Ulja i maziva!

Ja sam probao comu a inisu mi se dopala nikako .
Kad ih uspoređujem s markama ulja vidi se razlika u radu na višim satima.
 
20-50 ili 20-60 za veci pritisak ulja,u pitanju je rakovica 93 godina,malo trosi ulja,ne previse.
 
Više je do viskoznosti nego kvaliteta (proizvođača) ulja (za malo stariji motor) ... 20W-50/60 svakako prija starijim motorima (sa mnogo radnih sati). 20W je dovoljno i za -10 cel. i svakako je bolje kad je hladno nego SAE 30 ili 40.
Comma je o.k. ali ipak treba uzeti u obzir da se radi o uljima sa pre svega povoljnom cenom (dobrim odnosom kvalitet/cena uz ispunjenje minimuma navedenih standarda) ALI ne i o vrhunskom proizvodu.
To je ipak, pre svega, "budget friendly" brend. Grubo rečeno, jeftina alternativa Mobil-u ili Castrol-u (takođe engleski brend, pod BP-om) u UK (i Irskoj).
 
Sad opet imam jedno pitanja za gospodina Stalkera,znam da nije bas po PSu i da se moze dugo polemisati na temu da li je bolje kupiti ulje uslovno receno losijeg brenda kao npr FAM,Optima sa boljim specifikacijama(ne znam strucne oznake) ili kupiti neko poznatije da kazem brendirano ulje npr Valvolin,Bison,Mobile...nebitna je marka ali losijih specifikacija.

- - - - - - - - - -

Danas sam kupio Maximu 20W50 od ovog coveka http://www.optimaulja.com/ i imam samo reci hvale za izuzetnu saradnju posto je prodavnica u jednom selu pored NSa i dogovorili smo se za licno preuzimanje,ulje mi je doneseno ispred zgrade besplatno u roku manjem od 2 sata.
 
једно питањце за сталкера, везано за уље за каминс моторе. купујем задње 2 године акцелино моторно уље 15w-40, за кејс трактор. кејс препоручује то уље, али вероватно за фиајтове моторе који се уграђују у њихове нове тракторе. мој кејс има каминсом мотор б серије од 5,9л а препорука каминса је валволин примијум блу уље 15w-40 (ово је препорука вероватно поново за новију тип мотора ибс, насталих из стариеј б серије).

да ли постоји битна разлика у квалитету ова два уља, цена ми не игра улоги, већ ме првенствено интересује шта је боље за тај мој мотор (валволин или акцела)?
 
Sad opet imam jedno pitanja za gospodina Stalkera,znam da nije bas po PSu i da se moze dugo polemisati na temu da li je bolje kupiti ulje uslovno receno losijeg brenda kao npr FAM,Optima sa boljim specifikacijama(ne znam strucne oznake) ili kupiti neko poznatije da kazem brendirano ulje npr Valvolin,Bison,Mobile...nebitna je marka ali losijih specifikacija.

- - - - - - - - - -

Danas sam kupio Maximu 20W50 od ovog coveka http://www.optimaulja.com/ i imam samo reci hvale za izuzetnu saradnju posto je prodavnica u jednom selu pored NSa i dogovorili smo se za licno preuzimanje,ulje mi je doneseno ispred zgrade besplatno u roku manjem od 2 sata.

Još bolje je upoređivati "slabiji" brend i "jači" brend ISTIH specifikacija (za gore postavljeno pitanje nema šta da se polemiše bolje je kupiti ulje jeftinijeg brenda sa većim specifikacijama (višim standardima), sasvim sigurno; naravno ako brendirano ulje zadovoljava zahteve motora treba kupiti jeftinije ulje (može biti i brendirano) ... ali u principu pri istoj ceni je bolje kupiti "slabiji" brend viših specifikacija).

Ako uporedimo "slabiji" brend i "jači" istih specifikacija (nivo zahteva proizvođača ili nešto veći) bolje je kupiti "slabiji" brend AKO je (osetno) jeftiniji (recimo više od 10% što i nije uvek slučaj) ALI ako (i SAMO AKO) je lošiji brend još uvek proizvod RENOMIRANOG proizvođača.
E tu počinje dilema a šta je to renomiran (ugledni) proizvođač?
Da uprostim, NIS, FAM, Optima ... to jesu (INA svakako) ... kod stranaca je to već teže reći (za male i srednje kompanije).
U slučaju nedoumice pogledajte koja odobrenja su zvanična (najbolje za vaše vozilo). Tih lista nema baš za svako odobrenje i tu (svakako) prednjači Mercedes-Benz koji ima to javno objavljeno na http://bevo.mercedes-benz.com/ i to za sva svoja odobrenja (sva vozila, kako automobili tako i komercijalna vozila).
Neki proizvođači (npr. Wolf, FAM ... NIS i Optima (doduše oba proizvođača imaju đuture dato a ne po svakom proizvodu ako nije promenjeno u skorije vreme)) daju i linkove na zvanična (i važeća) odobrenja (i/ili standarde) uz konkretan proizvod.
Što više odobrenja (važećih i zvaničnih) to renomiraniji proizvođač (nije baš 100% pravilo ali uglavnom jeste dobra orijentacija).

