Ulja i maziva!

Pa sa API GL se obelezavaju ulja za menjace, sto veci broj to je ulje kvalitetnije. Verovatno je rec o tzv. Stou ulju koje ide za kompletan traktor. Api CF je oznaka za motorno ulje tog kvaliteta . Daj jos neku informaciju.
 
CF-4 je ulje za motore a GL-4 za menjače. To je razlika. Kao što Vlada reče, ako je ulje STOU onda može biti oba.
Veći broj za GL samo uslovno znači i veći kvalitet ... ne mora da bude (zavisi od zahteva, za GL-4 zahtev GL-5 nije kvalitetnije, ili GL-4 za GL-3 zahteve).
U principu veći broj (preciznije rečeno) označava veći sadržaj EP aditiva (u principu tek od GL-4, za GL-3 funkciju EP aditiva vrše klasični AW aditivi (ZDDP)).
(pa je uprošćeno Vlada potpuno u pravu, u praktičnom smislu .... (po)prilično jeste).
 
Pitanje za g. Stalkera: Ako je proizvodjac propisao ulje za menjac GL-4 a ja sipam GL-5, sta se onda desava? Da li dobijam bolje podmazivanje ili ne? I na kraju zasto je propisao GL-4 ako je mogao da preporuci GL-5?
 
Neka me ispravi g. Stalker ako gresim, ali razlika je u paketu i kolicini aditiva. Sinhroni pojedinih menjaca nisu otporne na aditive iz GL 5 ulja, tj. dolazi do oksidacije i brzeg propadanja samog sklopa sinhrona. Mercedes recimo za vecinu svojih menjaca starije generacije preporucuje GL 4 ulja. Takodje GL 5 ulja su pogodnija za diferencijale i sklopove koje trpe veca udarna opterecenja.
 
Dobro rečeno Tomo (Mercedes preporučuje GL-4 i kod novije generacije svojih kamiona, za menjački sklop; Volvo čak i GL-3; Da se ZF pita, već bi svi bili na GL-3+ (MTF) jer kao što navode, EP aditivi su uz odgovarajuću konstrukciju (praktično) nepotrebni ili ih jako malo treba (za razliku od diferencijala)).
Mesing (uopšte obojeni metali) su osetljivi na GL-5 ulja (veliku konc. sulfidnih* jedinjenja). Naravno, neće se sve odigrati munjevitom brzinom, sezona-dve obično nisu od značaja ali na duži rok može biti problema sa sinhronima.
Btw, zašto bi uopše (još) postojao GL-4 standard? (ako ga GL-5 menja u potpunosti). Bilo je i ovakvih tendencija; neki proizvođači maziva su pod uticajem proizvođača aditva i novih inhibitora korozije skoro potpuno prešli na GL-5, ali ne može se tako lako protiv termodinamike; ostaje problem korozije obojenih metala (koliko god bio ublažen u odnosu na par decenija ranije).

*šire gledano sumpornih (sulfonati, npr.); ovde prvenstveno mislim na olefin sulfid (baš sulfid), tj. smešu organskih sulfida (obično)
 
I više nego dovoljno. Neko bi rekao i "overkill" (preterano) ali teško je preterati. Modriča inače nema API CG-4 (ili CH-4) što bi verovatno bilo isplatljivije.
U principu možda je MG 15W-40 (API CF-4 i MB 228.1) kao zadovoljavajuće i optimalno rešenje (naročito sa stanovišta troškova).
No, malo veća cena a osetna razlika u kvalitetu (Turbo u odnosu na MG), tako da preporučujem baš Turbo, naročito ako su teži uslovi eksploatacije.
Za malo rh (km) tokom godine i/ili lakši uslovi eksploatacije, možde se ići ka nižem ali i dalje zadovojlavajućem kvalitetu (ulja).
Svakako da MB 228.3 nije neophodno ali je dodatna garancija kvaliteta (uvek je bolje uzeti nešto bolje ulje nego što je minimum zahteva, kad god je to moguće (kod novih standarda često nije, jer su najnoviji i najviši)).
 
Evo na primer ja sam uzeo za Atega ulje u Mikom servisu Mercedes, toceno iz bureta na 500 dinara litra. Polusintetika 10W -40 , interval zamene na najnovijim Actrosima sa euro 6 motorom i DPF filterom je 120 000 km. Ulje je marke Mercedes-Benz.
 
450 din. za litar je maksimalno prihvatljiva cena u maloprodaji ... bez akcije (Nisotec favorit je otprilike toliko bez popusta).
Međutim, činjenica je da se većina ulja proda na nekakvim (ovakvim ili onakvim) popustima ... a i da bez njih Agip može da se nađe za 400, a Mobil (istog nivoa kvaliteta) za oko 500 din. (za 20 lit.).
Zato mi se čini da je realna cena oko 400 rsd ali Modriča je u poslednjih 5 god. i više preterivala sa cenom, sad je "tu negde".
Za nabavku preko VP-a (veće količine i/ili kupovina kao pravno lice) sve preko 3€ (sa PDV) je mnogo.

Uzgred, 120k km je danas uobičajen interval zamene za Euro 4, 5 i 6 motore. Uglavnom je od 100 do 160k (hiljada) km (šire gledano od 80 do 160).
Takvi su svi novi standardi (MAN, Volvo, Scania, Fiat, Mercedes, Renault ...).
Naravno, podrazumevaju se duge relacije, a ne vožnja u lokalu (manje od 100km po "turi"). Tako da navedeno odgovara 1000 do 2000rh.
Podrazumevaju se ulja koja ispunjavaju tačno definisane standarde (koja imaju odobrenja za konkretan motor).
Ovo je moguće kod kamiona nove generacije iz više razloga, ali je neprimenjivo za putnička vozila (veće "opterećenje" ulja) ili radne mašine (uglavnom do 500 rh).
 
Cena za ovo turbo je 450 dinara, jel to puno ?
Mislim da je to puno. Mobil Delvac MX, ulje koje Mobil preporucuje za taj tip motora kosta 390din/L na kantu od 20L. Direktno kod uvoznika isto u Backoj Palanci :ppozdrav:
--------------
Kad se vec aktivirala tema da pitam koje ulje da naspem u pumpu od prskalice? Sutra treba da je spakujem ali ne znam koje ulje da naspem
 
Poslednja izmena:
Mislim da je to puno. Mobil Delvac MX, ulje koje Mobil preporucuje za taj tip motora kosta 390din/L na kantu od 20L. Direktno kod uvoznika isto u Backoj Palanci :ppozdrav:
--------------
Kad se vec aktivirala tema da pitam koje ulje da naspem u pumpu od prskalice? Sutra treba da je spakujem ali ne znam koje ulje da naspem

SAE 90 ili motorno SAE 40.
 
Dobio sam 17-18 l Hydrol 68, ne bi smjeo mijesati sa 90tkom u mjenjac/hidraulik ?

Ne bi trebalo. Hidraulična ulja su o.k. ali samo za sisteme gde je hidraulika nezavisna. Na menjač su to nedovoljno dobra ulja.
Inače se ulja dobro mešaju (uglavnom), ali je više za obratno (mada i to treba izbegavati, SAE 90 je "pregusto" za hidrauliku, jer odgovara ISO VG 150 viskoznosti).

- - - - - - - - - -

SAE 90 ili motorno SAE 40.

Da, slažem se. Uzmite u obzir i motorno SAE 30 ulje. Najbolje je koristiti podatke iz tehničkog uputstva (ako se može naći) ... malo zavisi i od tipa pumpe, ali u principu je to to.
 
Nazad
Vrh