Uljana repica 2019/2020

Spajki
Prvo pitanje za bolesti i prskanje u cvetanju,zadnje 2 godine ne radim celu povrsinu i uvek ima razlike u prinosu gde se uradi gde se ne uradi tretman.Pre 3 godine sam i merio u istoj paeceli i bilo je takodje razlike znacajne.
Sto se tice vode isao sam i sa 150l po hektaru a radio sam i sa 350l po hektaru,nisam primetio znacajne razlike s tim da je sa 150l isla dizna dupli mlaz a sa 300l obicna 5-tica.
Imam ove godine 4 parcele u kukuruz posejane gde je nasa zemlja i u kondiciji to je super rapica stigla je ostale i trebalo bi da bude super a imam i 2 parcele po 4kj koje su friska arenda to je tuga,bila je taman se napravila da lici na repicu zatvorila zemlju ali proletos bez kise nije mogla da izgura nadam se 1t po kj.

Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk
 
U U.K.na uputstvu za fungicid Pictor stoji kolicina tecnosti od 200-400 lit/ha,na sajtu koji je identičan našem.Imam utisak da je neko u kopiranju na naš sajt izostavio ono "od 200lit/ha-" jer kod stoji samo "400 lit/ha".Takodje kolicina primene preparata je veća u U.K. pretpostavljam zbog njihovih kišnih i vlažnih uslova.
 
Termineka bila 44-45din sa pdv u zetvi ako bude 41 sa pdv bice ok...sad trenutno je terminska 310-315e plus pdv
 
Tesko ce repica imati neku cenu dokle god je nafta jeftina, ali i 40ak dinara za repicu je bolje nego 18 za psenicu.
 
Najbolja je bila terminska prodaja na 44.5din...mada i ovih skoro 41 din je idealno.Mnogo bolje nego na psenici a repica nije ni osetila toliko susu kao sto je psenica..ipak je repica kulturua broj 1.
 
20200522-195607.jpg

20200522-200348.jpg

Dekalb exalte ima sa crvima meuna po meni od 5_10%
 
Ima i kod mene, kod kws ima oko 10%, dok dkc ima možda 5%.....baš sam danas bio gledati, kažu da je zadovoljavajuće do 15%.....

Ima repica koje nisu zaštićene, pa su stradale preko 20% po mojoj procjeni..... Išao sam zadnje fungicidom i insekticidom, a oni nisu, koštalo JE..... Sad vidim da se isplatilo odraditi....
 
Sigurno nesto znaci sistemik u cvatnji ali ako je velika navala tih osa listarica kako se vec zovu sto polegnu crve dzabe nam svo prskanje kad one dolaze u fazi stvaranja mahuna tad samo prskanje avionom pomaze.... Svake godine toga bude u pravilu je bilo mozda 1, 2 posto Al lane je bilo 30 do 40 posto smanjen prinos radi velikog napada njih. Valjda nece i ove godine bit inace odustajem od uljane....
 
Da te utješim, postoji dron koji može prskati, netreba ti avion.....

Rješenje sam čak vidio da platim prskanje samohodnom prskalicom, pošto sam sijao međuredno na 44cm,ona bi mogla ući u repicu, al nisam istraživao koliko bi se to isplatilo, ako napravi štete oko 15%......a ako ti kažeš 30-40%.....tu bi se već dalo razmisliti..... Ili napraviti fergusona 531 onoga što je visok 3m samo za prskanje....
 
Kod mene 2018god ali je bila sva povrsina prskana fungicidima i ovo je DKC.Dok kod drugih proizvodjaca nije bilo to, kod nekih kozda jeste ali slabo tipa 1-2% dok kod mene 5-10%.
33dcced2a928a18c8c6fc374e1cf72ef.jpg


Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Kad se ide sa desikacijom u repici?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Ja radim kada je 50% zrela repica ,poželjno ubaciti neato da se ne otvaraju meune.od prilike 5 dan kombajn posle desikacije
 
Danas su poceli da zivkaju i nude ugovor na cenu od 320eur+pdv/t.Nema pozitivne bonifikacije na prijemu vec samo negativne.Šta se dešava sa cenom u ostalim krajevima?Pišite da se informisemo medjusobno
 
Nazad
Vrh