"Renomiranost" nije data jednom za sva vremena pa neki R postaju loši a neki neR postaju R.

Npr. Viskol (neki će reći, čak i V) je pošao dobrim putem (mislim da imaju par odobrenja za neka ulja za teretni program) ALI to (još) uvek nije dovoljno da bi bili pravi ("full") R proizvođač ... možda i postanu ... možda su blizu, možda su i prešli granicu ali nisu uverili druge (recimo ni mene, čak sam svoje mišljenje o npr. FAM-u učvrstio tek pri ličnoj poseti, doduše pre par godina). Osim toga nije bitno samo dostići neki nivo, da bi bili UGLEDNI morate taj nivo držati dugi niz godina (decenija).

Treba voditi računa da čuveni brendovi mogu biti slične cene kao manje poznati, naročito kod ulja za teretni program!
Onda je izbor više stvar ukusa ili je za većinu izbor jednostavan (brend je više od samog nivoa kvaliteta).

- - - - - - - - - -

Kao što Fiat preporučuje Selenia (Akcela) ulja za svoje motore, tako i Cummins preporučuje Valvoline, pre svega zbog komercijalnih razloga (ugovor koji je povoljan za oba a često ima i politike, patriotizma i ko zna već čega).
Nema bitnije razlike ako ulja ispunjavaju iste standarde (imaju ista, npr. Cummins, odobrenja). Naravno, uvek će postojati neka nijansa na ovu ili onu stranu.
Naravno, kupovati jefinije ili ako je mala razlika onda fabričko punjenje (Valvoline Blue u slučaju Cummins-a).
(Lično mi se Blue (Premium) serija izuzetno sviđa ali objektivno nije jedina (i ubedljivo najbolja, ako uopšte, a ako i jeste onda je u nijansama) koja je idealna za Cummins motore).
 
Мала разлика је у цени између ова два уља. Значи Ви препоручујете ипак Валволин за каминс. Хвала вам на одговору, гледаћу да поручим то уље ове јесени.
 
Viskol SAE30 nasuo u traktor koji je imao pre toga 4 bara a na leru 1,5 bar,sa Viskolim 2,5 bara hladan a na leru 0 bar.Nikad vise,odmah sam ga prosuo.Kupio sam FAM SAE30 sad je pritisak odlican a u Rakovicu cu FAM 20-60.
Licno mislim da su privatni proizvodjaci smece od ulja.
 
Nemo' se ljutis, ali kod nas kazu "poslednja budala nije umrla", pa gde ces to cvece da sipas. To ulje je dobro samo za podmazivanje kose na kombajnu, lanaca i tako to.
 
Svaka se skola placa,nikad nisam kupovao ta losa ulja exol,viskol,adeko i slicna ali za sve postoji prvi put.
 
Svaka se skola placa,nikad nisam kupovao ta losa ulja exol,viskol,adeko i slicna ali za sve postoji prvi put.
Zbog Adeco 2t ulja sam stradao 2 motorne testere a Exol sae 90 je veoma retko kada se zagreje. Ostale nisam, a i nikad ne bih sipao u vozila i masine.
Jedan covek mi kaze da kupuje dobro ulje za 250dinara po litru. Pitam koji je proizvodjac, a on mi kaze Vinol. Po meni ta ulja su samo za motore koji trose ulje, tj. za dolivanje. To eksperimentisanje me i nije kostalo mnogo (nekih 50e), ali ima nekih koji su zbog losih ulja i maziva prosli gore mnogo od mene.
Znaci, od domacih najradije sipam Galax i Nis i nikad problema nije bilo, a pre smo sipali INA i FAM i sve je bilo OK. Kod Modrice sam skoro svaki put sumljao da li je original ili fals, tako da mislim da je vise necu sipai u motore. Od stranih ulja samo kupovati kod proverenih prodavaca ili na vece kolicine direktno od uvoznika. Ako i uvoznici muljaju, sta li tek rade ovi mali prodavci!
 
Ja koristim Valvolin premium Blue u Imt traktorima (577 i 539) i samo reč hvale imam za to ulje!
 
Мала разлика је у цени између ова два уља. Значи Ви препоручујете ипак Валволин за каминс. Хвала вам на одговору, гледаћу да поручим то уље ове јесени.

Upravo tako. Za malu razliku u ceni Valvoline je za nijansu bolji izbor ("ima veće iskustvo" ... najtestiranije je ulje u tim motorima, jer je fabričko punjenje, sipa se u garantnom roku a i van njega u ovlašćenim servisima). Naravno, pošto razlika (u kvalitetu) nije spektakularna, velika razlika u ceni ne bi opravdala (isključivo) korišćenje Valvolina.

