Ulja i maziva!

Ja u motore od traktora,kombajna,kola(tu ide sintetika),sipam OMAN 15w-40 za teske uslove rada,Holandsko ulje,odlicno se pokazalo.
 
Ja sam sipo svakakva,a sad mi ostalo mobanol ulje od rusa ,dobro mi se pokazalo prosla ula je trosio po malo al ove ne.za 558 pisem/
 
Novo, multigradno obavezno, koja gradacija zavisi od stanja motora

Hvala ali ako moze malo konkretnije.Motor je dobar 2100 radnih sati.Da li u ta ulja koja si predlozio spada Maxima ili neko drugo nase proizvodnje.Ja sam mislio da uzmem Maximu sae 40 , ali cenim misljenje ljudi koji imaju vise iskustva i znanja.Hvala.
 
Hvala ali ako moze malo konkretnije.Motor je dobar 2100 radnih sati.Da li u ta ulja koja si predlozio spada Maxima ili neko drugo nase proizvodnje.Ja sam mislio da uzmem Maximu sae 40 , ali cenim misljenje ljudi koji imaju vise iskustva i znanja.Hvala.
Poslušaj Vladu 015, da se ponovim NE monogradno
 
Malo pročitajte temu (ne treba ni mnogo listati, baš poslednjih par ekrana).
Monogradno svakako ne sada (ona su samo za period maj-septembar, uključivši i ta dva meseca, osim toga SAE 30 mi deluje bolje za motor u dobrom stanju sa 2100 rh, mada bi za leto i SAE 40 došlo u obzir). MOnogradnih ulja u kvalitetnijim kategorijama (na žalost) nema i to je glavno zašto nisu (po)najbolja. Inače da ih ima u kategorijama kvaliteta iznad S3 (API CD) bila bi još više za preporuku. Naravno uz obaveznu zamenu u hladnijem periodu (većina njih nije ni za manje od +5 što izjutra može biti već početkom oktobra; a sve nisu za mraz). Dakle monogradno bi došlo u obzir uz 15W-40 u hladnijem delu godine. Za celugodišnje ulje 15W-40 je svakako JEDINO preporučljivo. Osim toga SHPD ulja u 15W-40 su veoma preporučljiva. Može i Optima, zašto da ne (samo da je original). API CF-4 bih uzeo kao minimum (Modriča Maxima MG 15W-40) još bolje neko API CG-4 ili CH-4 (vidi prethodne postove). Može i CI-4 ali je nepotrebno (skuplje).
 
Stalkeru,jel imate neki savet kako prepoznati original Optimu ? Mislim po ambalazi,pakovanju...?

Najbolje je da se obratite Modriči ... (direktno ili Bgd. filijali). Zaista ne bih znao. Kad su izbacili novu ambalažu to je par meseci bila dobra zaštita ali sada to (već) nije. Najbolje je raspitati se koga direktno snabdevaju ili naručiti iz centrale (na državnom nivou, doduše to sad nije tako lako kao dok je postojala "kuća ulja" (nemaju M.P. prodaju bar nisu imali). Pozdrav!
 
Stalno sam do sad sipao u traktore optimu,komsija mi drzi prodavnicu i diretkno bez ikakvih posrednika dolaze ulja kod njega tako da ne brinem i ne planiram da menjam. Sipam Optima maxima MG 15w40
 
Najbolje je da se obratite Modriči ... (direktno ili Bgd. filijali). Zaista ne bih znao. Kad su izbacili novu ambalažu to je par meseci bila dobra zaštita ali sada to (već) nije. Najbolje je raspitati se koga direktno snabdevaju ili naručiti iz centrale (na državnom nivou, doduše to sad nije tako lako kao dok je postojala "kuća ulja" (nemaju M.P. prodaju bar nisu imali). Pozdrav!
Vise puta sam posumljao u originalnost Modrice, narocito u kante od 10l, sto sam ovde vise puta napomenuo. Zato sam i kupio ulje od uvoznika da ne razmisljam sta sam dobio. Ovi lokalci su mi postali sumljivi:ppozdrav:
 
Koje od onog mnoštva ... (niz slika sa najmanje 10 različitih ulja). Po ceni bih rekao da bi bolje (jeftinije na duži rok) prošao da je platio 25€. Veoma je teško da u M.P. dobra ulja budu ispod 2,2 ... (1,8 mogu biti i solidna API CF-4 ali bez PDV-a i VP cena ... za 2,2 na veliko idu čak i poznata ulja koja ispunjavaju API CG-4 ... uz (naravno) manja odstupanja zavisno od uslova plaćanja, i drugog).
 
Ako je Mannol Traktor superoil 15w-40 to je o.k. za starije mašine. Cena nije nemoguća (zaboravih da su cene pale 10-tak % zbog pada cene nafte ... naravno tek simbolično u odnosu na skoro 2x nižu). Npr. za IMT je o.k. (ali kako je navedeno nije i idealno, Mannol ima neznatno skupljih a osetno boljih ulja).
Ipak, nije to pogrešan izbor (a cena je zaista niska).
 
Nazad
Vrh