Uljana repica 2019/2020

Odradio sam pictorom, jer nissm mogao nabaviti propulse...... Vidi se razlika, preko moje njive ima repica koja nije prskana, ima dosta loših mahuna, posušene i popucane...... To su mi rekli da obavezno napravim, iako sam se dvoumio, pošto je bila velika, a prskati mogu samo sa 539,al nisam napravio nikakvu štetu.....
 
Upravo sam dobio informaciju da se ovaj tretman fungicidom radi samo po pojavi prvih fleka na stablu tj.simptoma bolesti.Duliću,Iliću,ostali,kako vi praktikujete?
 
Ja kad sam radio sa karambom prvi put u prolece pre 2 god kad je bilo susno prolece svi imali tu do 1500kg a ja sam imao prosek skoro 1900kg...ima matematime naravno.Ali to nisam isao u cvet, a kad se ide i u cvet i kad je susna godina kao ova moze lako da dostigne 2t po kj.
 
Samo, da ne udje kao lane sto su crvi usli u mahune i dijelovi gdje nije ekstremna susa bila bit ce uljane. Ako, dodju crvi smanjite ocelivanja za 30 do 50 posto.
 
Ja prskam u zadnjoj turi kad radim i insekticid,pocetak cvetanja.
Crvi su od rilasa.
Vidi kad sam je radio prve godine nisam prskao od rilasa,bilo pola ibusenih stabala,rod 2500kg/kj.
 
Uljana repica samo da nikne moze dati solidan rod, nece ona da te razocara kao sto umeju druge kulture.
Secam se 2018god nije pala kisa od krajem marta do 10 maja i bio prinos od 1600kg do 2200kg po kj.

Ja tvrdim da nema boljeg useva od nje a da i profitiras, mislim na moje podrucije u okolini Vrsca gde je zemljiste tipa od 4 do 6 klase, kukuruz slabo ide.
 
Uljana repica samo da nikne moze dati solidan rod, nece ona da te razocara kao sto umeju druge kulture.
Secam se 2018god nije pala kisa od krajem marta do 10 maja i bio prinos od 1600kg do 2200kg po kj.

Ja tvrdim da nema boljeg useva od nje a da i profitiras, mislim na moje podrucije u okolini Vrsca gde je zemljiste tipa od 4 do 6 klase, kukuruz slabo ide.
Moze ona dati ali od lanjske godine te to pravilo moze prevariti... Znaci u mahunama su bili crvi koji su napravili kaos... I odlucio sam ove godine sistemikom ici kad je cvala oko 20 do 30 posto nadajuci se da je to to. Dodjem neki dan opet crva ima u mahunama. Znaci pitanje koliko ce napraviti stete i ove 2020.godine....
 
Pogresio si vreme tretmana onda. Trebao si otici kad je bila 80-100 % u cvetu.
 
Poslednja izmena:
Prva slika Umberto,druga slika Hibrirok.Od cega su oštećenja stablana ostalim slikama,Phoma?
f195b715d8236cf0cb54263e231d393c.jpg
e086bbc0b14437397b09e43be33064a2.jpg
27cee29da79e092ac629db6bb075780b.jpg
cc50f6491591803a588842eb2df7910a.jpg
 
I ja mislim da je pipa...kad si isao prvi put sa inssekticidom ovde godine i kojim?
 
Imao sam haos sa onom larvom kupusne muve sto mi je proredila nekih 12-15%sklopa,mozda su ta ostecenja propratna od nje...Vidim da nju jede sve i svašta,grize,oštećuje ali videcemo.
 
Jos nesto,za Pictor je preporuka 400 lit vode/ha a za Propulse 200-400 lit/ha.Sa kojim dozama ste radili ove fungicide?
 
Kod nas jedino jos gazdinstvo Agrio Bojanic ima repicu ove godine,mi smo svi odustali jer prosle godine od pipe,muve kupusne mahune i rutavih buba nismo mogli da se odbranimo,urnisale su nam repice. Meni je muva napravila najvise stete. Danas sam bio kod njih ,i pitam za repicu kazu da ih muva i rutava buba urnisu i verovatno i oni dizu ruke od repice. Ne znam zasto toliko ima tih insekata ovih godina,da urnisu repicu toliko?
 
Možda je problem kultura prije repice....?
Kažu da se nesije na suncokret, jer imaju iste bolesti.... I mogu reći da sam tamo imao najmanje pipe i sjajnika, a možda je i do sjemena dkc imperial..... Nemogu reći
Na mojim njivama suncokreta nije bilo 4-5g,ni soje..... Posijana većinom na pšenicu, osim te jedne njive..... Graha dok sam imao, bio je problem žižak i crna bobova uš, al ta uš neide na repicu..... Vrtio sam 100 kombinacija..... I još ove godine repice u mom kraju je ima najmanje do sada..... Ima puno ječma, možda i najviše
 
Nazad
Vrh