Uljana repica 2021/22

Sutra zastita od sklerocinije.
a756c67c7216a30a75dc483576be2fbf.jpg


Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Jel I'ma neko problema sa kupusnom muvom kod nas u ataru je bas napravila ove godine haos jako puno zarazenih meuna sa crvicima unutra.
 
Za sve postoji resenje a od repice nikad ne odustajem. Za sada je najisplativiji usev.. kad nikne u jesen.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Nurel i muve nema,ja sam ostavio jedno jutro za ogled samo kontaktni insekticid rađen dva puta pola crvi pola repica u meunama.
 
Gledao sam par komšijskih parcela i ko je prskao u cvetanju i ko nije ista priča, mnogo mnogo crvljivih mahuna. Sve vise mi se čini da Cu je zaobilaziti jer je usev koji je najteže odbraniti od koje čega.
 
Bogami ako nastavi suša ovako repica će biti profitabilna i sa 2 tone hektar,psenica plače za vodom.
 
Evo ja kazem. I sad bi se samo smeskali da je ovog meseca palo 80ak litara koliko je normalno da padne. Kad bi jos i u junu i julu palo toliko zimske padavine bi se svima iznivelisale.
Te zimske padavine su tako relativna stvar da je to cudo. 100 l kise na nekoj tezoj zemlji i 100 l tamo gore kod Subotice gde je pesak nisu iste.
Ja uvek navijam da mi kisa pada od maja do avgusta, a vi kako hocete. Nemam nista protiv misljenja da su zimske padavine korisne, al da su bitnije od ova tri meseca nisu.
Zimi 1 l kise 100 kg blata, a leti 100 l kise 1 kg blata. Mislite o tome.
 
Koliko šacujete prinose po jutru? Pre mesec dana u punom cvetanju možda i preko 2 tone , ali zbog ovakvih vremenskih prilika smo došli, da ako dobaci do 1500 kg, bićemo jako zadovojni!! Ovo važi za naš kraj, i okolina od 25-30km.
 
Evo ja kazem. I sad bi se samo smeskali da je ovog meseca palo 80ak litara koliko je normalno da padne. Kad bi jos i u junu i julu palo toliko zimske padavine bi se svima iznivelisale.
Te zimske padavine su tako relativna stvar da je to cudo. 100 l kise na nekoj tezoj zemlji i 100 l tamo gore kod Subotice gde je pesak nisu iste.
Ja uvek navijam da mi kisa pada od maja do avgusta, a vi kako hocete. Nemam nista protiv misljenja da su zimske padavine korisne, al da su bitnije od ova tri meseca nisu.
Zimi 1 l kise 100 kg blata, a leti 100 l kise 1 kg blata. Mislite o tome.
E da ti ja kažem to na slavinu i želje zaboravi.Što se tiče tipa zemlje to je istina ali nivo pozemnih voda se ne može popraviti ako nema atmosverskih padavina a kao pokazatelj nivoa podzemnih voda (bar ono što mi vidimo laici) su bunari u domaćinstvima i kanali za odvodnjavanje, kad je kanal u ataru delimično pun onda znam da ima rezerve i da usev može izdržati bar duplo više nego kad je suv (a suvi su zadnjih 6-7 godina i zimi i leti) i onda ovakav scenario nemože bitno uticati na razviće biljaka.Tu smatram pod prioritet ozime kulture koje sad najviše trpe pošto u zadnjih 10-ak godina bar 7 je sušnijih proleća što za jare kulture i nije loše zbog ukorenjavanja ali ko garantuje da će biti kiše u maju i junu koji su presudni za ozime pa i jare kulture a zašto smatram da su maj i jun najbitniji za jare kulture pa zato što se tad usev najviše razvija i raste a svi znamo da kukuruz od 1m visine i onaj od 2m nemogu dati isti rod a to smo videli prošle godine e posle jul i avgust ako nešto ubode dobro je a i temperature su bitne i još jedna bitna stavka, jutarnje rose kojih nažalost više nema, bar kod nas.2012 godine su nas zimske rezerve spasile katastrofe dok 2017g bez rezervi pušiona teška a to da od maja do avgusta pada kad treba to će bude malo prc, zimska vlaga je bitna i za razlaganje žetvenih ostataka i rada mikroorganizama a ne da izoravamo polurazložene ostatke i tako dalje.Imalo bi ovde da se polemiše poduže ali no.
 
Nazad
Vrh