- - - - - - - - - -

Svaka se skola placa,nikad nisam kupovao ta losa ulja exol,viskol,adeko i slicna ali za sve postoji prvi put.

Zbog male razlike u ceni (a zaista i jeste) nije vredno eksperimentisanja. Namerno sam naveo Viskol kao proizvođača koji čak ima jedan (ili par) odobrenja (ili je bar imao), uz ono da "jedna (nekoliko) lasta ne čine proleće). Ipak, ostaje da što više odobrenja (ona su doduše i skupa pa utiču i na cenu naročito za male serije) proizvođač ima on je pouzdaniji. Mnoge male firme (ne samo ovde ali kod nas naročito) nemaju ni jedno zvanično odobrenje ali navode na ambalaži. Strogo gledano to bi se moralo navoditi kao "nivo kvaliteta" pa ostaje da se manje ili više veruje proizvođaču na osnovu njegovog (opšteg) ugleda.
Osim multinacionalnih kompanija malo proizvođača (manjih) ima baš sva odobrenja ALI jednom FAM-u, Wolf-u, Kroon-u ili NIS-u ću pre verovati nego nekom nepoznatom proizvođaču. Npr. holandski kroon (osim cene sve ostalo je u suprlativima) postoji više od 100 god. ... u tržišnoj ekonomiji bez (potrebnog) kvaliteta ne bi opstao (ni slučajno). Njih posebno navodim jer imaju dosta odobrenja ali ne sva što navode na etiketi ali je uvek navedeno kao nivo kvaliteta. Osim toga ako neko ispuni (zaista) ACEA standard (API retko ko iz Evrope sertifikuje, bar od kad je ACEA više nego dovoljna, od 1996. pa na dalje, ali i pre toga su Evropljani imali CCMC standarde ali nisu bili toliko različiti od API pa je taj (američki) standard bio značajan i u Evropi ... bar mnogo više nego sad).

Dakle, "piše i na tarabi" ali se treba čuvati i ne verovati olako.
Postoje, naravno, i manje zahtevne aplikacije (obično kad motor nije u pitanju) gde bi i ulja nerenomiranih proizođača mogla da se koriste. Ipak, i tu je pitanje koliko se to isplati jer razlika u % može biti ista (kao i za motorno ulje) ali su nrp. hidraulična ulja ionako jeftinija pa je razlika u apsolutnom iznosu manja.

Zaključak: ne treba (nikako) štedeti na mazivima, jer to na duži (a često i kraći) rok može (zapravo) povećati troškove! Ipak, postoji pravilo da se malo više kvaliteta (često) plaća mnogo više. Zato treba postaviti i neku razumnu granicu (naravno zavisno i od motora ili sklopa i njegovih zahteva) isplativosti. Navedene kompanije (od domaćih FAM i NIS) su dovoljno dobrog kvaliteta a verovatnije su original (što je čest problem sa npr. Modričom, koju je najbolje kupovati direktno od njih ili pitati centralu u Beogradu koga direktno snabdevaju).

I na kraju krajeva, NE postoji dovoljno skupo mazivo da se ne bi isplatilo! (troškovi za maziva su 1-5% od ukupnih eksplatacionih troškova ili 5-20% troškova održavanja vozila/mašine (zavisno od starosti i vrste, granice mogu biti i veće ali navedene su kao orijentacija a ne izračunata vrednost).

I (posle "kraja krajeva") uvek ima i izuzetaka koji krše pravilo ali to su uglavnom egzotična i preskupa maziva koje ionako koriste ljudi koji imaju dovoljno novca (za bacanje). Ali je to lako prepoznati i obično nije lako dostupno. Kod ulja za teretni transport (i poljoprivredne ili građevinske mašine) velike multinacionalne kompanije su dobar orijentir jer imaju (za razliku od putničkog programa) veoma umerene cene. Naravno, kod nas ostaje i pitanje originalnosti ali je i tu opšte pravilo da se uvek treba obratiti ovlašćenom uvozniku/distributeru (nije zabranjeno da i drugi uvoze, naravno), koji je uglavnom naveden na centralnom (evropskom) sajtu proizvođača.
Naravno, pitanje je ličnog stava ali uz istu ili nešto nižu cenu dobro je kupovati domaći proizvod koji ispunjava iste standarde. Naravno, ne postoji paralela za sve proizvode stranih proizvođača niti za svaki motor ali za većinu postoji i onda je korisnije za sve da se "para vrti u domaćem dvorištu". Ali i tu treba biti racionalan, "ekonomski patriotizam" vredi samo ako nije na štetu!
 
Fuchs ulja su odlična!
Ne znam na koje 15W-40 ulje mislite ali Truck i Truck Plus su odlična (u svojoj kategoriji). Ako ispunjavaju zahteve (ili više od njih) onda je bilo koje od navedenih veoma dobro. Fuchs je najveći "nezavisni" (da nije multinacionalna kompanija) proizvođač maziva ... makar maziva za industriju.
 
Nazad
Vrh