu da napravim od pravih da kazem velikih plugova jer mi je potrebno da mogu u njivi da napravim nesto kao kanal ali da bude ajde da kazemo dubine jedno 40cm i jedno 40 cm sirine -normalno da bi taj plug isao po obradjenoj zemlji cisto da mi napravi samo oblik ali da se nebi zajebavao sa nekim bagerima sto bi me skupo kostalo hvala unapred svakome ko ima ideju znaci bitno je da napravim kanal sto priblizniji obliki kocke 40x40 (znam da to ne moze da bude idealno al bar da tako izgleda )
 
Da ti odgovorim na brzinu, to sto ti zelis mislim da moze ali da se recimo skine sa pluga sve, daska cela a da ostane greda sa krivinom na kojoj bi se u donjem delu napravilo nesto nalik podrivacu. Eventualno recimo dva raonika da se stave uspravno sa svake strane po jedan.
Naravno mislim na traktorski jednobrazni plug.
 
Poslednja izmena:
E ovu mašinu za cijepanje cu obavezno da pravim, al obavezno! Vazno je samo raditi bez odjece sa rukavima i slično, te postaviti prekidač za paljenje/gašenje kao taster dole, da se pritiska nogom, tako da se u slučaju ikakvih problema vrlo brzo može isključiti.
 
Ima na youtube dosta snimaka ovakvih cepača ali treba obratiti pažnju na ovom nema ali sam video na drugom da ispod svrdla ima ugradjen držač koji prilikom cepanja drvo opkorači tako da nemože da se okrene ima kod mog brata broj čoveka koji pravi ta svrdla on se raspitivao nesećam se tačno ali mi nije delovalo skupo sad nebih da nagadjam ako nekog interesuje nabaviću broj.
 
I ja sam o tome razmišljao, nešto ovakvo bih pravio, evo skica

209291u.jpg


jer bi na ovaj način uklonio mogućnost da se drvo okrene odmah nakon što vrh svrdla prodre u drvo, a sa drge strane ne bih smetao samom šiljku (udaljio bih početak štitnika nekih 1cm od vrha šiljka). Motor od 2kW bi odlično radio posao, a i slabiji, od 1.1kw (ali neki brzi motor, sa 2950o/min) bi poslužio kada bi se udesio prenos preko remenice, tako da se smanji broj obrtaja a dobije na obrtnom momentu. Pored toga, varijanta sa remenih prenosom je i nešto sigurnija, jer remen može lako da prokliže u slučaju zaglavljivanja u kakav gadan čvor a i motor se poštedi opterećenja.
 
Vrh treba pomeriti malo dalje jer neće svrdlo da povuče u drvo sa samo 1 cm prostora znam da je motor od 2 kw a sad mi brat javio ovaj traži za gotovo svrdlo sa osovinom i ležajevima i remenicom 150 eura.
 
Ima dosta video klipova na tu temu na you tube
ako se radi peko remenice učinak ili brzina cjepanja je puno manja
ako se ide direkt na motor ništa ispod 4 Kw
Motor od 4 Kw ne troši uvjek 4 Kw , ovisi o opterečenju a ne o onome kaj piše na pločici .
 
Naravno, motor od 4kW mora biti opterećen sa otporom od 4kW da bii trošio toliko. Potrošnja u radu sa ovom mašinom je jako mala, gledao sam snimke na YT i ne primijećuje se promjena zvuka rada motora, tj. nemam pada obrtaja (tada potrošnja raste) a radili su sa motorima od 2-3kW. Lično bih išao na rješenje sa direktnim pogonom konusa, motor od 2-3kW nije posebno skup (nekih 75E ovdje u BiH), a mnogo je jednostavnije. Mislim da bi i izrada konusa bila povoljna, materijal bih našao na otpadu, najbolje bi bilo uzeti neko kratko vratilo ili dio kakve deblje pune osovine, tu se koriste veoma dobri materijali a izbjegla bi se potreba za kaljenjem. Jedino me malo brine kakav navoj napraviti, gledao sam na dosta slika i videa razn vrste navoja, od običnog nešto krupnijeg navoja pa do složenog, testerastog spiralnog navoja kakav je pravio jedan lik sa elitesecurity foruma. Problem je koje rješenje usvojiti, jer svako tvrdi da je njegovo najbolje. Jel se neko ovdje sretao sa profesionalnim traktorskim cjepačima, kakav je kod njih navoj? Ja sam jednom vidio takav na sajmu, al nisam obratio pažnju.


@john

Mislim da je to mnogo skupo.
 
Nazad
Vrh